Hledám Amy (1997)

V záplave hrubozrnných dialógov a nekomentovateľných situácii sa dá hravo nájsť snáď ten najromantickejší príbeh, aký som mal doteraz možno vidieť. A to sa k romantikom nepočítam, takže Kevin Smith má u mňa obrovské plus. Jason Lee je výborný, koniec-koncov ako vždy pod Smithovou réžiou, ale Ben Affleck, to je už iná liga! Kým v ostatných filmoch ma nadchýna minimálne, v Hledám Amy tak okato prekonáva svoje otrasné herectvo, že by si to zaslúžilo snáď aj Oscara. ON ako citlivý muž, ktorý sa zaľúbi do nepravdepodobnej ženskej? Uff, silná káva. A tradičné cameo Jaya a Boba tentoraz sadlo ako riť na šerbeľ. Nemám čo by som dodal, toto proste vyšlo se všim všudy.

Mělký hrob (1994)

Danny Boyle v mojich očiach nikdy veľkým režisérom nebude, ale mám ho v podstate celkom rád. Jeho dokonalý Trainspotting by ma bavil aj po 120-tej projekcii, preto som bol dosť zvedavý na jeho rejžovské začiatky. A som samozrejme spokojný. Trojica čudákov obývajúca jeden dom, ktorá takmer do polky nevzbudí nijaké aplauzy sa v druhej polke tak geniálne trápi, že to proste nemôže byť prepadák. Zvlášť Ewan McGregor je nazožratie, o jeho poslednom zábere ani nehovoriac. Po Boyleových rozpačitých "novinkách" je to pre mňa príjemné prekvapenie. Čierna komédia s hororovým podtónom, pár mŕtvolkami, kufrom plným peňazí a šialencom na pôjde. A predstavte si pod tým naozaj ČOKOĽVEK a predsa budete šokovaný.

Souboj Titánů (2010)

Aspoň, že moje očakávania boli presne na úrovni toho, čo sa mi dostalo. Plytká americká vtákovina, ktorá sa na originál ani trochu nechytá. Je tu fajn pár scénok, ale ani jedna nie je stopercentná. Napríklad kamenný úsmev (doslova) jedného z bojovníkov mi na nejaký čas možno utkvie v pamäti, ale inak nič. Bohovia sú otrasní, najmä Fiennes by už po Voldemortovi nemusel brať moc podobné role, no a Neeson ako keby sem spadol naozaj až z Olympu a to priamo na hlavu. O Samovi Worthingtonovi pomlčím, to je len figurína na kostým. A samozrejme Kraken, ten bol mimoriadne prepísknutý. Škoda času, škoda remakovania.

Pravdivá romance (1993)

Už pri úvodných titulkoch som sa sám seba pýtal: kam sa mám pozerať? Slater! Oldman! Walken! Pitt! Hopper! Gandolfini! To však ešte nebolo nič v porovnaní s tým, keď som sa nechal strhnúť Scottovou (tentoraz celkom triezvou, neklipovou) réžiou a príťažlivým Tarantinovým scenárom, spojeným s neprekonateľnou excentrickou a bohužiaľ mimoriadne krátkou kreáciou Garyho Oldmana, ktorému to proste kurevsky seklo. QT je z toho cítiť na hony ďaleko (kung-fu, kecičky, absurdita), ale myslím si, že je dobre, že to ako režisér nedostal do praciek práve on. Takto sa mi to páči a takto to má ostať. Čudujem sa, že som si túto pecku nechal tak dlho ujsť. Najlepší film Tonyho Scotta! Najlepší film Christiana Slatera! To by bolo smiechu, keby Amíci mali predstavu, aké vtipné priezvisko je Cocotti. Toto je jeden z tých filmov, ktoré človek za svoj krátky život nesmie prepásť.

RocknRolla (2008)

Nekompromisne ritchieovský štýlový biják, ktorým si pán rejža u mňa vyžehlil svoj nepodarený Revolver a prekvapivo sem Stathama ani nenamotal, čo ma tiež zahrialo pri srdci. Scenár je možno deravejší, než sitko na halušky, ale bohato mi to vynahradili skvelí herci na čele s Markom Strongom a Tomom Hardym, ako aj inými. Akurát Karel Roden ako ruský mafiosso je už klišéovitejší než Jean Reno ako drsný fízel, takéto banálne chyby by si Ritchie vážne nemal dovoliť, ale ja mu to velkoryso odpustím, pretože RocknRolla je s Revolverom vážne neporovnateľný. Husté scénky, diabolské hlášky, londýnske podsvetie. Takto to mám rád.

Letec (2004)

Film stojaci len a len na pôsobivom výkone Leonarda DiCapria, pretože zvyšok už tak dokonalý nie je, predsa-len, sú v dejinách aj zaujímavejší megalomani ako Howard Hughes. Nebyť Lea, bol by to len ďalší zbytočný a nudný životopis, on, a režisér Scorsese však tomu dali šťavu. No a Ian Holm mi už vážne lezie na nervy...

Hitman (2007)

Navzdory očakávaniam som nebol sklamaný, titulný hrdina, resp. herec, ktorý ho hrá, mi do role proste sadol. Najväčším problémom teda ostáva len to, čo robí Hitmana Hitmanom. Chlad, absencia emócii. Rovnako chladný a bez emócii je totiž aj film, čo je škoda, pretože chémia medzi zabijakom a potetovanou high-class šlapkou by dodala filmu iskru. Ale úplne na zahodenie to nie je, sú tu zaujímavé a nápadité scény a súboje, charizmatický antihrdina a najmä geniálny záver, ktorý doplnil vo filme to, čo mu chýbalo v iných oblastiach. Na hru sa to síce nechytá, ale už len kvôli Olyphantovi a Knepperovi sa oplatí vidieť.

Dokonalý únik (2009)

Ja som sa bavil výtečne. Milla aj Steve Zahn sú solídni, ale Timothy Olyphant je tu priam geniálny. Stopáž je tak akurát, situácie pekne vyštrbené, nemám ani moc čo vytknúť, možno ten drobný chaos vo vysvetlovaní deja, ale to sa dá odpustiť. Mám rád tieto výletné thrillery a režisér mi aspoň dokázal, že sa vie pohybovať aj v iných ako riddickovských sférach. Na toto sa ešte mrkneme.

TRON: Legacy 3D (2010)

Rovnako nudné ako prvá časť, akurát efekty sa o dosť zlepšili a scenár nie je až taký deravý. Jeff Bridges je výborný ako vždy, len jeho digitálne dvojča je setsakramentsky nepodarené. Zápletka je fajn, ale roztiahnuť to na dve hodiny na úkor pár efektných súbojov? To nie, to ma nebaví. V podstate som sklamaný, čakal som od toho viac.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Výborné. Človek sa bojí tam, kde sa báť má, smeje tam, kde sa smiať má a je v napätí... no veď viete. Landisov vlkolak je jeden z "najkrajších" v dejinách kinematografie (ešte Nicholsonov Vlk a Lupin z Harry Potter a väzeň z Azkabanu), ovšem len dovtedy, kým sa netransformuje úplne. Veľmi dobrý film, bez toho humoru a s väčšou mierou brutality by to bolo dokonalé.