Šílený Max (1979)

Nejsem si jistý, jestli nedávám tři hvězdy jen proto, že je to Šílený Max. Pravdou je, že slavná je až dvojka a tohle vcelku není potřeba nutně vidět. Je to zkrátka taková prvotina, která snad neurazí, ale ani nepotěší.

Pevnost Alamo (2004)

Sice grandiózní finanční průser, ale určitě to nebylo způsobeno tím, že by to byl tak mizerně natočený film. Za sebe můžu řict, že to bylo velmi koukatelné a jako historická podívaná to vůbec neurazilo. Škoda, takový odpal si samotné dílo určitě nezasloužilo...

Dračí srdce 3: Čarodějova kletba (2015)

Dobrá fantasy je většinou provázena vysokým rozpočtem. Neplatí to ale i obráceně. Já tvrdím, že snesitelná fantasy se může vytasit i s chudým rozpočtem a ve finále je to stále koukatelné. To ovšem neplatí o tomto snímku. Peněz zjevně nebylo nazbyt. Ok, tak to se dá odpustit. Ale že je herecké obsazení neskutečně nudné až iritující, že je digitální drak naprosto nezajímavý, že děj je postavený na hlavu, že absolutně nefunguje ani základní náznak chemie mezi hlavními hrdiny, že jednání hlavních postav většinou nedává absolutně smysl a že většina scén by se dala za stejné peníze udělat stokrát lépe, stačí aby se neprofesionální divák zasnil...to už prostě odpustit nemůžu. Jen proto, že jsem viděl mnohem horší srágory ještě tomuto dílku neodpustím, že definitivně zhanobilo odkaz prvního Dračího srdce, ačkoliv ani to nebylo přijato z nekritickým nadšením. Ovšem kde jsou dnes časy Denise Quaida, Davida Thewlise a podmanivého hlasu Seana Conneryho? Smutný konec. Jinde bych u takto amatérsky natočené fantasy asi přimhouřil oko. Ale když si někdo bere do huby Dračí srdce, tak si nezaslouží žádné milosrdenství...

Padesát odstínů šedi (2015)

Tohle je prostě film pro dámskou část publika. A hlavně pro tu znalou předlohy. Ctím vcelku jejich názor, já to shlédl čistě ze zájmu proč je kolem toho takové haló a ještě ani předlohu neznám. Musím ale říct, že natočené je to pěkně blbě a zahrané také. Neverohodně na mě působila jak zamilovanost její, tak touha jeho a vývoj už obojího naprosto nevěrohodný, s čímž mám ale problém u jakýchkoliv milostných linek dost často. Jamie Doman je herecky celkem ještě snesitelný, ale pánskou část publika nemá absolutně čím zaujmout, mohl bych jmenovat tucty zajímavějších filmových milionářů a lamačů dívčích srdcí, kteří ve filmu něčím zaujmou i mužskou obec (jakože takový bych chtěl jednou být!), dokonce včetně Edwarda Cullena z Twilight. A pokud jde o Dakotu Johnson...přihlédnu-li k donekonečna skloňované erotické stránce filmu, tak musím říct, že Dakota by mě nedokázala rozpálit ani po dvou letech na samotce.Nevím, proč by se pro Domana měla zrovna ona stát to pravou femme fatale. Tím pro mě padá i tato významná stránka filmu. Mám z toho úplně stejné pocity jako z Twilightu - něco na tom asi musí být, ale já to v tom nevidím ať se snažím sebevíc.Dámy holt prominou.

Tajemná řeka (2003)

Kriminálkou bych to v podstatě ani úplně nenazval, protože kriminální zápletka spíš slouží k rozehrání psychologie hlavních postav, k připomínce starých událostí a nakonec i tahaní kostlivců ze skříně. Případ samotný je celkem jednoduchý a ve své podstatě i nudný. Hlavní postavy a drama mezi nimi mi také ale nepřišly až tak brilantní a silné aby mě to odrovnalo. Za mě spíš průměr, nic, na co bych si za čas vzpomněl.

Vymítač ďábla (1973)

Ono je to prostě jiné než dnešní horory. Polovinu filmu člověk čeká na nějakou tupou lekačku nebo nechutnost a strašně se diví, že dostává nějaké podivné osudy lidí, kteří se spolu ve filmu ani nesetkali a ani o sobě nevědí. A pak to přijde na závěr, kdy propukne teprve to hororové temno. My jen dnes nejsme zvyklí zajímat se v hororu o to, kdo vlastně jsou hlavní hrdinové, co mají za sebou a jaké pohnutky je vedou k tomu co dělají. Ono to je vlastně především o osudech lidí, kteří přijdou do styku s posedlou a musí tu situaci řešit. Nikoliv o tom, jak s přítomným zlem celý film jen bojují, postupně umírají a každého zajímá jen jak hnusně jsou sprovozeni ze světa, jak je tomu dnes. Proto to je vlastně poněkud nuda.

96 hodin (2008)

Mohl bych sice napsat intelektuální komentář jak to všechno skvěle fungovalo a jak je skvělý Neeson a podobné plky, ale kašlu na to. Tohle byl prostě náser jako prase. Už od chvíle, co taťka Neeson poslouchá v telefonu, jak mu banda obchodníků s bílým masem právě mlátí a unáší dceru, jsem věděl, že tohle bude chtít hodně mrtvých, aby to srazilo hladinu adrenalinu zase dolů. A přesně to se stalo. Tempo snímku je zběsilé. Neeson postupuje podle systému "Dostaneš do huby, pak mi řekneš co chci a pak tě stejně zabiju, dobytku!", do toho efektní honičky po Paříži, zajímavé nápady (akční scéna na staveništi), ale především to rudo před očima a touha to všechno lidské bahno za něj vystřílet a vymlátit sám. Dokonalá jízda.

Mezi vlky (2011)

Úvodní sekvence před pádem letadla je skvělá a vzbuzuje obrovská očekávání. Ta se ale nenaplní a po odchodu přeživších od vraku letadla se z filmu stává jednoduchá a předvídatelná požíračka bez zajímavých okamžiků. Snaha o filozofickou hloubku spíše nefunguje.

Fargo (1996)

Pojetí kriminálního případu je dokonale originální až karikaturní, což platí i pro výčet hlavních postav, které působí, že by zkazili i nákup mrkve a celeru. Vykreslení nedomyšleného plánu únosu, který jeho pachatelé navíc na každém sebemenším kroku neuvěřitelně packají, se postupně stává více a více groteskní a činí ze zprvu celkem vážné kriminální zápletky absurdní příběh, postupem času nabírající stále krvavější a syrovější kontury. Scénář dokonale zachycuje nesmyslnost a zbytečnost celé záležitosti, která se zintenzivňuje s každým dalším krokem. Všechny vyobrazené násilnosti představují jen ledabylou snahu pachatelů uhasit jeden průšvih ještě vetším průšvihem a rozjetý kolotoč zbytečných událostí nekontrolovatelné zrychluje až k závěrečnému finále, kde už je absurdita celého jednání tak vyhrocená (zejména ve scéně zatýkání přeživšího únosce při jeho snaze zahladit stopy), že osoba stojící celou dobu mimo dění (v tomto případě vyšetřující kriminalistka) není schopna podobné jednání vůbec racionálně pochopit. Oscar za scénář tedy jednoznačně zasloužený, ovšem Oscar za hlavní roli je i pro mě záhadný, nebyl důvod ho zde udělit...

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Fakt se mi to líbilo, má to vtip, příběh neurazí, jen občas slabší vtípky. Ale hlavně animačně je to jednoznačně pecka.