Forrest Gump (1994)

Musím přiznat že mi dělá problém psát komentář k filmům které se řadí mezi legendy kinematografie. Tím horší je to když chci napsat komentář k filmu který je tou největší ze všech. Forrest Gump je film který nás snad všechny bez vyjímky v určité části zasáhl. Jedna z věcí která dělá film tak skvělým je geniální spojení skvělého příběhu, hereckých výkonů, výběru hudby a samotné technologie natáčení která zůstává i po 20-ti letech lepší než polovina filmů natočených v dnešní době. Tento mistrovsky podaný příběh který letí roky jako by se nic neměnilo zůstane pomyslným svatým grálem filmařů ještě hodně, hodně dlouhou dobu. Dle mého názoru nejlepší film který jsem měl možnost vidět.

Klub rváčů (1999)

Přibližně až do chvíle twistu jsem si říkal co na tom filmu lidi vlastně vidí, no už to vím.

Fargo (2014) (seriál)

Hodnocení něčeho delšího než jsou 3 hodiny je pro mě těžší ale pokusím se to shrnout. Na seriál mě přivedl právě Martin Freeman kde o něm mluvil v jednom článku týkající se z části také Hobbita. Byla to má první zkušenost s Martin bez obřích chlupatých nohou a jednoho prstýnku jak jsme mohli vidět v Hobbitovi. Musím říct že jako herce samotného jsem si ho začal vážit až teď kdy po 10 dílech tohoto seriálu opravdu ukázal co má v sobě. Celá herecká základna jakoby přímo zapadala do děje okolo malého městečka Bemidji. Zvláště mě potěšil Bob Odernik se kterým jsem měl zkušenost jen jako se Saulem z Breaking Bad. Abych se dostal k ději... Nebudu zapírat Lester byl od začátku můj favorit a nepřál jsem si nic jiného než aby mu všechny zločiny prošly a on mohl žít svým nově objeveným spokojeným životem. Ze začátku mi přišlo že se události dost vlekly a děj nedocházel k žádnému spádu ovšem kolem druhé poloviny už jsem se trápit nemusel protože děj byl nabitý víc než dost. Fargo bohužel kvůli svým počátečním epizodám dost ztrácel na kvalitě ale i přes to mě herecké výkony ve směsici s tak rozvrstveným dějem nedají udělat nic jiného než ohodnotit tuto mini serii pěti hvězdami. Po skončení Farga mi nezbývá asi nic jiného než přejít k jinému projektu s Martinem Freemanem... Sherlocku, torrenty už se na mě nemůžou dočkat!

Interview (2014)

Jak bych si mohl nechat ujít recenzovaní filmu který byl pro Severní Koreu tak nepřípustný, že se nabourali do databází Sony a ukradli si pravděpodobně pár nehezkých informací... Nuže k věci, když zapomenu na všechen ten poprask okolo Interview, je to v podstatě jedna z takových těch komedii, které během roku vyniknou a lidi z nic mají srandu ještě nějakou dobu. Hned od začátku jsem se smál na celé kolo, jediné co mi vadilo bylo to, že dle mého názoru většina těch ultravtipných scén, byla právě nasázená už na začátku a zbytek filmu už jsem spíše čekal, jestli se dočkám taky takové nálože, což se bohužel v takové míře už nepovedlo. Nemůžeme čekat kdo ví jaký vrchol žánru ale jednoduše vtipnou komedii s několika chytlavými hláškami a s obsazením které nezklamalo. Franco a Rogen mají pořád co nabídnout, což ostatně v Interview opět dokázali.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

SPOILER ALERT...Stále si plně neuvědomuji že jsem se pravděpodobně podíval na dost dlouhou dobu do Středozemě naposledy. Když mám hodnotit Hobbita jako sérii mě v ničem nezklamal, naopak mě učaroval svým rozšířením přes rámec knižní předlohy. Ano, bylo jen málo lidí kteří ze začátku neodsuzovali Kili + Tauriel shipping ovšem celý pohled na věc mi změnila Bitva pěti armád kde jsem pochopil, že film jednoduše potřeboval nějakou tu love story a Peterovi smekám pomyslný špičatý klobouk před tím jak dokázal vtěsnat do trpasličího společenstva mezi čistými emocemi jako láskou k vysněnému domovu a oddanost i něco takového. Dovolím si říct že jedno oko nezůstalo v sále suché když zabili Kiliho s Tauriel po jeho boku, nebo při dialogu o lásce který vedla Tauriel s Thranduilem. Hodně lidí si stěžuje na ono "zbytečné" prodlužování a natahování do triologie které je přeci jen obchodní strategii studia kvůli větším výdělkům... V mém případě jsem se k tomuto tématu vyjadřoval opatrně protože jsem samozřejmě nesouhlasil s faktem že na mě někdo chce získat jen větší zisky, ale na druhou stranu jsem si byl vědom i toho že pokuď bude více částí Hobbita, tím vícekrát budu moct jít do kina a zažít tu nepopsatelnou atmosféru a pocit toho že žiji v době kdy vychází v kině filmy ze Středozemě které se jistě zařadí (minimálně z mého pohledu) mezi své "velké" bratry ze série Pána Prstenů a zapíšou se do historie kinematografie. Ještě dlouho budu vzpomínat na scénu fightu mezi zástupy skřetů a Thorinem Pavézou za pomoci Legolase. Uchvacuje mě jak dokázali do každého souboje 1 vs 1 dostat pokaždé nové prvky a formace, nevyjímaje tento souboj. Nemůžu si pomoct a zasmát se tomu když ze sálu šlo slyšet po tom co Thorin odešel po svých a vypadal celkem k světu i přes svoje zranění, jak někteří nedočkavci předčasně odsuzovali Petera za to že nechá Thorina žít a změní tím celé univerzum... Dále nepřestávám obdivovat Peterovu schopnost odlehčit vážné situace jako například útok skřetů na Dol nebo souboj mezi Legolasem a Bolgem něčím čemu se většina sálu nedokázala alespoň nepousmát. Legolas hopsající po padajících kamenech věže jako v Metrixu mě rozesmála hned ze dvou důvodů: Prvním byla zřejmá absurdnost situace a 2. to jak jsem znovu slyšel hlasy škarohlídů co si to ten Jackson zase vymyslel za blbost a jak tento poslední film pořádně zhejtují. Osobně si myslím že moc dobře věděl co dělá a zrovna tato scéna měla poukázat na to že Hobbit není a nikdy nebude LOTRem. Ať to bude chtít kdokoliv sebevíc tyto dvě triologie nelze srovnávat jelikož Hobbit byl psán ještě před tím než se zrodilo všechno to temno na východě a celkově Středozemě byla v očích Tolkiena tedy dle mého názoru mnohem jednodušším místem kde se čaj podával ve čtyři hodiny odpoledne a přesnídávka v devět. :)

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Musím říct že po tom co jsem circa před rokem ohodnotil první díl Hunger Games třemi hvězdami se mi moc nechtělo do pokračování... Každopádně, náhodou se mi dostalo pod ruku a nemám slov. Naposledy jsem viděl předčit pokračování svůj předchozí díl snad jen u Kapitána Ameriky ale ani to nebylo tak velkolepé jako v případě Hunger Games: Cathing Fire. Jednoduše skvělý film se skvělým dějovým spádem a emocionální linii. I'M AMAZED!

Interstellar (2014)

Interstellar jsem poprvé viděl v IMAXu zároveň jako mojí první zkušenost s tímto typem kin... Jednoduše famózní! Co se týče technické stránky nemůžu nic než vzdávat hold ve stoje nad mistrnou prací jak techniků kteří tento systém vymysleli, tak jako Interstellaru samotnému. Efekty a zvuková stránka byly bez chyby a snad i posunující level výše. Ovšem nad těmito faktory by měl vždy stát děj... Upřímně si přiznám že až po scénu s více rozměry jsem ani nevěděl že jich je tolik, s tím související další vědecké fakta a teorie které se objevily. Největší chybou mi příjde velice malé nastínění událostí na zemi jako třeba co se stalo tak zásadního že je všude najednou prach a vymírá celá planeta. I přes to nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček a doufat že mistr Nolan co nejdříve vydá nějaký další Sci-Fi počin na který se budu moct těšit.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Budu opakovat svá první slova po shlédnutí traileru... EPIC! Nejenže jsem měl možnost se podívat na další X-meny (Obviously) ale měl jsem i možnost vidět snad nejlepší počin této bandy od uvedení do kin. Ano, předchozí díly byly taky skvělé ovšem já jako milovník cestování v čase a náhledů do budoucnosti jsem si liboval ještě více než dříve. Epický obrazový zážitek podtrhával i epický soundtrack. Přál bych si aby herci z X-menů nikdy nezestárli, jelikož by mohli točit dál své role snad už jen s progresem v hereckých výkonech až do nekonečna. Před nedávnem jsem i četl že se Hugh Jackman cítí v roli Wolverina nejlépe od první role, což samo o sobě také něco vypovídá. Mile potěšila i role Traska pro Petera Dinklage i přes to že dle mého názoru neměla tak podstatné využití a měl být větším záporakem. V každém případě skvělý filmový počin a... Magneto for the win!

Nespoutaný Django (2012)

Na Tarantinovku kladu vždy velká očekávání,nebylo tomu jinak ani u Djanga. Očekávání byla splněna. Skvělá podívaná pro tvrdší nátury kterým nevadí krev, vulgárnost a nelidské zacházení s lidmi. Tento film přidává dalších pár legendárních scén do Tarantinovy už tak velké sbírky, například záběr na odstřelení jednoho z bratrů a následné potřísnění krví místní flóru, setkání KKK nebo závěrečná přestřelka jsou opravdu věci které se vryjí do paměti. Jako vždy skvělý Schultz v kooperaci s DiCapriem. Mohu s klidem říct že Django je mým nejoblíbenějším Westernem!

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Jsem okouzlen, jako ve většině případů kdy píši komentář. Benjamin Button mě učaroval, skvělý příběh jako je tento navíc vyzobrazen na velké plátno je vždy velkým přínosem tudíž smekám před panem Fincherem za jeho schopnosti. V jistých scénách trochu bilo do očí jasné využití počítače k utvoření starého "mladého" Benjamina ale to jsem jen přehlédnul a dále se soustředil na děj. Taky mě již od prvních scén s Cate Blanchett udivovalo jak dokážou maskéři udělat z v té době čtyřicátnice skutečně vypadající 20ti letou mladou ženu. Každopádně skvělý filmový zážitek který by neměl nikdo odkládat (jako třeba já).