Million Dollar Baby (2004)

Filmum se smutnym koncem uz mam chut davat z principu o hvezdicku min. Pro me rozhodne neplati rovnice cim smutnejsi konec tim lepsi film, ale tady zase musim udelat vyjimku a dat plny hodnoceni po chvili uvahy. Jelikoz jsem dal plne hodnoceni novemu Rockymu a tento film videl az potom, tak mu plne hodnoceni musim dat taky. Oba jsou sice uplne o necem jinem. Rocky je proste ikona a koukat na novej dil bylo jako potkat kamarada po letech. Tento film si me ziskal unikatnimi postavami, hereckymi vykony, boxerskou pasazi, kde hrdinka vyhravala jeden zapas za druhym a i tim smutnym koncem. Je to film o silne osobnosti, ktera si tvrde sla za svym cilem a nic ji pri tom nezastavilo. Dokonce ta silna osobnost dokazala prijimat rany nejen v ringu, ale i v zivote, jako napriklad naprosto zkazena rodina, kterou bych nepral nikomu, ale hlavni hrdinka ji prijima jako vlastni a jeste se o ni snazi postarat pomalu vic nez o sebe, mrzi me jen ze tu nejvetsi ranu prijmout nedokazala. Ale presto pet hvezdicek, ale chvili jsem se rozhodoval.

Rocky Balboa (2006)

Nejlepší Rocky po boku jedničky a čtyřky. Očekával jsem celkem propadák, nebo zábavu, která nevyvolá žádný city a u tohohle filmu jsem měl pocit, jako kdybych koukal poprvé na první díl Rockyho, prostě pokračování první třídy. Asi jako kdyby vzniknul novej Predátor, Terminátor a nebo Rambo, kterej vznikne a jsem opravdu zvědavý jak to dopadne. I když Rocky není vyloženě akční film a k těm ostatním má celkem daleko, což dokazuje oskarová ocenění prvního dílu. Prostě tohle je pokračování kvalitního filmu, nebo kvalitní série, ale jelikož je v něm spousta motivů z prvního a nejlepšího dílu, má k němu hodně blízko. Svým vzpomínáním Rocky vyvolává vzpomínky na nejlepší díl série a vytváří vzpomínky nové, jelikož sám o sobě je nový Rocky kvalitní film, a protože se sedmičky kde by Rocky po vzoru svýho trenéra Mikiho trénoval nějakýho nadějnýho boxera (i když to už tu bylo v pátým díle) asi nedočkáme, je tento díl důstojným zakončením kvalitní série, díky které si podle mě Stallone vybudoval kariéru.

Walk the Line (2005)

No muzu rict ze jako malej kluk, kdyz muj tata poslouchal Johnnyho Cashe tak jsem to nemusel, zvlast hit Ring of Fire, ale tedka se mi zvlast Ring of Fire dost libi a to neni kvuli tomuhle filmu, mne se zacli libit stary americky hitovky pred nekolika rokama, nejenom tyhle novejsi, ale treba i jeste starsi veci. Ale treba Elvise nemusim, i kdyz pisnicky jsou nektery hezky. Kazdopadne Ring of Fire, kterej jsem driv vic nez nemusel mam ted rad a dostal me ve filmu Silent Hill v psychoscene v prazdny kavarne kde hral a absolutne do ty atmosfery, nevim proc, sednul. Ale tady se mi ty songy libili vsechny snad. A byl tady i ten muj jiz oblibenej Ring of Fire.

Let číslo 93 (2006)

Komentar muze obsahovat spoilery. Film byl dobre natoceny a jedina vec co mi pri jeho sledovani vadila bylo, ze jsem vedel jak skonci a pral jsem si celou dobu, aby skoncil trosku jinak. A pak jeste mi nesedlo vyobrazeni smrti teroristu. Mozna az prilis vymazleny nasilny sceny pri zabijeni teroristu ve me vyvolaly pocit, ze reziser to vyobrazil tak, aby si kazdej rekl u toho filmu: ty svine si to zaslouzili... I ja jsem si to rekl a rikam furt ze jo, ale prislo mi to moc prvoplanovy a rekneme prilis pratelsky k nejen americkymu divakovi (proste bych rekl user friendly). Myslim si ze ve skutecnosti meli ty teroristi v letadle mnohem vic navrch, nez aby si tam letusky varily horkou vodu, ale strana dobra a zla a pomery sil jsou myslim slusne vybalancovany na americkej snimek o americky katastrofe a tudiz mam zpetny pocity spis hodne kladny, jelikoz to bude v ramci moznosti opravdu dobra rekonstrukce puvodniho deje az na tuto drobnou viditelnou vadu (prave pri smrti tech teroristu + dej v letadle pred tim - dava cestujici do zrejme prevahy, ktera podle me az tak zrejma ve skutecnosti nebyla, maji velky prostor k organizaci a planovani protiutoku a kdyz nekdo nekomu vola telefonem z letadla nemam pocit nebezpeci jako divak a podle me by nejaky fanaticky terorista asi jen tak lidi volat nenechal a teroristi umiraji jeste za letu mnohem bolestiveji nez puvodne zavrazdeni cestujici, coz je taky velice naturalisticky ukazano). Co se v tom letadle ale opravdu delo nikdo nikdy stoprocentne nepovi (treba se reziser trefil, treba mam pravdu ja), ale ja kdybych to tocil, tak bych udelal teroristy trosku chladnejsi s vetsi kontrolou nad unesenym letadlem a pak bych venoval vic casu tomu zaveru a vyjadril mnohem vetsi usili pri zmocneni se toho letadla. Vyber neznamych hercu byl dobry tah, jelikoz tim film ziskal na realisticnosti, kdyby tam behal nekde v letadle Brad Pitt, uz bych z toho nemel tak realistickej zazitek.

Zběsilý útěk (2006)

Pro mě jednoznačně překvapení roku 2006 a zatím top1 film natočený v tomto roce. Naprosto chytlavej obraz, chytlavý prostředí a chytlavá zápletka. Někdo tu zmínil podobu jedné scény z Pulp Fiction (tu s klestema a letlampou) a presne na tu scenu jsem si vzpomnel taky. Jenze tady ta scena neni tak odlehcena, tady je uplne nejvic syrova jak to jde. U Pulp Fiction jsem se smal tem hustejm hlaskam v ty scene a vychutnaval si jeji tragikomickou atmosferu plnou cerneho humoru. Ale tady zadny humor neni a o to je ta atmosfera silnejsi. Mam rad filmy ktery se odehravaj jeden casovej usek. Tento se odehrava jednu jedinou noc a to se mi taky libi. Film ma naprosto chytlavej Theme Song jak z nejaky pohadky. Naprosto spickovou nizkorozpoctovou uvodni prestrelku v mistnosti 5x5 metru mezi deseti chlapama (lepsi akcni scena tenhle rok nebyla natocena ani za miliony dolaru). Pak se mi libi Paul Walker a jeho vykon, kamennej Cameron Bright byl taky zajimavej, do filmu se hodil, ale jinak mi moc nesednul a samozrejme ma take film Karla Rodena, kterej si nenecha sahnout na svyho Johna Waynea za zadnou cenu (doslova). Navic v komparzu by mel hrat muj znamej ze skoly a tusim ze jsem ho tam zahlidnul (je tmavsi pleti puvodem z Columbie a jelikoz byl film nataceny v Praze a okoli a mel vypadat jako v americkym prostredi, tak do jedny kavarny potrebovali exoticky typy podle myho nazoru, protoze tezko bude v americky kavarne samej beloch, tak diky svymu exotickymu vzhledu je mozna na jednom zaberu, ale ten zaber je tak rychlej ze to z toho nepoznam, mam tuseni, ze je v zaberu kdy malej Cameron Bright utika z kavarny pred Karlem Rodenem a kdyz kamera leti je tam hloucek 4 lidi tmavsi pleti kde tusim sedi, ale jistej si nejsem, jestli to je on, tak mu exotickej vzhled urcite pomohl se objevit v takovym spickovym filmu, na coz muze bejt urcite hrdej :)). Proste jasnejch 5 hvezdicek. Atmosfericky me tento snimek absolutne pohltil.

Carlitova cesta (1993)

Špičkovej film... Seana Penna sem poznal v druhym zaberu mimo soudni sin, ale jeho uces se mi nezdal nijak prevratnej tah, spis bylo videt ze tu plesku ma jen vyholenou. Kazdopadne film jako celej pusobi fakt dobre. Ma spoustu vyraznejch postav. Dobra byla postavicka radoby gangstera Bennyho Blanca z Bronxu. Scena, ve ktere chtel za sampanske vymenit holku me vazne pobavila a presne takovy sceny mam rad. V mnoha filmech proste chybi. Nesouhlasim s tim ze to je moc utahany... Kdybych nepotreboval vazne nutne rano spat, tak do dokouknu jednim dechem. Zaverecna honicka nema chybu, sledoval sem ji se zatajenym dechem a opravdu sem si cely film pral, aby Carlito pujcoval auta a splnil si tim jeho sen a aby se dostal z toho kolotoce svinstev. Myslite, ze se mu to podarilo? Nevahejte a kouknete se na tento skvelej film, nebudete litovat. Untouchables od stejneho rezisera me po prvnich par minutach nezaujal tolik, tak jsem pristupoval k dalsi gangsterce od Palmy docela chladne, ale tento film me zaujal hned v prvnich minutach a az do konce.

Sloní muž (1980)

Krasny, i kdyz dost smutny film o tom, jak lidsky muze byt clovek, ktery jako normalní clovek na prvni pohled nevypada. Prvni pulku jsem neveril Anthony Hopkinsonovi ze je to takovej dobrak. Mozna proto, ze ho mam zafixovanyho jako Dr. Hannibala a pri vysloveni otazky: "Jsem ten dobry, nebo ten spatny?" jsem veril, ze je ten spatny. Jeste ted mi hrali zaverecne titulky a vyjadruju naprosto cerstve pocity. Celej film jsem mel slzy na krajicku a prestoze jsem si ho pustil v 0.30 a ted je 2.30 neusnul jsem u nej, coz dokazuje jeho vyjimecne kvality. Pribeh je o cloveku, ktery se po nehode sve matky narodil znetvoreny. Po jeho odhaleni clovek proziva negativni pocity a odmita vetsinou cokoliv dal resit. Avsak uvnitr tohoto cloveka je mnohem vice lidskosti nez u "lidi", kteri se chovaji jako zvirata. Cely film jsem si pral, aby se Johnovi Merrickovi (Slonimu Muzi) dostalo klidu a relativne spokojeneho ziti, bez toho, aby slouzil jako atrakce, nebo aby byl rusen hyenama co si rikaji lidi. Cetl jsem zde jeden komentar, kde autor psal jak by se choval on pri stretu se Slonim muzem.Take jsem o tom premyslel a pro me by to nebylo snadne, bylo by mi ho lito a bylo by tezke pro me se mu podivat do oci a cokoliv mu rict, kazdopadne po shlednuti tohoto filmu by to pro me bylo mnohem lehci a verim, ze bych se nejakejmu fyzickemu znetvoreni dokazal postavit a odhalit vnitrni krasu. Ja osobne bych chtel takovehoto pritele, ktery je vdecny prakticky za vrelej pohled radeji, nez nekoho, kdo by si na pritele jen hral a uvnitr skryval mnoho zleho. Takoveto otazky a takoveto pocity po filmu si zaslouzi jasnych pet hvezdicek a mozna bych dal s primhourenym okem 10/10.

Právo silnějšího (1999)

Komentar sem davam, protoze zde zadny neni... Tento snimek je rozhodne dost koukatelnej co si vzpominam kdyz jsem to videl. Mam rad filmy z cernoskeho prostredi a tento je hodne povedeny. Hlavni hrdina proziva zmenu v prostredi, kde ziskava jmeno a take moc a to se mu zacne libit. Mozna se mi nelibilo ze pri prechodu - ted jsem hodnej a ted zlej mel v jednu chvili vlasy a v druhou ne, jako kdyby plesati lide byli zli. Ale ok, psychologickou stranku veci to asi splnuje a hlavni hrdina dostava jinej rozmer, podobne jako treba kdyz cloveku nasadite bryle i kdyz je blby, ziskava tim nalepku inteligent, protoze lide s brylemi jsou ve skatulce inteligenti... A takto si s psychikou divaka pohrava reziser s hlavnim hrdinou filmu, pro me to bylo prilis okate, ale libilo se mi to jako celek tento film...7/10

Donnie Darko (2001)

Rozhodoval jsem se mezi 4mi a 5ti hvězdičkami... Po přečtení některých komentářů dávám pět. Autor jednoho z nich - Storm, píše o tom, že měl mrazení v zádech. V závěru filmu mě mrazilo v zádech taky, nevim proč, všechno mi není jasný, ne vše jsem pochopil, přesto jsem měl ten zvláštní pocit mrazení v zádech. Tak jako měl hlavní představitel Donnie Darko podivínské chování a celej film jsem si říkal koho asi zabije, tak takovej zvláštní byl filmovej materiál. Pět hvězdiček nedávám proto, že by se mi film extrémě líbil... Nemám rád, když se ve filmu objevují americké vlajky a nápisy PEACE... Ale dávám je proto, že konec na mě emocionálně zapůsobil a celý film byl tak zmatený a některé scény vtipné a jiné zase zvláštní, přitom celý film byl zahalen do takového tmavého odstínu, že jsem měl furt chuť zesvětlit monitor (odtud asi název Darko) a přitom to bylo stylové a dodávalo to zajímavou atmosféru, že jsem musel dát plný počet hvězd. Po chvíli přemejšlení o filmu (komentář vyjadřuje čerstvé pocity) musim říct, že jsem přečetl komentář kde se píše, že si můžem vybrat z více konců, který je lepší. Konec to má jen jeden a podle mě, tak jak jsem to pochopil já je film o tom, když se někdo bojí umřít sám. Je to z pohledu člověka, který se bojí sám umřít a z pohledu jeho okolí, které nad tím nijak nepřemýšlí. Jinak hodnocení je po upravení a chvíli přemejšlení plných 9/10 (hned po filmu, kdy jsem ještě tolik nechápal co se stalo jsem dal slabších 9/10, ale dávám plných, už jen proto, že pul hodiny po filmu na něj pořád myslím).

21 gramů (2003)

Tento film mě přiměl k tomu, abych se zde registroval a napsal komentář o mém postřehu. Režísér má stejné myšlenky o hodnotě života jaké mám já. Každý den se stávají věci, kterých si absolutně nevážíme, nebo je přehlížíme. Ve skutečnosti mají obrovskou hodnotu. Hledal jsem zde v komentářích podobný postřech, ale nenašel jsem ho. Ve filmu je motiv telefonování na záznamník. Na začátku filmu naprosto přehlédnutelná scéna, avšak později, když je účastník hovoru po smrti je jeho hlas na záznamníku pro blízkou osobu zrovna ta nejcenější věc co má a pouští si ho furt dokola. Tento motiv se mi ve filmu opravdu líbil. Jako celek se dobře udělaný. Ze začátku se v něm člověk opravdu ztrácí, ale má tendenci si scény zapamatovat a později mu s každou další dochází, o co šlo teda vlastně v tý scéně předtim. Možná to je trochu překombinovaný a chvílema film trochu i nudí, ale rozhodně jsem měl opravdu pocit, že nevím nic a nechápu co se děje a najednou mi je všechno jasný a to se mi také líbilo. I když mohlo by to bejt sestříhaný z větších časových úseků, aby se v tom unavený, nebo nepozorný člověk neztrácel. Kdyby film měl jednotnou časovou posloupnost, tak by taky určitě nebyl špatnej a určitě by se líbil víc lidem, kterým se teď nelíbí, ale možná by se líbil míň lidem, kterým se teďka líbí, každopádně teď je opravdu originální a mně se líbí a jednotnej kus bez střípků by se mi také zřejmě líbil, ale opravdu možná o trošičku míň, ale opravdu o neznatelně malej kousíček, protože v závěru by to dalo to samé, jelikož závěr filmu není, třeba někde u prostřed :) a např. scéna s hlasem v záznamníku je také chronologicky uspořádaná. Dávám 9/10.