• Fantasy

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Jakožto první vůbec čistě počítačově animovaný film zároveň i počátek zřejmě nejdokonalejší animované série všech dob. No, zřejmě určitě. Má to všechno - výborný nápad, humor, charaktery i promyšlený příběh. Kromě i samozřejmého zpracování, které se ani dnes nemá za co stydět. Stačilo to vidět jednou a už tehdy se to permanentně dokázalo zarýt do paměti.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Bezkonkurečně ten nejlepší a nejchytřejší film z vězeňského prostředí, kterému prostě nic nechybí. Ani promyšlený děj, ani charismatické postavy, vč. těch záporných. V rámci prvního zhlédnutí tu jsou i překvapivé odměny ve formě zajímavých zvratů bez nutnosti takříkajíc „tlačit na pilu“. Ale dá se na to dívat i podruhé, potřetí... prostě kolikrát je to možné a vždy to působí stejně skvěle. Nějaké dirky se samozřejmě najdou, ale ne tak vážné, aby bylo třeba na hodnocení ubírat víc, než je třeba. 97%

Karanténa (2008)

Docela příjemný remake originálu, který přidal pár vážně dobrých lekaček, ale ubral co se týče logiky hlavních postav. Jinak efekty dobré, změna taktéž, až extrémně hysterická hlavní hrdinka poněkud na zabití, ale to se dá překousnout. Nebýt pokračování originálu, které z toho udělalo poněkud frašku, stále bych se přikláněl k němu. Zde, protože nemá žádné podobné pokračování (nepočítám ta s jiným zasazením) dávám jasný verdikt, že jako jednorázová alternativa to neuškodí.

Den poté (2004)

Pro mě stálou jedničkou mezi katastrofickými filmy, kterým se jinak vyhýbám obloukem. Sice s pomalejším rozjezdem, ale jasným námětem nijak nerušeným nějakými extrémy. Příběh se nesoustředí jen jedním směrem, ale je lehce rozvětven a divák tak nesleduje osudy výhradně určité části obsazení. Prostě a jasně solidní film s tématikou "nové doby ledové", s efekty na vysoké úrovni a vším ostatním. Nemohu si stěžovat.

Kniha přežití (2010)

Nízká hodnocení? Zarážející víc než celý film, který mě osobně nadchl. Fantastické navození atmosféry ve spojení se sníženou barevností, jenž akorát přidávala na šedivosti postapokalyptického světa. Nicméně ta nebyla tím hlavním tématem. Hlavním tématem byl pojem víry, který se zde rozšířil i jinými směry a zbytečně člověka nezahlcoval něčím, co by jej mohlo spíš odrazovat. Výborná akce, kamera a stejně tak i herecké výkony. Samozřejmě nesmím opomenout ani celkově příběh, který si vše podstatné nechával až do samotného konce. Dlouho mě nic tak celkově nenadchlo, kdy jsem se pro jednou rozhodl nešetřit hodnocením.

Nakažení smrtí (2008)

Očekával jsem opět nějakou kravinu, jakou má v nočních hodinách ve zvyku televize produkovat obzvláště na určitých kanálech, ale vesměs se jednalo o až překvapivě příjemné překvapení ve formě pseudo-zombie hororu nabitého akcí. Samozřejmě, přítomna byla taková ta klasická hororová logika, ale celkově to nenudilo, vývoj děje byl taktéž překvapivě příjemný, ne tak křiklavě typický a ani zpracování nebylo kdo ví jak špatné. Na "pouhý" video film dobré.

TRON: Legacy 3D (2010)

Vzhledem k tomu, že jsem viděl už i předchůdce tohoto filmu, budu moct nahlížet na tento film rovnou dvěma pohledy. Oba filmy samozřejmě dělí 28 let, což je neskutečná doba a je až podivem, že se i po tak dlouhé době objevilo pokračování. Samozřejmě, dá se brát i jako samostatný film, kdy není třeba vidět ten předešlý, ale víceméně je pěkné vidět, jak na sebe lehce navazují (dokonce se zde objevují dva stejní herci) a univerzum tak věrně rozšiřují. Co se týče Legacy, jak jsem řekl, lze ho brát i jako samostatný film, kdy se jedná o smršť úchvatných vizuálních efektů, výborné hudby a prostě všeho, co má mít správné sci-fi zasazené do počítačového světa. Námět jako takový není složitý, až dá se říct primitivní, ale to nevadí tomu, aby se příběh příjemně rozvinul a nic nepřeháněl. Osobně jsem rád, že jsem mohl vidět i předešlý film a tím oceňuji tento kousek ještě víc. Jsem zvědav na pokračování.

Pí a jeho život (2012)

Fascinující podívaná, která si rozhodně na nic nehraje, ale realisticky podtrhuje děj, který se ve filmu odehrává. Ačkoliv je vše lehce přikrášleno, nekonají se zde žádné velké zázraky, které by toto dílo jakkoliv posílaly ke dnu. Navíc s koncem, nad kterým se dá spekulovat a je víceméně na každém, jak jej bude chtít či nechtít pochopit.

Mladí a pohřbení (2007) (TV film)

Naprostá až amatérsky čpící slátanina, která se už od začátku držela jak průhledného klišé tématu, tak i kamerových efektů, které bych i já udělal věrohodněji. Celkově sice zajímavý nápad udělat hororový snímek z pohledu hned několika kamer, ale v tomto případě to nemělo hlavu ani patu. Hvězda možná za přeci jen nějaký nečekaný zvrat a za to, že to člověka drželo i přes to hrůzné zpracování až do konce.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Velkolepá, fascinující a neskutečně nabušená akční podívaná, zjevně inspirována Evangelionem, obsahující dost blbých klišéček, ale vesměs je to vizuálně strhující titul, který ani co se týče svého nápadu či celkově výběru postav není k zahození. Nesahá to sice na dokonalost ani zdaleka, ale jako výborná popcornovka nejlépe ještě puštěna na velké obrazovce či rovnou v (domácím) kině funguje na jedničku.