• Fantasy

Pluk mizerů - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Nuda a chlapský machrování. Tak by se dal shrnout pilotní díl Pluku mizerů. Jediná důležitá ženská postava je krásná, sexy, super schopná a super chytrá špionka, což je uvěřitelné asi tak, jako postavy z Bondovek. Spíš, než aby mě první díl nalákal na další sledování, mě odradil, a zřejmě to nezachrání ani vždy výborný Alfie Allen. Vysoká hodnocení nechápu - nejspíš je to tu samý fanda bojů za Druhé světové války. 1,5*.

Na západní frontě klid (2022)

Slabší, než Mendesovo 1917, ale pořád lehce nadprůměrné. Bojové scény jsou výborné, syrové, nejednotvárné a film ukazuje zajímavé detaily (přešívání kabátů, žluté zuby vojáků, kterak zabít posádku tanku atd.). Knihu jsem nečetla, takže nevím, jak moc je tato adaptace věrná předloze, ale po seznámení se se stručným obsahem se zřejmě vytratila jedna z hlavních myšlenek - tedy, že hlavního hrdinu válka vnitřně zničila - to z filmu není příliš patrné. Zato hrůzy války v mnoha jejích podobách jsou ve snímku ztvárněny dobře a věrně, což je další rozměr Remarqueva románu. A je třeba si přiznat, že čeští režiséři, na rozdíl od našeho západního souseda, by nic tak velkolepého natočit nedokázali. 2,5*.

S písní v tísni (2022) (TV film) odpad!

Extrémně homofobní. V době, kdy se na Slovensku vraždí homosexuálové pro svou orientaci, zde padají od kladných postav věty jako: "Pojďme zmlátit pár buzerantů!" Hlavní hrdina jednou jedinkrát procedí skrz zuby s odporem slovo "gay", jinak se zde gayům neřekne jinak, než "teplouši". Kde to jsme? Hluboko v devadesátkách? A dále je vysoce nepravděpodobné, že by hezká, úspěšná a pracovitá žena byla s ne zrovna dvakrát krásným barmanem, který ji navíc podvedl. Epstein nikdy nebyl moc dobrý scénárista, ale tohle je jeho nové dno. Odpad!

Mimořádná událost (2022)

Mimořádná blbost. S nereálnými postavami, nezábavnými dialogy a vyšinutým dějem.

Rod Draka - Zelená rada (2022) (epizoda)

OBSAHUJE SPOILERY! Aha, takže se tři čtvrtě dílu hledá ztracenej Aegon po městě, a když se konečně najde a je korunovanej, tak Rhaenys jenom tak zabije desítky nevinných lidí a rozboří Baelorovo septum? To by byla opravdu super královna - masová vražedkyně, ještě, že se jí nikdy nestala... Nechápu, za co dáváte čtyři nebo pět hvězdiček. Za to, že se v tomto díle skoro nic nestalo, a to, co se stalo, nedávalo smysl? 2*.

Rod Draka - Pán přílivů (2022) (epizoda)

Nikdo netvrdí, že v tomto díle není Paddy Considine hlavní hvězdou a je to v podstatě jeho one man show, ale co jinak se tu stalo? Děj se vlastně v ničem neposunul dál. Poprava Vaemonda Velaryona byla zkratovitá a trapná, neměla vlastně žádný dopad na děj, kromě toho, že vyšlo najevo, že Daemon si zřejmě může v královstvích beztrestně zabíjet koho chce (tu posla od krále, tu vlastní manželku, tu Velaryony.). A bastardi od Rhaenyry se nespravedlivě dostávají k moci. Rodinná večeře se spoustou přípitků od různých postav a s očekávatelným závěrečným urážením, byla až příliš dlouhá... Tak se tady na ČSFD vzpamatujte a nepředstírejte, že je tenhle veskrze průměrný seriálový počin stejně dobrý, jako Hra o trůny. 91%? To chcete říct, že tenhle díl HotD je skoro stejně dobrý jako Bitva bastardů z GoT?

Rod Draka - Náplavomarka (2022) (epizoda)

Konečně to trochu začíná připomínat Hru o trůny, ačkoli její kvality Rod draka ještě nedosahuje. A ten tmavej filtr přes půl epizody si tvůrci taky mohli odpustit... Jinak vím, že všichni milují Rhaenyru, ale já jsem rozhodně Team Hightower. Rhaenyra byla vždycky rozmazlená holka, která si dělala, co chtěla, bez ohledu na své postavení a na povinnosti. Málem si to rozdala se strýcem ještě v pubertě, spala se členem Královské gardy, obě děcka počala mimo manželství. Alicent celý život plnila povinnosti, jakkoli při nich trpěla. Vzala si staršího partnera, nikdy ho nepodváděla, dělala, co se od ní vyžadovalo... Navíc Rhys Ifans a Olivia Cooke jsou z celého obsazení herecky nejlepší. Takže - We Light the Way a doufám, že zbytek série bude alespoň stejně vydařený, jako tenhle díl. 3*.

Blondýnka (2022)

I přes svou dlouhou stopáž vcelku zajímavý film o ženě, která pro veřejnost nasazovala masku sexuální dračice, ale ve skutečnosti byla obětí. Obětí své naivity, své psychické lability, své kariéry a obětí mužů, jenž ji obklopovali. S povděkem pak kvituji zobrazení J. F. Kennedyho i z jeho odvrácené strany, což se v USA zrovna v jeho případě moc nenosí. PS: Ana de Armas v titulní roli je zde výborná a táhne celý snímek. 2,5*.

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Snímek, kde se většina postav chová nelogicky a kladní "hrdinové" proti pudu sebezáchovy, ale zároveň snímek, který zanechá opravdu silný a opravdu nepříjemný dojem ještě dlouho po shlédnutí. 2,5*.

Zátopek (2021)

Domnívám se, že zábavnější, než film Zátopek, by bylo pustit si libovolné závody v lehké atletice. A i ty jsou pro mě obrovská nuda... Snímek, kde 80% děje se stává z běhání po tratích. OK, I get it - Zátopek byl běžec, problém je v tom, že v tomto filmu o nic jiného, než o běhání vlastně nejde. Nejde o jeho vztah k manželce, nejde o politiku, nejde ani o jeho přátelství s australským běžcem (i když po běhání je na ně bůhvíproč kladen asi největší důraz). Nejde o Zátopkův životní příběh, který byl jinak plný dramatických zvratů, které jsou z filmu úplně vypuštěny (např. spolupráce s StB, vyloučení ze strany v 1968, následná podřadná práce pomocného dělníka, atd.), jde o běhání. Jde o to, aby divák co nejdéle sledoval chlapy v teplákovkách, popřípadě v trenkách, jak od ničeho k ničemu běhají. Občas se, pro zajímavost, změní prostředí, v němž postavy běží - párkrát je vidět dokonce park nebo louka, ale v globále je to zdánlivě nekonečný snímek o běhání na stadionech. Václav Neužil ml. se nepochybně u přípravy na roli obrovsky nadřel, výborně napodobil i styl Zátopkova běhu, změnil výšku hlasu, kterým normálně mluví, a také za svůj výkon zaslouženě obdržel jak Cenu kritiky, tak Českého lva. Ale to ze Zátopka ještě nečiní dobrý film. Pokud by snímek byl pouze přesně popisný, držel se faktů, namísto, aby je vynechával, mohl by fungovat alespoň jako hraný dokument, ovšem ani to nebylo splněno. A vzhledem k tomu, že jsem filmům jako Fair Play (s podobnou tématikou, ale mnohem zábavnějším dějem), nebo současníkům Zátopka - Okupaci a Poslednímu závodu dala 2*, nemůžu jinak a hodnotím 1*. Velmi slabé.