• Western

Fido (2006)

Fascinuje ma, že práve v takom žánri ako sú "zombie filmy", dokážu tvorcovia predvádzať toľko invencie a radosti z filmárčiny. Keď už si myslíte, že vás po Braindeade či Súmraku mŕtvych nič neprekvapí, príde tento neuveriteľne štýlový, milý film, ktorý by som odporúčal ako dokonalú zábavu pre celú rodinu, keby v ňom nebolo toľko vybuchnutých hláv, ohryzených končatín a mŕtvych detí. Carrie-Anne Moss je v úlohe starostlivej mamičky, ktorá kvôli svojmu synovi kľudne vyprázdni do skautíka celý bubienok svojho revolveru, absolútne očarujúca. A záverečný Fidov šluk z cigarety ma prinútil na konci filmu tlieskať... aj keď som pri tom sedel v kresle doma v obývačke. ;-)

Rozum a cit (1995)

Výborne napísaný, bravúrne zahraný a šmrncovne zrežírovaný... zjazd kotkodákajúcich sliepok :-) Keď som to videl po rokoch, náramne som si užil postavu Hugha Laurieho, lebo v mnohom korešponduje s Dr. Housom.

Mé druhé já (2007)

V podaní iného režiséra (výhrady voči Jordanovej réžii v niektorých komentároch fakt nechápem, mne prišla nápaditá a presná) a s inou predstaviteľkou v hlavnej úlohe (vďaka výbornej Jodie Foster zhltnete aj niekoľko ťažko vykonštruovaných a nelogických situácií) by to bol len nudný a nezaujímavý priemer. Hlavne kvôli scenáru, v ktorom je akosi priveľa náhod a detektív rozslúskne prípad s dôvtipom hodným skutočného génia.

30 dní dlouhá noc (2007)

Zbytočne dlhé a za niektoré úseky scenára by som okamžite staval k múru, ale tá ATMOSFÉRA, tie infarktové ľakačky a tie nekompromisné gore efekty (snežné rýpadlo a odtínanie hlavy sekerou nad drvičom jasne vedú) mne osobne stačia k pocitu, že som videl jeden z najlepších hororov za posledných 5 rokov. Fyzická intenzívnosť hodná Snyderovho Úsvitu mŕtvych.

Tři mušketýři (1993)

Mladé pušky vs. béčkovo prestrelený kardinál Richelieu (videli ste už niekedy Tima Curryho účinkovať bez výrazného prehrávania?). To všetko v balení od Disneyho. Hlúpučké, výpravné, svižné, popcornovo zábavné. A svojho času vďaka intenzívnej reklamnej kampani posilnenej hlavne ústrednou megahitovou pesničkou aj veľmi úspešné. Áno, mám to rád. Berte, alebo nechajte tak.

28 týdnů poté (2007)

Britský masaker vrtuľou helikoptéry, alebo Ako chlapci z ostrovov ukázali Amíkom, ako sa točí fakt, ale fakt tvrdý zombie masaker (aj keď všetci vieme, že to vlastne zombíci nie sú). Nápadito a veľmi zručne inscenovaná krvavá nakladačka, v ktorej vám naozaj záleží na postavách, takže ste skutočne napätí, a ešte to má aj mimoriadne slušné akčné tempo. Gore efekty sú super, hlavne zmienená žatva vrtuľníkom. Vlastne nedám 5* len kvôli priblblému scenáru - to, že hrdinovia neustále niekam rýchlo unikajú, dokonca aj autom, a všade, kde prídu, už čaká krv dáviaci tatko Carlyle, je do očí bijúci trapas.

Blues Brothers 2000 (1998)

Tak taký pohodový filmík, ktorý ma príjemne naladil aj napriek tomu, že je vyplnený hudbou, ktorú inak nemusím, som nevidel minimálne od... prvých Blues Brothers. :-)

Jak na věc (2002)

Sem-tam klišé, ale inak veľmi príjemný a pri cynických vnútorných komentároch hlavného hrdinu aj nadmieru zábavný film. Nebyť Lásky nebeskej, asi by som to nazval najlepším Grantovým filmom.

Vlk samotář a mládě 2: Řeka smrti (1972)

Dejovo priamočiarejšie a menej atmosférické než prvý diel, ale zato akčnejšie a brutálnejšie. Najlepšia scéna však nie je z tých, v ktorých lietajú ruky, nohy, hlavy, uši, nosy, prsty a vôbec všetko, čo sa dá katanou odťať z ľudského tela, ale tá, ako Daigoro nosí ranenému, v horúčke blúzniacemu ockovi vodu. Čarovné.

Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják (1972)

Vynikajúci úvod k sérii Vlk samotár a mláďa. Obézni ľudia sú vo filmoch vždy na posmech, no po tomto filme sa im smiať prestanete. Ogami Ittó má síce dve brady, ale protivníkov porcuje zručnejšie než väčšina samurajov, akých ste kedy videli na plátnach a obrazovkách. A nie je to len o brutálnych bojových scénach - je tu aj atmosféra a výborná dejová koncepcia s prehádzanou časovou postupnosťou, plná flashbackov, pritom však prehľadná a maximálne účelná. Akcie nie je toľko ako v ďalších častiach, ale zato všetko skvostne graduje k záverečným jatkám.