Gacy (2003)

Lepšie než som čakal. Gacy síce nikdy nepatril k mojim obľúbencom, no jedno je isté - ak sa niekto desí klaunov (ako ja), je to určite kvôli nemu. Škoda teda nevýrazného Marka Holtona, ktorý Gacyho charizmu nenaplnil ani len do polovice. To ma skôr pobavil deratizátor Eddie Bloom. Celkovo však nie až tak zlé, nebyť pár filmárskych kiksov, patril by Gacy k nadpriemeru.

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Ako som pretiahol polku New Yorku alebo Kinderpunk v akcii. Leeova 25. hodina sa mi páčila, a preto som sa na príbeh o Samovom synovi ako veľký fanúšik sériových vrahov tešil dvojnásobne. Zbytočne. Spike rieši všetko naokolo (klasika - rasizmus, drogy, mafia), len samotného Berkowitza rieši najmenej. Výber hercov je až na skvelého Adriena Brodyho priam žalostný, na arogantného čuráka Leguizama sa dá fakt pozerať len pod maskou v Spawnovi. K tomu všetkému sa nám Spikeov odporný suchársky ksicht s padnutými viečkami predvedie v zbytočnej miniroli reportéra. Veľké sklamanie. A predstaviteľ Berkowitza ma vyložene pobavil.

Evilenko (2004)

Pol na pol. Pri Občanovi X som si želal, aby to bolo o čosi krvavejšie, tu som si skôr želal, aby sa viac zamerali na charaktery postáv. Tiež sa mi ťažko rozhoduje, či bol ako Čikatilo lepší Malcolm McDowell alebo Jeffrey DeMunne, no myslím, že McDowell sa jeho osobnosti priblížil viac, bol "krásne" úchylný a zvrátený. Scénky sú fajn (znásilnenie, bloody toillets), herci tiež, ale tak či onak mi niečo chýba.

Lidská stonožka 2 (2011)

Vykastrovať Toma Sixa! Skurvený magor... Markýz de Sade má permanentnú erekciu, Lucrezia Borgia sa fistuje do bezvedomia... Hnusný škaredý desivý dlháň (Lasser) bol nahradený hnusným škaredým nechutným krpcom, konečne tu bola aspoň aká-taká psychológia postáv (čo sa týka hlavného hrdinu) a predovšetkým - čiernobiela. Nie hocijaká, ale neurotická, preskakujúca čiernobiela, ktorá ešte viac podtrhuje unikátny zážitok. Six splnil všetky predpoklady úspešnej "dvojky". Desivé, znepokojujúce, hnusné, nechutné. A zároveň dobré. Teším sa na trojku.

Nahý oběd (1991)

Buzeranti, emzáci, šváby, stonožky a iná háveď, no neviem, či si Cronenberg tiež nedal trochu z toho prášku... Vyložene nudná záležitosť s fádnymi hercami (výnimkou je celkom príjemný Ian Holm, ktorého inak nemôžem ani cítiť), psychadelickými scénami a scenárom a tak trochu wtf zápletkou. Mám rád k*kotinky, ale toto je priveľa, a k tomu ešte tá neúnosná stopáž... Nie, viackrát nie. * za niektoré "efekty".

Ken Park (2002)

Niečo ako Generace X a predsa úplne iné. No, povedzme si narovinu, určite zábavnejšie. Režisér je dosť veľký magor nato, aby sa dotkol citlivých tém a to sa mi páči. Takže o zaujímavé scény nie je núdza. Mňa osobne pobavil rozhovor s trojnohým psom a zo sedačky zdvihol Tateov príbeh. Wade Williams výborný, vlastne nikto to nedal vyložene zle. Ja som sa celkom bavil. Tak trochu o ničom, tak trochu o všetkom. Ako reálny život.

Parasomnie (2008)

Sakramentsky veľké prekvapenie. Čakal som absolútnu pi*ovinu, ktorú by som tu akurát tak dobre zvozil, ale ono ti to je celkom dobré! Čo celkom dobré, parádne! Originálny nápad, záporák s charizmou jak hovado, nádherné dievča ako predstaviteľka čistého Dobra, Maloneovo obľúbené monštrum z Masters of Horror a totálne nepredvídateľný scenár. Zabudol som na niečo? A jo, sakra, Jeffrey Combs! Čo môže byť lepšie pre hororového fanúška, ako prítomnosť jednej z najväčších ikon žánru? A ešte v tak perfektnej roli, hmm. Toto si ešte dám, ako hovorím, veľmi príjemné prekvapko.

Antikrist (2009)

Silné kafe... Najprv sa hodinu nudím a potom mám vo finálovej polhodinke hubu otvorenú tak, že by sa mi tam napratali všetci Cigánski diabli. Dobre, na Dafoeho riť a vtáka nie som zvedavý, pri tej obstarožnej ženskej je to podobne, ale kurva, to čo predvádzajú obaja vo finále, rozuzlenie podivného zvieracieho spoločenstva a naturálne scény, to je hardcore. Podobné ako Begotten, akurát trochu ľahšie strávitelnejšie a menej komplikované. Ako prvé stretnutie s Trierom veľmi uchádzajúce.

Podzemka (1985)

Bessonove prvé filmy sú proste neodolateľné. Volanie po slobode, nezávislé zmýšľanie, nihilistické existencie žijúce každý deň na hrane. K tomu peroxidový Lambert, z ktorého sa nedajú odtrhnúť oči a pri pohľade naňho sa človek až pýta, že kam sa ten klučina podel, punkáčisko ako repa Jean Reno, nádherná Isabella Adjani a roztomilo plachý Jean-Hugues Anglade. Film, po ktorom mám chuť zvlietnuť a odletieť preč od bežných nudných ľudí a ich hlúpych problémov. A to bol hádam Bessonov zámer. Krásne kvázipodobenstvo s prekrásnym záverom a pohodovou hudbou. Ja hovorím áno.

Ukradené Vánoce (1993)

Tim Burton mi splnil sen. Nápadito spojil dva najkomerčnejšie americké sviatky, pripojil chytlavé piesne a množstvo bizarných postavičiek a morbídnych scén. Po výtvarnej stránke je to úžasné, to sa nedá s dnešnými sladkými sračkami z Pixaru ani len porovnať. Za spomenutie určite stoja sobí kostlivci, šialený Boogieman, psí duch Zero (ktorého ňufák neskôr zohral dôležitú úlohu) a samozrejme "pumpkinking" Jack Skellington so svojou milou Sally. Nightmare Before Christmas je dokonalou esenciou Burtonovej fantázie a nemala by chýbať v zbierke každého aspoň trochu potrhlého diváka.