Slunce, seno a pár facek (1989)

… Vencóó, už máme to svatební oznámení, pojď se podívat, jak nám to vytiskli…“ Hrozný jekot a pištění, i tak může vypadat Troškova záliba ve výběru neherců. A pokud už angažuje herce, tak to není žádná hvězda. Dialogy jsou plné primitivního humoru s občasným vulgarismem. Celá trilogie je vlajkovou loďí televize Nova.

Válka a. s. (2008) odpad!

Naprostá blbost. I počítání oveček je akčnější.

Lotrando a Zubejda (1996)

…“ A hlavně synu nepracuj…“. No jo, ale když má někdo za otce strašlivého loupežníka Lotranda a ještě má klášterní vychování, tak poslední přání splnit musí. A tak mladý Lotrando převezme otcovu živnost. Na motiv dvou pohádek napsal Zdeněk Svěrák velmi podařilý scénář krásné pohádky, plné laskavého humoru, lehce zapamatovatelných a vtipných písniček, které střídají úžasné hlášky…“ Tak vidíš, když se díváš pořádně, tak jedou…“. Tak tato pohádka se Vám povedla pane Svěráku:-))

Životy těch druhých (2006)

Velmi mrazivý příběh odehrávající se ve východním Německu několik let před padnutím berlínské zdi. Už první minuty filmu jsou přesvědčivé a ukazují děsivé praktiky Stasi. Režimu oddaný kapitán Wiesner (HDW XX/7) přednáší na vysoké škole pro nové příslušníky policie o metodách výslechu a mučení obviněných. Když jeden ze studentů namítne, že toto není humánní přístup, je jeho jméno označeno křížkem. Systém vyžaduje jen oddané příslušníky Stasi, co nemají vlastní názor, jen drží krok a hubu. U kapitána Wiesnera však sledujeme jeho přerod z bezcitného agenta na lidskou bytost, která znovu objeví vlastní svědomí. Sleduje totiž podezřelého, slavného autora divadelních her a jeho přítelkyni, uznávanou herečku. On vlk samotář najednou vidí a hlavně slyší ve sluchátkách, jaký je život mezi lidmi, kteří se mají rádi. A aniž by to kdokoliv tušil, „přestoupí“ na jejich stranu a píše zprávy, které jsou opakem toho, co dělají a říkají. Poté co osobně zasáhne a zničí důležitý důkaz o jejich vině, je degradován. Teď už může jen na nějakém nedůležitém oddělení otvírat obálky dopisů. Tady ho zastihne změna politického režimu. Závěrečná scéna mi vehnala slzy do očí. To, když Wiesner, který roznáší v nákupní tašce reklamní letáčky a prospekty, uvidí za výlohou knihkupectví knížku, kterou o něm napsal „jeho“ sledovaný spisovatel. Otevírá knížku na první stránce a čte:“Věnováno s úctou HDW XX/7“. Film, který musíte vidět. Oskar za rok 2006 v kategorii cizojazyčný film mu právem patří.

Loupež po italsku (2003)

..."Fain? Copak ty nevíš, co znamená fain? Jo bohužel. Flustrovaný. Amorální. Jídášský. Necitlivý."... Dobře udělaná akční a vtipná komedie o dokonalé loupeži, podrazu a pomstě. A úžasné minicoopery, co řežou zatáčky, jedna báseň.

Třetí skoba pro Kocoura (1983)

..."Zavři si kredenc, kecá ti nádobí..." dětský dobrodružný film s kriminální zápletkou.

Slunce, seno, jahody (1983)

Z celé trilogie je to asi nejvíce povedená část a to jen díky rodině Škopkových. „Místo mozku z piva kostku.“

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

Geniálně napsané dialogy, skvělá adaptace klasického díla Gustava Flauberta „Bouvard a Pecuchet“. Dva přátelé, kteří si umějí udělat legraci z každodenních běžných činností a taky sami ze sebe. Jejich hokusy – pokusy na kouzelném statku mne dokážou vždycky pobavit. Jeden z nejlepších seriálů, co kdy byl natočený.

Kurs sebeovládání (2003)

Je možné se zbavit svých mindráků z dětství? No, není nad léčbu šokem. Tedy v tomto případě velmi neobvyklými a často i velmi drsnými léčebnými postupy psychiatra Buddy Ryddela v podání Jacka Nicholsona a jeho ďábelského pohledu. Ten se své role cvokaře zhostil perfektně.. K tomu hezká hudba a plno šílených hlášek. Příjemná pohodovka.

Hon na myš (1997)

Rozsáhlý starý dům zdědí dva bratři. Dům ale není zcela tak prázdný, jak si nejprve myslí. Bydlí zde malý nájemník. Myš. A ta rozhodně nehodlá jen tak vyklidit své bydliště bez boje a vzdát se svého užívajícího dekretu. Dochází tedy k nejrůznějším bitkám, které vyhrává víceméně myš. Vtipnou roli tady má i Christopher Walken, jako hubitel hlodavců Ceaser.