• Krátkometrážní

Nathalie Cardone - Hasta siempre (1997) (hudební videoklip)

Ikstá prerábka ikonickej revolučnej piesne kubánskeho hudobníka Carlosa Manuela Pueblu. Vzdal ňou hold večnému revolucionárovi Che Guevarovi. A dlžno dodať, že ide o coververziu komerčne najúspešnejšiu. A podľa mňa aj najlepšiu. Pretože vyvetrané vše objímajúce revolučné frázy a adorácie sú predsa len ako- tak znesiteľné len v podaní peknej speváčky. Videoklip je v znamení divy v revolučnom plandavom úbore. V jednej ruke objíma batoľa, v druhej samopal. Prechádza krajinou mučačos kompaňéros, ktorí sekajú trstinu ostošesť, či len tak lačne nakŕkajú na mladú spievajúcu krásku. Čo je všetko fajné až na ideologické vyznenie textu. Adorovať vzorného stalinistického praktika v reálnej politike, to je naozaj gól všetkých dnešných "mladých a in revolucionárov". Mnohí z nich si myslia, že keď si oblečú tričko s hipíckou tvárou, tak celý život aj revoluce predsa bude v tomto duchu. Žiaľ, reálny politický duch Chce Guevaru bol vždy skôr bližžšie reálnemu socializmu v Rusku, či Česko-Slovensku v rokoch 1948-1989. A kto mi neverí, nech si prečíta skvelú brožúru "Proč anarchisté nemilují Che Guevaru (v originále: Saint Che: The Truth Behind the Legend of the Heroic Guerilla, Ernesto Che Guevara)".

MOST! - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

Doposiaľ najhorší diel. Z hlbín podpriemeru ho však vynášajú nahor Edove tangáče.

Euforie - Snažím se dostat do nebe, než zavřou bránu (2022) (epizoda)

Dlho očakávaná, a kvôli covidu aj odkladaná, druhá euforická séria začína. Na prvý pohľad šokantne. V skutočnosti prudérne moralisticky. Hlavná hrdinka, hoci sfetovaná až na pôjd, neohrdne okúsením žiadnej novej drogy - tu napríklad zvedavo okúsi heroín. Jej experimentovanie sa ale nedotýka fyzickej lásky. Tú má v srdci a mysli vyhradenú výlučne pre svoju femme fatale. A čím viac ju bolí trpký rozchod s ňou a následná  prázdnota, tým viac liekových kombinácií užíva. Vedomá si je popritom - samozrejme - zdravotných rizík. Preto, milí diváci - feťáci, nezabudnite nosiť prvú pomoc v ponožke. A nešukajte kade-tade. Aké jednoduché a poučné! Druhá línia epizódy je buhaha humorná scéna na záchode. Tam si v správny párty čas zakefujú nesprávni ľudia. A ako sa to všetko vyvŕbi. No a tretia línia sa venuje dílerovi, jeho detstvu aj prítomnosti. Tiež sa nejako v jeho retrospektíve neukazuje jeho intímny život - akoby jeho vysnenou láskou bol drogový biznis, v ktorom ho perfektne vyškolila jeho nonkonformná babka. Tiež dílerka. Alebo žeby? Veď správny a cool drogový díler sa vždy vie pekne pobaviť s mladou sčítanou fešandou a gavaliersky jej dvoriť. Takže sumár: napriek odhaleným čurákom (a áno: aj jeden stoporený sa vyskytne), prsiam, fetu, chľastu a kefovaniu ide až o temer o puritánsky moralistický nástup druhej série. Prijateľný, a som zvedavý na zvyšok.

The Divide (2011)

No, Eva by bola. Už len nájsť Adama. A je vymaľované. Alebo: Naša skvelá budúcnosť je na skládkach toxického/ jadrového odpadu! Výborný opis preusporiadania spoločnosti v zmenených životných podmienkach. Priamo od podlahy preberajú vládu v svete bez zákonov, techniky a moci tí, čo sú schopní okamžite plodiť. Alebo teda robiť tie veci, aby nový život vznikol. Pekne to v komentári vystihol užívateľ Maq, na ktorého skvelý komentár týmto odkazujem. Aha, a ešte ma napadla taká sranda, že sa v deji vyskytol aj západoeurópsky Palach. Nesúci svojou obeťou na pleciach žiariacu fakľu v mene hodnôt dnešnej buržoáznej spoločnosti. Máme to v sebe, nechať sa predať, máme to v sebe a je to v nás! Film odporúčam ako zaradiť do učebno- edukačných audiovizuálnych osnov všetkým humanitným odborom vysokých škôl. Pri pozeraní ma viackrát napadli geniálne knihy Ondřeja Neffa Tma a Tma 2.0, v ktorých opisuje, ako by vyzeral svet bez elektriny. Veľmi podobne ako v Divide.

MOST! - Epizoda 6 (2019) (epizoda)

"Hekej, jako když mrdáme. Připlatím." je, spolu s instatnými radami prostitútky, Zlatým klincom dielu. Zdalo sa, že - aj s následnou scénkou Luďana, počúvajúceho za dvermi naaranžovaný festovný mrd - tento diel viac pobaviť nemôže. No nasledoval dialóg: "Jé ahóoj Edo, co tady děláš?" "Já jsem tady mrdal. Jako fakticky.".

Saténové ruky - Gravitácia (2019) (hudební videoklip)

Nápad aj text, uťahujúci si z prakokotov a iných premúdrelých filozofov internetového veku, je výborný. Horšie je to už so samotnou piesňou a videoklipom k nej. To je prudko jednorazová, nudná záležitosť. Poznámka: Aby som zostal kontextovo verný textu piesne, aj ja mám zaručene pravdivú teóriu o pôvode Slovákov. Prvým, ale že úplne prvým kmeňom, žijúcim na území dnešnej Slovenskej republiky boli Kotíni. Tí kotili (v zmysle pachlne jedli) všetko, čo bolo len trochu chutné. Radi sa opíjali a hulili všetko, od sušených orechových listov po šalviu divotvornú. Zabávali sa zberom a kuchynskými úpravami muchotrávok červených, holohlavcov a samozrejme dubákov, kuriatok a muchotrávok červenkastých. V súčasnosti sa kotínske prapudy zobúdzajú u Slovákov pri rodinných posedeniach, zabíjačkách, husích hodoch, žúroch, svadbách, chatách, promočných a výročných oslavách.

Skvělí chlapi (2000)

Skvelí chlapi. Alebo ako sa úspešne prehuliť k narovnaniu vzťahovej i tvorivej krízy spisovateľa a učiteľa tvorivého písania.

Azureus Rising (2010)

Skvostná animovaná akčná jazda, zručne kombinujúca súboj moderných zbraňových systémov so samurajskou obratnosťou a bojovými technikami.

Bábovky (2020)

Nevera, túžba po dieťati, prostitúcia, smrteľná choroba, zanedbané deti v dôsledku workoholizmu, vytváranie nekonfliktného života verejne známej persóny za každú cenu, zúfalé riešenia, materstvo, výchova. Záležitosti aj záletlžitosti, trápiace i tešiace ženy a mužov dneška. Všetky mizérie sa v závere preklopia do ultra šťastného konca. Príjemné, nenáročné pozeranie s pomerne podarenými humornými prvkami. Ako píše mchnk: prijateľné. No najmä trocha nasilu ultrasladký záver sa postaral o to, že ani tentoraz sa žiaden veľký filmový zázrak nekoná.

La Fille du sonneur (1906)

Dcérenka starého zvonára životom sa umára. Za muža má  násilníka, gamblera, čo z jej radostných očí spraví smutné jazerá. Na ulicu ju aj s bábom vyženie - takéto má cérenka trápenie! Bezitulkovým módom celý nemý film beží, z obrazu však divák rozoznať hravo vie, čo komu na srdci leží. Odpustenie: to je podstata, o ktorú sa tu hrá, dúfať ostáva, že svetielko nádeje sa súženej v tvári rozihrá. Nenáročné dielo nemej éry o trpkom žití zvonárovej dcéry.