Gran Torino (2008)

Clinta Eastwooda som dlho poznal len ako hrdinu filmov, ktoré zvášť nemusím, a síce westernov. Prvý "nový" obzor sa mi otvoril pri sympatickom Million Dollar Baby, ktorý si starouš aj sám zrežíroval. A keďže často pri hľadaní nejakého filmu, čo som nevidel zablúdim aj na rebríčky a 200 filmov s najlepším hodnotením, nebolo to inak ani teraz. Tak som sa pustil do Gran Torino. V prvom rade - Clint je tu taký parchant, že nie je možné si ho neobľúbiť. Proste uráža a kritizuje všetko, čo sa hýbe (doslova - aj vlastného psa!). Príbeh je celkom pekný, no zdá sa mi trocha útlocitný, ja by som radšej s podobnou tematikou vybral drsnejší Harry Brown s Michaelom Caineom. Inak som to zvládol dobre, Gran Torino síce u mňa neuspel ako päťhviezdičkový nárez, no i tak sa na to ešte v budúcnosti rád pozriem. A kľudne to aj odporučím. Edit: Uspel :)

Uvaříme, uvidíme… (2009)

Zlý vtip? Bohužiaľ nie... Pokračovanie mojej obľúbenej komédie Waiting... si s originálom nemôže ani len merať sily. Ježišikriste, je to nudné, trápne, nezaujímavé a sprosté! Stále málo? Uťahuje si zo slepcov, sexizmus naťahuje na tú najneznesitelnejšie hranice... Mám chuť plakať. Dokonca ešte aj Naomi (nasraná servírka z "jednotky") už nie je vtipná, len zúfalo trápna. Keby na konci neukázala fakt pekné kozy, tak by bola úplne zbytočná. Podobné je to asi so všetkými starými postavami, výnimkou sú len Radimus (Guzmán) a môj obľúbenec T-Dog (Kasch). A to teda, že chvalabohu! Inak - nepozerajte to. Vyhnite sa tomu oblúkom. Je to zlo. Je to humus. Je to zbytočné pokračovanie. Kurva, je to horšie ako mix aidsu a eboly! Vážne!

Experiment (2010)

Originál som nevidel a je mi šuma-fuk, že bol údajne lepší. Mne Brody s Whitakerom urobili také prekvapenie pred Vianocami, že Santa Claus sa môže rovno otočiť a ťahať do riti. Nádherne brutálny film, ktorý si zahral s mojimi citmi obrovskú hru, na konci ktorej mi ich síce všetky vrátil, ale obrátene. A nech! Už kurevsky dávno som tak fascinovane nehľadel do bedne (a to mi tam už šlo fakt všeličo!). Mám pre to len jedno vysvetlenie - skvelá partia hercov a dokonalý scenár. Jediné, čo zamrzí, je ten nedotiahnutý záver. Inak by to bol najlepší zážitok roku 2010.

Z pekla (2001)

Komiksové adaptácie mám veľmi rád a "mooreovky" zvlášť. Preto som sa ani moc nebál, keď mi bolo vysvetlené, do čoho vlastne idem. Komiksom som (výnimočne a celkom príjemne po dlhej dobe) nedotknutý, preto som si nemusel lámať hlavu, čo je dobre, čo je zle, kto čo spravil tak a prečo. Zvláštne, že Johnny Depp, ktorého inak vidím na striebornom plátne rád, ma tentoraz takmer vôbec nezaujal. Akurát to jeho hašišové šialenstvo a popíjanie absinthu mi bolo náramne sympatické :) Jednu * musím hneď strhnúť za predvídateľnosť, pretože som hneď vedel, KTO je vrahom. Pozeral som však ďalej, keďže som chcel vedieť aj PREČO. A v tom som sa už veru tak dobre netrafil. Atmosféra je pekne budovaná, nočný Londýn okúzlujúco odporný a herecké výkony dostatočné. A som celkom zvedavý, prečo samotný Alan Moore zavrhol túto adaptáciu. Vidím to tak, že si musím znovu rozšíriť komiksové obzory :) ****

May (2002)

Je to zvrhlé, divné a páči sa mi to! A nech mi niekto nehovorí, že to naňho bolo "príliš". Pre mňa je "príliš" Hannah Montana a Teletubbies. Pri tých malých zmrdoch ešte aj May vyzerá ako rodinná komédia so Stevom Martinom. Aj keď... Je to predsa o hľadaní priateľstva, no nie? :) Takže sociálny námet by tu bol. Plus k tomu (sprvoti) zábavne čudná hlavná hrdinka, ktorá svojim správaním vytvára až Burtonovskú atmosféru. Jeremy Sisto ma potešil v roli hororového maniaka a ten jeho amatérsky film... No krásne. Baviť sa o Anne Faris v roli lesbičky je snáď už zbytočné, komentárov k jej očarujúcemu výkonu je tu iste dosť. A ako film prechádza do poslednej fázy, nastáva to správne peklo se všim všudy. Áno! Takto to mám rád!

Twilight sága: Zatmění (2010)

Všetci sa strašne rozplývali nad Davidom Sladeom. Doriti, pozrite si radšej 30 Days of Night a potom to skúste porovnať! Dej o ničom, o knihu som chvalabohu ani nezakopol a jediný pozitívny element - Jasper Cullen (Jackson Rathbone) - tu už nie je zďaleka taký dobrý ako v Twilighte. Kriste, ani si neviem predstaviť, že by som na tom bol v kine. Brrr, a že slovenská filmografia upadá... Na Ameriku, kde sa točí ročne snáď 400 p*čovín sa teda ešte nechytáme. Už nikdy viac!

Bratři Bloomovi (2008)

Zábavné, sympatické, nabité skvelými hereckými výkonmi. Adrien Brody a Mark Ruffalo sa k sebe sakramentsky hodia, sú ako dva úplne rozličné živly. Kým Brody je tu citlivý naivný mladší brat, Ruffalo predstavuje príjemného sebca so sklonmi k manipulátorstvu. Skrátka sa výborne doplňujú. Rachel Weisz ma milo prekvapila, jej výkon bol proste pôvabný. Myslím však, že za to mohol hlavne charakter jej postavy. Film má akúsi magickú poetiku, ktorá vás hneď vezme za srdce, alebo naopak odradí. Mňa Brothers Bloom okamžite strhli. A koniec považujem za jeden z najkrajších v dejinách filmu.

Had a duha: Smrtící voodoo (1988)

Som ohromený. Filmami od ŘITKA Video sa prehŕňam občas s naozajstnou hrôzou (pri pohľade na to, aké pi*oviny je schopný človek natočiť) a inak tomu nebolo ani v prípade Serpent and the Rainbow. Zbytočné obavy, usmievam sa teraz. Craven ma presvedčil, že aj po kultovej Nočnej more v Elm Street natočil ešte niečo viac než dobre pozerateľné. Pretože na mladého Billa Pullmana sa sakramentsky dobre díva, voodoo rituály ma zaujímajú už od Angel Heart a snová atmosféra mi dáva možnosť príjemného pripomenutia Freddyho veselých dobrodružstiev. Apropo, týmito snovými pasážami (a ešte horiacim / spáleným bokorom) sa Craven tak sympaticky vykráda, že mu to ani nemôžem zazlievať. Naozaj slušne natočený film, pri ktorom nebudem v rozpakoch znova sa k nemu v budúcnosti vrátiť.

Avatar (2009)

Prvý raz som o Avatar zakopol pri traileri na výrazne slabšie "dielo", a síce vynútený Twilight v kine na valentínsky večer. Trailer premietaný pred filmom ma zaujal, no po odchode z kina som ho akosi vypustil z hlavy, nech bol pôsobivý ako chcel. Druhé zavadenie už bolo monumentálne - o Avatare sa hovorilo všade, James Cameron preniesol svoj megalomanský prejav na Oscaroch síce už dávno, no znova sa to začalo rozoberať, vychádzali knihy, encyklopédie akejsi mne neznámej zeme kde žijú avatari / šmolkáči (ako sme ich zvykli prezývať) a vôbec - Avatar som už vidieť nechcel. O rok neskôr... Som zvedavý. Chcem tu ten film potopiť, napísať ako veľmi sa mi nepáčil, aký je Cameron arogantný čurák. Prekvapenie: keby som čokoľvek z toho napísal, klamal by som sám seba. Avatar sa mi páči! A nič s tým nenarobím. Ospevovaný Worthington síce nie je moja šálka kávy, no nie je zlý. Vlastne, všetko je dokonalé. Nie je čo vytknúť. Nádherné efekty, pri ktorých ťažko verím, že Cameron naozaj nenatáčal nejakú cudziu planétu, sympatický príbeh a bezodná fantázia, dokonca aj nejaká tá moja slzička v závere... Až sa mi nechce byť človekom... Motyka vystrelila - tak ako v prípade nového agenta 007, tak aj v prípade Avataru to nakoniec vypálilo úplne inak, ako som čakal. A Cameronov výkrik "Som kráľ sveta!" sa v mojich očiach zázračne mení na skromné skonštatovanie. Dokonalé.

Jeepers Creepers 2 (2003)

Podstatne slabšie ako "jednotka", no stále pozerateľné a zábavné. Salva zvolil béčkovejší prístup, titulný netvor už nie je tak tajomný a jeho skvelý plášť a klobúk je viditeľný len na začiatku filmu, čo je fakt škoda. Mytológia Creepera je celkom slušne vymyslená, no stáva sa už to, čo sa stalo aj Cravenovi pri Nightmare On Elm Street a New Nightmare a síce, že sa zamotáva, zbytočne to komplikuje a (prepytujem) celkovo kurví. Vraždičky chutne krvavé, atmosféra nie až tak zlá, no ako hovorím, originál to nepredčí. Snáď s avizovaným pokračovaním to bude lepšie.