Training Day (2001)

Jeden z mých nejoblébenějších filmů. Určitě je v TOP 10. Naprosto skvělý den na ulicích Los Angeles. Takhle přesně si představuju vyobrazený americký podsvětí. Jediná věc co mi na filmu vadila byli asi dvě provařené tváře (jednu jsem si moc dobře pamatoval z filmu Od soumraku do úsvitu 2 a druhou jsem viděl tuším v Rychle a zběsile) ve scéně s hraním karet, vanou a brokovnicí. Díky tomu asi nejsilnější scéna ve filmu ztratila trochu autentičnost. Ale i tak je dost přesvědčivá a asi nejnapínavější v celém filmu. Jinak naprosto dokonalá podívaná se stylovou muzikou, stylovou kamerou a stylovými záběry na ulice. Pokud bych se stal někdy režisérem, tak bych chtěl aby přesně takhle vypadal můj debut. Je tam spousta nápadů, které jsem měl už dřív. Například scéna, kdy se hlavní postava dostane do sfetovaného stavu a jsou tam "zfetované" záběry z jeho očí. Prostě super podívaná a jeden z mých nejlepších filmů.

Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

Tak tenhle film jsem doslova žral jako malé dítě. Kazetu z videopůjčovny, kterou jsem musel druhý den vrátit, jsem si přehrál během dne asi osmkrát za sebou, přitom jsem film pustil vždy znova potom, co se objevily závěrečné titulky. Teď po opravdu mnoha letech (když nepočítám zkouknutí scének z filmu na youtube) jsem si film pustil znovu a opravdu jsem se bál toho, jak na mě teď zapůsobí. Světe div se, ale film ani po těch letech neztratil kouzlo a opravdu jsem se u něj bavil. Navíc jsem tam objevil jednu věc, kterou jsem někdy na začátku devadesátých let nemohl ocenit. Tou věcí je atmosféra amerických osmdesátých let, která číší doslova z každého záběru. U mě má tento naivní karate filmek status kultovní. Vadila mi na něm jediná věc a tou byl herecký "výkon" kapitána seattleských karatistů, který by se hodil spíš do nějaké dost špatné grotesky ze třicátých let. Jinak všechno ostatní absolutní bomba. Doporučuju tento filmek všem milovníkům béčkových karate filmů. Rozhodně nezklame.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

John McClane je zpět a pořád ve formě. No abych použil méně kliše větu, tak bych řekl, že po slabším a zmateném rozjezdu pokračoval film v superklasickém tempu. Ale něco mi tam trochu chybělo. Připadalo mi to až moc podobné třetímu dílu. Sice tady byl jistý pokus s originální hackerskou zápletkou, ale myslím, že by se dalo objevit něco lepšího. První díl byl super tou svojí atmosférou uzavřeného mrakodrapu. Druhý díl byl super v tom, že nesměla přistát letadla a v jednom z nich byla žena hlavní postavy. Navíc tady se teroristé nabourali do chodu letiště (čili motiv lze nalézt i v tomto díle), v dalším díle jezdil McClane po New Yorku od jedné hádanky k druhé a byl neustále s hlavním teroristou v telefonickém kontaktu (podobně jako v tomto díle). Tento díl měl originální zápletku v tom, že terorista ovládal každou věc ve městě přes počítač, jenže je to těžko uvěřitelné, že to lze (narozdíl od předešlých dílů, kde situace mohli být reálné). Navíc je tu spousta motivů z minulých dílů. Prostě tomu chyběla nějaká třešnička na dortu, každopádně skvělá podívaná a můžu jen doporučit. Líbily se mi hlášky odkazující na to co John McClane už má všechno za sebou a motiv, kdy hlavní hrdina oddělá padoucha, vezme mu vysílačku a pozdraví hlavního záporáka, který se objevil snad v každém díle a tady hned několikrát. A líbilo se mi, že si scénáristé vzpomněli i na to, že John McClane má dceru, kterou jsme měli možnost naposledy vidět v prvním díle. Pro mě osobně zatím největší popkornovej trhák v kinech tento rok. Po novém Rockym.

Americký samuraj (1992)

Klasika mého dětství. Mám k tomu podobný vztah jako k Americkým ninjům. Ale tento film je něco trochu jiného, ale je na tom znát Firstenbergova touha vytěžit z názvu Americký ninja ještě něco navíc a přilákat další video diváky. Přesto je Americký samuraj skutečnější, než Američtí ninjové (zvlášť asi nejslabší třetí díl, kde se právě David Bradley také objevuje). Ale i tak mám sérii Amerických ninjů raději, i když ta brutalita v tomto filmu je hodně nevídaná. Jako malý jsem musel mít opravdu pevné nervy při sledování vytahování kulky z těla holýma rukama, nebo při soubojích v aréně.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Jednim slovem dojemné. Dojemných momentů tam je hodně, někdy se mi zdaj až moc cílený na diváka. Skvěle zpracované. Zničení roboti, kteří se seběhnou na skládku hledat náhradní končetiny a podobně jsou fakt vizuálně hodně dobré a i po šesti letech to nemá co se vizuální stránky týče chybu. Chvíli jsem se ale rozhodoval mezi 4mi a 5ti hvězdičkami. Ale medvídek Teddy si sám o sobě zaslouží jednu hvězdičku. Takže ve finále to je pět hvězdiček.

Nekonečná pařba (2003)

Jednou jsem se u toho nahlas zasmal a par scenek se celkem podarilo. Melo to kratkou stopaz, takze to nejak extra neurazilo. Musim ale rict, ze pres tu kratkou stopaz to uz ke konci zacinalo byt moc dlouhe.

Zbohatni nebo chcípni (2005)

Vydařená černošská gangsterka. Jen jsem se po skouknutí nemohl rozhodnout, jestli si mám myslet, že černoši v americe jsou nemakačenka, který si dokážou vydělat mraky peněz jen ilegálním způsobem, nebo skupina lidí, který si žijou svým lifestylem a vydělávaj si šikovně i když se to neshoduje s pravidly moderní společnosti, ale je to na úrovni rozvojové země kdesi v Africe. Každopádně já osobně mám černošskou kulturu rád, hiphop mi nevadí (i když ten komerční už není přesně to pravý ořechový). Trochu mi ve filmu vadili kolumbijci, který byly ztvárnění trošku komicky se mi zdálo. Jako taková skupina legračne vyhlížejících dementů, ale přesto nebezpečných.

Ultraviolet (2006)

Hodne slabej film. Po Equilibriu jsem cekal neco jineho. Zbytecne.

Babel (2006)

Nebylo to jako rozbity sklo, ktery se slepuje dohromady, aby vzniknul celek, jako v pripade 21 gramu. Ale 4 velke strepy, ktere se po case slozi dohromady tu jsou. Navic reziser si zas pohrava s motivem jako v 21 gramech. Lide jsou schopni si nevazit momentalni situace a behem jedne vteriny a jedne nestastne udalosti se muze vsechno zmenit. Tady ta vterina byla hodne rychla a zmatena (rozbity sklo u busu, krev, kdyz se clovek vzije do kuze Pitta, musi si rict, ze to asi byla situace, kterou mu nikdo nemuze zavidet). Netroufam si tyto dva filmy (21 gramu a Babel) srovnavat. Oba dva jsou dost kvalitni. Mozna se mi ale Babel libil o trosku vic.

Skrytá identita (2006)

Dobrá věc. Sice jsem to skouknul asi na třikrát, jelikož jsem si neudělal čas, největší část jsem viděl na poslední skouknutí, asi zbejvající hodinu a půl. Nenudilo to vůbec. Měl jsem trošku zmatek v postavách, ale herecké výkony musím vyzdvihnout, všichni do jednoho udělali z tohohle filmu pětihvězdičkovou záležitost. Bez režie a herců by z toho nebylo nic. Jelikož jsou filmy moje hobby a vnímám herecké výkony troufám si říct dost dobře, tak musím nesouhlasit s některými komentáři, které potápějí určité herecké výkony, třeba Damona. Nebo dokonce režii, že je Scorsese teď nudný. Tento film mě bavil mnohem víc než Mafiáni. Taky mě přijde dost moderní, například oproti výbornému Taxikáři, takže režisér se rozhodně nezaseknul v sedmdesátejch letech. Například Mafiáni mě nebavili z daleka jako tento filmek (a už vůbec nechápu, jak je někdo může srovnávat třeba s Kmotry, zvlášt druhý díl Kmotra považuju za jeden z TOP filmů). Takže i když toto dílko není možná nejlepší z režisérovy filmografie, rozhodně patří do top3. Ale dost se mi líbil i zmiňovaný Taxikář a taky Král Komedie. Nebo vlastně jsem zapomněl na Mys hrůzy. Ten byl taky dost dobrej, takže těžko srovnávat. Do top3 režisérových snímků bych ale tento film pravděpodobně zařadil. Tím chci říct hlavně to, že režisér rozhodně sestupnou tendenci nemá i když musím uznat, že posledních pár filmů, kde dominuje místo DeNira DiCaprio jsou trochu něco jiného, než na co jsme od tohoto režiséra zvyklí, ale kvalitně to je pořád výborné a v případě tohoto filmu a skupiny kvalitních herců to je i víc než výborné. Všichni ve filmu The Departed to zahráli fajnově. Tenhle film se mi líbil skoro stejně, jako Casino, které jsem viděl nedávno, jen mi tam chyběla ta Stoneová a DeNiro. A vůbec je trochu škoda, že duo Scorsese-DeNiro chybí u tohoto dobrého gangsterského filmu. Chtěl bych vidět jestli by to dopadlo ještě líp. Scorsese ale ukázal, že pětihvězdičkový gangsterky jdou udělat i bez DeNira, nebo Al Pacina. EDIT: Zkouknuto podruhé na jeden zátah. Svoje hodnocení a svůj zmatený komentář (jak jsem takový exkrement mohl sepsat :)) potvrzuju. V postavách jsem se tentokrát orientoval bez problémů, což bylo dáno jednak tím, že už mám něco nakoukáno a vím kdo je kdo (on Damon, DiCaprio a Wahlberg jsou takové dost podobné typy herců), dále tím, že jsem na to nekoukal na etapy a plně jsem se soustředil a také samozřejmě tím, že jsem to viděl podruhé. Na filmu jsem těžko hledal nějakou chybku a opravdu to patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Scorseseho viděl.