• Fantasy

Zajíček Bezušáček a ušaté kuře (2013)

A tahle blbost má v současné chvíli nad 60%? Mně už přijde, že se už pomalu neví, co natočit a když to navíc vezme do ruky německé animační studio, vznikne z toho takováhle ptákovina. Ano, je to pro děti, kdy bych se ale nedivil, kdyby to ani jim nějak extra nesedlo. Jeden z těch horších animáků, co jsem měl tu možnost zatím vidět.

Já, robot (2004)

Will Smith je prostě výborný herec. Zde ztvárnil taktéž výbornou postavu, která mě bavila už jen svými hláškami a vtipným, sarkastickým přístupem ke všem situacím, které se ve filmu udály. Film jako takový je velice futuristický a není možné, aby se držel trochu realističtějších kolejí, ale musím říct, že zápletku má dobře promyšlenou, která se ke všemu dopracuje postupně a tak i případné počáteční pochyby budou vyvráceny. Osobně jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který mohu vidět kdykoliv a vždy mě baví stejně.

Ve jménu krále (2007)

Připadá mi to jako levně natočený drahý film. Efekty poměrně nic moc, střihy v mnoha případech nepůsobily vůbec dobře a souboje, které byly nudné a jeden z nich trval snad 10 minut a nebyla tam byť jediná chvíle, která by byla nějak pro děj důležitá (tedy, kromě až samotného konce). Vše by se to dalo zkrátit. Děj taky chudý, začátek výpravy tří "hlavních hrdinů" vypadal dobře, ale bylo tam z ní sotva pár minut. Jinak docela nuda, možná námět docela ucházející, ale nuda. Rozhodně se nejedná o nic extrémně strašného, ale mohlo to být mnohem, mnohem lepší.

Legenda o Lilith (2004) (TV film)

Jedna hvězda možná tak za trochu zajímavý nápad. Jinak to byl typicky "levný" film a to ještě výhradně určený do televize. Pár postav, interiérů, příšerné efekty a to samé kamera. I těch 87 minut stopáže se mi zdálo nesmírně dlouhých. S tématem se teoreticky dalo pracovat lépe, ale bohužel.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Čekal jsem víc. Pomalý rozjezd z náhlým dojezdem, kdy se děj následně ubíral až trochu zbytečnou cestou, která namísto velkolepé bitvy známé třeba ze třetího dílu Pána prstenů působila spíše komorněji. Navíc, dost věcí těžce předvídatelných, sice mnou opomenuté, ale i tři závažnější technické chyby. Samozřejmě, díkybohu za vůbec takovéto zakončení. Ale 4*, které jsem udělil, jsou tentokrát velmi slabé a přihlížím na to, že i přes veškeré zklamání to přece jenom bylo zábavné a napínavé. A vůbec, že mi téma Hobita jako takového přirostlo k srdci. Úprava: Nakonec sníženo na 3*, protože si to ty 4 prostě nezaslouží. Možná změním názor, až to uvidím podruhé.

Raubíř Ralf (2012)

Animovaná dokonalost, kde se dostává jak na téma výhradně akrádových, ale jinak ve většině velmi známých her a jejich postav, tak i na originální příběh Ralfa, který není se svým statusem záporáka vůbec spokojen a proto se vydává za hledáním ocenění, které by ho vyneslo na pomyslnou úroveň hrdinů, což nedopadne tak, jak původně plánoval. Prostě paráda. Veškeré hlavní postavy, které vychází ze smyšlených her a tudíž na ostatní se dostává spíš jen ve formě camea, jsou opravdu výborné, skvěle napsané a zápletka spolu s postupnými zvraty i svou celkovou propracovaností nemá jediné chyby. I když se tedy příběh ubírá spíš pořádně v rámci jedné, max. dvou her, jde opravdu o úžasnou záležitost, ve které si jistě najde zalíbení nejen hráč. Toto dílo jde u mě automaticky do TOPky Pixarovek.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Což o to. Třetí díl se ztrácí v útrobách monotónní základny, namísto dynamických Hladových her se řeší hrdinčina traumata a dochází spíš k takovému poklidnějšímu, byť intenzivnímu budování atmosféry a chystaní se na kroky, ke kterým pořádně dojde až v pokračování. Ale pořád to samo o sobě funguje.

Mravenčí polepšovna (2006)

Humor jako takový pro mě není rozhodujícím faktorem. Vlastně vůbec nemám potřebu se smát. Stačí mi dobrý příběh (hlavně i dobrý nápad) a dostatečné množství sympatických postav. A zde je obojí. Už jen proto je Mravenčí polepšovna jedním z mých nejoblíbenějších animáků, na který se podívám vždycky rád.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Jakožto první vůbec čistě počítačově animovaný film zároveň i počátek zřejmě nejdokonalejší animované série všech dob. No, zřejmě určitě. Má to všechno - výborný nápad, humor, charaktery i promyšlený příběh. Kromě i samozřejmého zpracování, které se ani dnes nemá za co stydět. Stačilo to vidět jednou a už tehdy se to permanentně dokázalo zarýt do paměti.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Bezkonkurečně ten nejlepší a nejchytřejší film z vězeňského prostředí, kterému prostě nic nechybí. Ani promyšlený děj, ani charismatické postavy, vč. těch záporných. V rámci prvního zhlédnutí tu jsou i překvapivé odměny ve formě zajímavých zvratů bez nutnosti takříkajíc „tlačit na pilu“. Ale dá se na to dívat i podruhé, potřetí... prostě kolikrát je to možné a vždy to působí stejně skvěle. Nějaké dirky se samozřejmě najdou, ale ne tak vážné, aby bylo třeba na hodnocení ubírat víc, než je třeba. 97%