• Western

Libertin (2004)

Mimoriadne hustý film, postavený na brilantných dialógoch (niet sa čo čudovať, je to podľa divadelnej hry), famóznych hereckých výkonoch (hlavne Depp, Mortonka a Pikeová, ale ani Malkovich a Hollander sa nestratia) a vynikajúcej dobovej atmosfére (človek sa pri sledovaní tej špiny, blata a v hovnách ryjúcich prasiat, všetko cez hnusný šedozelený filter, až bojí, že chytí svrab). Ako tu niektorí tvrdia, že to bolo nudné a studené, mňa to presne naopak fascinovalo svojou šťavnatosťou. Ale keď sa človek živí písaným slovom, tak ho tak skvostne napísaný kus hádam ani nemôže neuchvátiť.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Originálne, drzé, nadupané, nadšene nekorektné, narvané nápadmi, vtipné, brutálne, zábavné. Presne, čo som čakal od prechváleného Running Scared (a nedostal to), mi vrchovatou mierou naservíroval Crank. Keď sa človek díva na tie nudné 300-miliónové báchorky a potom s ním pár nasratých chlapíkov takto zamáva za 15 melónov, tak je to na zamyslenie. A Jason je cooler. Aj v okamihu, keď behá po meste v nočnej košeli s holou riťou :-).

Krvavá hostina (2005)

Najbrutálnejšie, najnechutnejšie a najzábavnejšie hororové béčko za posledných 10 rokov. Bál som sa, že po veľmi vtipnom úvodnom predstavovaní hrdinov ("Šanca na prežitie: Je to kripel, kto by mu ublížil?!") už to pôjde len dolu kopcom, ale to som nemohol tušiť, že uvidím požieranie malých detí, Henryho Rollinsa v ružových teplákoch, prúdy zvratkov hemžiacich sa červami, chlapa visiaceho na vlastnom vylúpnutom oku, dupanie po dverami privrznutom penise a jeden neuveriteľný face-fuck. Síce tomu trochu pokrivkávalo tempo, ale ešte aj to hrdinovia zhadzovali hláškami typu: "Ja von pre to auto nejdem, už dlho nikto nezdochol odpornou smrťou, čoskoro k tomu určite dôjde." :-)

Muž proti muži (2006)

Veľmi zvláštny film. Ani by som ho nenazval westernom, hoci používa jeho rekvizity. Keď o ňom uvažujem celkovo, tak mi dochádza, že hoci mám rozporuplné pocity, jedinou vecou, ktorá mi tam vadila, boli tie nepravdepodobné, za vlasy pritiahnuté spôsoby, akými Brosnan zabíja Neesonových parťákov (hlavne nôž pustený zo stromu a železá na medveďa). Ten mystický záver samozrejme človeku vytlačí buľvy z jamiek, ale veľa vysvetľujú záverečné titulky, v ktorých je postava Wesa Studiho (Indiána sediaceho pri studni) označená ako Cháron. Možno v tom bola len bezradnosť tvorcov s ukončením príbehu, ale takto to dáva zmysel, je to zaujímavé, a navyše Anjelica Huston si tú rolu aj na malej ploche celkom vychutnala. Inak film samozrejme stojí na výborných, do značnej miery fyzických výkonoch hlavných dvoch predstaviteľov a majstrom Johnom Tollom nasnímanej prírodnej nádhere.

Únos Šogunova následníka (1989)

Prvá samurajská sekanica, ktorú som v živote videl, a dodnes ju mám rád, aj ju stále vlastním na ošúchanej VHS kazete. Príbeh otrepaný, ale to spracovanie s nadšenou brutalitou, heavy-metalom a takmer westernovým záverečným duelom ma zakaždým dostane. U nás v oficiálnej distribúcii uvádzané ako Únos šógunovho následníka.

Silverado (1985)

Najlepší western 80. rokov. Žiadne experimenty, absolútna žánrová klasika plná výborných hercov a efektných prestreliek. Videl som to 5x a zakaždým som sa dobre bavil.

Milénium (1996) (seriál)

Veľmi dobrý seriál, na ktorom je najúžasnejšie to, že naozaj skončil. Predstavte si, že by v 24 teroristi nakoniec rozpútali celosvetovú skazu a Jack Bauer by v zúfalstve, za podpory psychedelického videoklipu, ktorý zaberie 10 minút zo záverečnej časti, ošedivel a spáchal samovraždu. Frank Black a Chris Carter na čosi také gule mali. :-)

Krajina střelců (2003)

Najlepší western nového tisícročia, ktorý sa vôbec na nič nehrá. Je to proste staromódna kovbojka o pár správnych chlapoch, ktorých niekto serie tak dlho, až kým nevytiahnu búchačky a nevyriešia všetko v jednej brilantne nakrútenej, na žáner nevídane realistickej prestrelke. Kto čaká napodobeninu leonoviek alebo druhých Nezmieriteľných, bude sklamaný. Kto chce žáner v kryštalicky čistej, a pritom klišé nezaťaženej podobe, bude ten film milovať.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Skvelý Bruce Willis a až šokujúco nadupaná, priam až novátorskými postupmi v snímaní akcie zaváňajúca Wisemanova réžia (strašne sa mi páčilo, že je to všetko také dynamické a rozpohybované a pritom si to nepomáha "greengrassovsky" roztrasenou kamerou, ktorá už mi začína pripadať ako akčné klišé). Počas filmu som si viackrát povedal: "Tak toto neberiem!" (závany pátosu v dialógoch, prestrelené CGI v tuneli), ale nakoniec som vyšiel z kina s výborným pocitom tak na úrovni 8/10. Rozhodne zatiaľ najlepší z tohtoročných letných blockbusterov a vyzývavá rukavica zacapená do Bayovej tváre - a tým teraz nemyslím konkrétne súboj Pasce s Transformermi, ale Lenovej a Michaelovej réžie, pretože Bay konečne našiel zdatného konkurenta.

Zlomené květiny (2005)

Myslím, že by sa všetci tvorcovia romancí a filmov založených na vzťahu muža a ženy mali pozrieť na túto jarmuschovku. Aby videli, ako má fungovať chémia. To iskrenie medzi Billom Murrayom a VŠETKÝMI ženami, ktoré vo filme vystupujú (od jeho vrstovníčok až po lolitky, ba dokonca až po malé černošča od susedov, hoci tam samozrejme niet ničoho sexuálneho), je priam hmatateľné. A Bill nemusí robiť skoro nič. Stačí, keď vezme Sharon tašku s nákupom a nastrčí jej kyticu zasunutú pod pazuchou - a vy dokonale chápete, prečo ho všetky milovali a stále milujú (a tá motorkárka možno úplne najviac). V tej jeho ležérnosti je toľko šarmu, až je to nepochopiteľné... Bravo, Bill. A ty, Jim, obstojne si mu sekundoval...