Tintinova dobrodružství (2011)

Právě jsem se vrátil z kina a pocity mám spíše smíšené. Očekával jsem hodně, takže se vrhnu nejdřív na kritiku: Nejvíce mě zamrzela absence humoru. Tedy ne úplná, pár vyloženě vtipných scén a hlášek se našlo, ale na vině je nejspíš samotný Spielberg který dobrodružné filmy sice miluje (Indy, Hook) ale už nedokáže přinést tak svěží vítr jako kdysi a spíše sám sebe opakuje... Tintin se dá zdaleka nejlépe srovnávat právě se sérií Indiana Jonese a až zamrazí, jak jednoduše by se dal scénář poupravit, aby se stal dalším dílem slavného archeologa. Tintinova dobrodružství jsou sice lepší než Království křišťálové lebky, ale pokulhávají za Poslední křížovou výpravou. Čtyři hvězdy Tintinovi daruji proto, že se časem nepochybně stane velmi oblíbeným snímkem a častokrát s ním budou srovnávány následující filmy podobného ražení. Jednou totiž bude "Poslední křížovou výpravou" mezi animáky. -A teď už nezbývá jen chválit: Převod komiksových postav na plátno dopadl skvěle, práce s kamerou byla úžasná a zcela odpovídala renderovacím možnostem dnešních počítačů. Myslím, že i Motion Capture dopadnul líp než u Avatara, stejně jako 3D (přízemní James Cameron by měl závidět). Technická stránka filmu je tedy fenomenální, chvílemi takřka nerozeznatelná od skutečnosti... Vypichovat další věci jako kvalitní scénář, stopáž-tak-akorát, dynamiku akčních scén, a podobně, myslím ani nemá cenu. Letos bezpochyby jeden z nejlepších rodinných filmů (například Relikvie smrti byly o nostalgii, ale filmově Tintinovi sahají pouze do pasu) a mám pocit, že až na mě po čase znovu dýchne z televize, osloví mne ještě mnohem víc a dá vzpomenout na Spielberga a na zašlou poctivou a hravou filmařinu ;)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

David Yates nakonec přeci jen ukázal, že rozumí Harry Potterovi a to ne jenom po svém... Nejblíže byly knižní předloze první dva filmy, režírovány Chrisem Columbusem. Atmosferická a kouzelná hudba z pera J. Williamse dokázaly nejvěrohodněji nastínit atmosféru knihy a vůbec celého universa. Karty rozházel Alfonso Cuarón s třetím filmem, kdy zapojil vlastní představivost a filmově sice posunul Harryho nejdál, ale trochu jiným směrem, než by se asi měla série ubírat. Jen těžko s Ohnivým Pohárem navazoval Mike Newell, který uměl točit spíše komedie, ne vážná témata, což znovuzrození Voldemorta v knize bylo... Od pátého filmu sérii dotáhnul až do zdárného konce David Yates, který sice pokračoval už ve vyjetých kolejích, ale ukázal nám, že jeho předností je vykreslování postav a jejich emocí. Relikvie Smrti nejsou jedním filmem roztrženým vedví, ale dvěma odlišnými díly, kdy Yates jednou hraničí s vlastní osobitostí a podruhé s Harry Potterem jako ságou. -Obojí se mu vyvedlo výtečně a zatímco je první část dobrodružným filmem založeným na úředním triu, část druhá nejenže také chrlí nápady, ale pracuje s úplně všemi stěžejními motivy ságy a snaží se ji zacyklit, podobně jako Lucas zacykloval Hvězdné Války. Nechybí takřka žádná postava, která se kdy objevila, vracejí se patetické rozhovory na téma láska, dobro, přátelství, ale kupodivu také kouzelná a neopakovatelná atmosféra prvních dvou filmů. Jistě, není tomu tak po celou dobu, ale fanoušci jistě zaplesají. Jak už tady někdo napsal, že Harry skončil stejně jako začal, dodám ještě, že je to vlastně pochvala tvůrcům. Pokud vás před léty chytnul za srdce Kámen Mudrců, vemte si do kina kapesníky, loučení s Harrym nikdy nebylo těžší :)

Texhnolyze (2003) (seriál)

Od absolutního hodnocení seriál oddaluje absence jakékoli poetiky a velmi špatná výprava, která zamrzí převážně v části nad povrchem, kdy je svět sice “krásně mrtvý”, ale úplně bez duše. S takovými obrazovými prostředky, jaké si může anime dovolit a s poetikou japonců se dalo vykřesat daleko víc pocitů, jako je třeba beznaděj, či zoufalství, namísto -nic- které mne ve skutečnosti čekalo (a nepomohly ani pěkné steampunkové kulisy). Záměr autorů pravděpodobně bylo natočit epický příběh o konci světa, ale disponovali natolik žalostnými vypravěcími prostředky, že jejich představy nakonec zůstaly jen na papíře. Motivy i atmosféra načatá hned ze začátku vydrží až do samotných závěrečných titulků a letmý odkaz Falloutu spíš zamrzí, než aby seriál posunul vpřed... Dále Texhnolyze špatně nakládá s možností diváka šokovat, protože už někdy ve čtvrté epizodě ukáže, *spoiler* že se město nachází v podzemí. *konec spoileru* -Právě tohle mohl být například šok ve finále... Bohužel, všechny karty jsou vyloženy hned ze začátku a vědět tento fakt, má touha sledovat seriál dál by rázem razantně klesla... Texhnolyze totiž jen klouže po povrchu svého potenciálu a dokáže pracovat jen s pár motivy, které až do konce opakuje. Chybí barvitost, chybí hlubší emoce a nejvíc postrádám jakoukoli katarzi ve finále. Všechny události se prostě stanou, nikde nic nešokuje, ale ani nenudí. Vyprávění je zkrátka tak rutinní a sebestředné, že si postapo světa ani pořádně nestačíme užít, což mě vzhledem k přemrštěné stopáži spíš zamrzí... hodnocení: **** (čtvrtá hvězdička je jen o fous, po čase ji možná smažu) ps: seriálu Ergo Proxy se pouze dotýká, ačkoli ho v pár věcech (např. vyrovnanost epizod) i předčí. Z počátku se nabízelo i srovnání s Experiments Lain, ale ten počítal s diváckou domýšlivostí, zatímco zde je vše až příliš polopaté. ps2: druhou sérii, ale už od jiných autorů bych ale bral všemi deseti. ps3: určitě se nenechte odradit prvním "mindfuck" dílem

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Po prvním shlédnutí nic moc uchvácen, ale po čase si zřetelně vzpomínám na velmi kvalitní režii a herecké výkony. Pro fanoušky prvního dílu ne přímo povinnost, ale zajímavé "oživení" Gordona Gekka. Jinak oceňuji příběh reflektující aktuální dění. ****

Králova řeč (2010)

První dojmy: Jsem úplně roztřesený a ani pořádně nevím co napsat... Jistý jsem si jen tím, že jsem se těšil na každou další scénu a na úplně každý z výstupů Colina a Geoffreye. Velmi emotivní záležitost, která se správně naladěným divákem dokáže chvílemi pěkně zacloumat... ****

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Dojmy z půlnoční předpremiéry: S druhou částí se nejspíš bude jednat o zdaleka nejlepší díl Harryho Pottera. Stejně jako kniha, se i celá série postupem času překlenula z dětské pohádkové povídačky do dramatu založeného na postavách a především emocích. Jasně, někde v jádru pořád zůstává TEN Harry Potter, srdečný příběh o lásce, přátelství a věrnosti, ale tentokrát, na samém konci všeho, vystupuje do popředí temnota příběhu a epičnost. K první části: Ačkoli jsem čekal ještě větší dávku balastu než u Prince Dvojí Krve, byl jsem mile překvapen, že si tvůrci tentokrát více váží každé minuty filmu, a tak scénář i režie neustále chrlí nápady. -Dávám čtyři hvězdy, které si vyžaduje sama knižní předloha, jejíž první půle ani po paty nesahá velkolepému finále, které nám Warner Bros přinese příští rok v červenci... ****

Počátek (2010)

Dnes jsem konečně viděl Inception (http://www.csfd.cz/film/254156-pocatek/) a jsem maximálně spokojen. Za mě 5 z 5 a doporučení pro všechny fandy akčních filmů říznutých s sci-fi (Podobně jako Matrix). PS: ačkoli bude hodně lidí říkat, že se jim to nelíbilo, v kině se nenašel nikdo, kdo by z plátna na chvíli spustil oči, nebo během filmu trapně komentoval :)

Pan Nikdo (2009)

Zklamaný závěrečnou pointou, která úplně zabila mou snahu film pochopit. (Kdo film viděl, přesně chápe, co tím chci říct) I tak 90%...

Solomon Kane (2009)

Úplně jinde než -Legenda o Jiřím a drakovi - k němuž budu přirovnávat částečně kvůli žánru a také kvůli hlavního protagonisty Jamese Purefroye. Solomon Kane je velmi povedné temné fantasy ze stejného vesmíru jako Conan, ale tentokrát v Anglických reáliích. Stejně jako Jiří ani Solomon není koncipován jako velkofilm, což je však v tomto případě nanejvýš škoda, jelikož snímek má vykročeno až na pozici, kde se béčko láme s áčkem. Scénář je ryze béčkový, ale režisér Basset přidělený rozpočet ždíme do posledního centu. Pravda, akce trochu hapruje a například v Conanovi souboje působily více dynamicky... Solomon ale překvapuje pekelně hustou atmosférou převážně v "klidných" pasážích. Basset se zmohl na dlouhé panoramatické záběry, stejně jako na překvapivě kvalitní obsazení, kde se na plátně co chvíli mihne nějaká známá tvář (včetně Marka Vašuta) a všechny přiřazené role sednou jako pr*el na hrnec... Solomon mě zkrátka bavil hodně a odpustil jsem mu i občasné chyby spíše střihového rázu... PS: James Purefroy je stejně sympatický jako byl ze začátku své kariéry Jackman (Van Helsing).

Ženy v pokušení (2010)

Překvapivě zábavný český film, který stojí a padá s vcelku uvolněnými a příjemnými hereckými výkony obou hlavních protagonistek... Další co vám utkvěje v paměti určitě bude Vojtěch Dyk a jméno režiséra. -Vejdělek si zkrátka na nic nehraje a pomalu, po Účastnících Zájedu a Romingu, začíná nalézat sám sebe... Těším se na další jeho komedii a určitě zase příjdu do kina ;-) ****