Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Možná jsem nebyl připravený na tak strašně depresivní snímek, možná jsem ze srazu ze školy po podobně dlouhé době měl dost podobné pocity jako z tohoto filmu, možná jsem měl jen v průběhu sledování na řasách všechna světla z okolí (https://www.youtube.com/watch?v=LknQftZ2otg) , ale tak nějak přemýšlím, zda i původně sebevtipnější hláška z úst někoho v mém věku není už jen vlastně jedna velká trapnost nebo spíš, jestli ty hlášky vlastně nebyly trapností i v době, kdy jsme se nad nimi tak dobře bavili, ale prostě jsme to tenkrát jen nevěděli, protože jsme byli ještě příliš mladí cápci..

Metallica - Hardwired (2016) (hudební videoklip)

Metallica je logicky moje oblíbená skupina, protože jsem chlap, který už má svoje léta. Když chlap tuhle skupinu nemá rád, tak je buď na holky asi jako Vlastík Harapes , nebo již nepatří ke generaci, která takovou hudbu poslouchala a poslouchá (i když triko Metallicy nosí i největší průšvih v hudebním průmyslu Beebzy Weebzy). https://www.thewrap.com/wp-content/uploads/2015/11/justin-bieber-metallica-shirt-ellen.jpg. Skupina se mi sice lidsky zprotivila v dokumentu „Some kind of monster“, ale její tvorbu pořád sleduju i vyhledávám, i když už ne tolik jako dřív. Poslední album je především zajímavým dárkem fanouškům, protože obsahuje videoklipy ke všem písním, což je naprosto unikátní, takže ohodnotím na tomto místě všechny zajímavé videoklipy z alba a dám si sem především na ně linky, kdybych si je chtěl v budoucnosti rychle pustit (protože nikdo jiný moje komentáře stejně nečte). Metallicu tvoří v současnosti můj poslední velký oblíbenec, alkoholik James Hetfield, který již může zcela klidně spát, protože po něm byla pojmenována zmije (http://fakker.cz/clanek/15256/po-frontmanovi-metalliky-byla-pojmenovana-jedovata-zmije/), pan „bum čvacht“ Lars Ulrich, který kdyby opravdu bubnoval, tak jak si myslí, že bubnovat umí, tak by byl nejlepší na světě, „mistr pidlikání“ Kirk Hammett a basák Robert Trujillo, který nahradil mého odchozího oblíbence Jasoně Newsteda. Album obsahuje tyto videoklipy: Hardwired https://www.youtube.com/watch?v=uhBHL3v4d3I Atlas, Rise! https://www.youtube.com/watch?v=JFAcOnhcpGA Now, that we´re dead https://www.youtube.com/watch?v=QlF4rhAbwyc Moth into flame https://www.youtube.com/watch?v=4tdKl-gTpZg Dream no more https://www.youtube.com/watch?v=yqIQvE5R1tU Halo on Fire https://www.youtube.com/watch?v=WbxH5S9_A3M Confusion https://www.youtube.com/watch?v=ZChXK2rdr9M ManUNkind https://www.youtube.com/watch?v=tUVr2xnGIEo Here comes revenge https://www.youtube.com/watch?v=FpF8Wa2yQH0 Am I savage https://www.youtube.com/watch?v=IkVG-qXRgfo Murder One https://www.youtube.com/watch?v=2Mkq6GFLIsk Spit out the bone https://www.youtube.com/watch?v=m46Z0-HXySo Lords of summer https://www.youtube.com/watch?v=zaZswCtNmEg Nejraději mám píseň Halo on fire, která je i pro českého fanouška nejzajímavější klipově, protože hlavní hrdinkou tohoto klipu známého jako „Klub rváčů“ není nikdo jiný než androgyn z Lovosic, česká topmodelka Jana Knauerová. Další videoklip, který stojí za to vidět, je blackmetalová kašparáda nejslavnějšího režiséra klipů na světě, Jonase Akerlunda, ManUNkind, když si tento zajímavý týpek zavzpomínal na svoje začátky v Bathory (už dřív s Metallicou udělal např. klípky k Whiskey in the Jar nebo Turn the page, ale především režíroval šokantní videoklipy Pussy pro Rammstein a Smack my bitch up pro Prodigy). Zajímavé klipy jsou ještě animované „Fantastický pan hyeňák“ neboli Here comes revenge a apokalyptická Spit out the bone. Ostatní videoklipy jsou obyčejné nebo nestojí za hlubší zmínku. Už jsem slyšel v životě i lepší věci, ale album je řekl bych slušně vyvedené a dá se sním dobře vyblbnout.

Nesmiřitelní (1992)

Po tomto filmu je jasné, že s kovboji je to podobné jako s Metallicou. Ačkoli je mají všichni za tvrďáky, tak oni ve skutečnosti nejraději popíjejí kakajíčko někde na verandě a bez psychoterapeuta nedají ani ránu. Jedině snad, že ti ostatní kromě Gena Hackmana a Clinta Eastwooda ve filmu ani nebyli praví kovbojové, ale převlečení Village people, kteří se pouze chystali střihnout si svůj velký hit YMCA. Vysoké hodnocení si ale film přesto zaslouží kvůli posledním deseti minutám, za které se dá leccos v ději před tím odpustit. Pokud bude ale trend takových westernů pokračovat, stane se 1 Kovboj jednotkou přizdisráčství.

Daddy's Little Girl (2012)

Film nastoluje otázku, zda by se mělo fandit někomu, přestože mučí někoho jiného, pokud k tomu má pochopitelný důvod. Já si osobně myslím, že ne. Nejsem opravdu žádný pravdoláskař, ale normálnější řešení bych viděl v tom udat vraha na policii (koneckonců australští policajti na vraha v průběhu filmu přišli poměrně brzy i sami), když ve vězení s odsouzením za takovou trestnou činnost stejně většina odsouzených nepřežije ani prvních čtrnáct dní. Když by mi to řešení "pořadem práva" z nějakého důvodu neuspokojilo, tak ho tedy sám  vykydlit (7edm), ale mučení ještě nikomu neprospělo. V celé té filmové rodince bylo vůbec asi něco špatného již ve výchově, když měli oba bratři takový sklon k násilí, přičemž i ten "kladnější" hrdina si to mučení úplně regulérně užíval. Určitá dramatičnost filmu je dána jedině tím, že diváka (nebo možná jenom mě) zajímá, jestli svého bratra nakonec umučí k smrti nebo ne.

První krok (2009) (seriál)

Adelante! Nijak se netajím svojí slabostí pro totálně uhozené seriály a tento navazuje na opravdové žánrové skvosty typu Rodinných pout - v té nejstarší verzi, další ryzí člověčinky od dvojčat Bártů - Bazénu, psychologicko - sociologické paralely celého vesmíru v Bergmanově stylu - Obchoďáku či právnicko-intelektuální super jízdy - Světel Pasáže. Takže, co máme tady. Kulisou opravdu neotřelých a intelektuálně výživných příhod našich protagonistů je jakási vyšší soukromá škola, kde se krásní a mladí lidé (těžko říci, kolik jim má být vlastně let, ale z lega si již nestavějí) připravují na kariéru v reklamním herectví nebo muzikálu Sagvana Tofiho. Proti tomu žerty stranou, to je samozřejmě jediný správný cíl mladého člověka, protože normálně pracovat může dnes jenom debil. Seriál se pravděpodobně odehrává v nějaké daleké budoucnosti, protože společnost již dosáhla takové sociální vyspělosti jako je ukázáno i ve filmu "Hvězdná pěchota", takže šatny a sprchy jsou společné. Seriál též nemilosrdně nastavuje zrcadlo naší typicky české společnosti složené z Černochů, Romů, Mongolů, Eskymáků, Indiánů, Aboriginců, Křováků s malou příměsí Masajů, kentaurů, Goa´uldů a Rudy z Ostravy. Ústředním seriálovým motivem, který se táhne všemi díly jako červená nit, je sestrovražedný boj Šárky Vaculíkové a Radky Pavlovčinové o ultimátního nabíječe Filipa Cíle. Zejména Radka Pavlovčinová nahodí od prvních minut výraz několikatýdenního štěněte objevujícího svět, takže si ji nelze nezamilovat (viď, Mirku Etzlere?). Veskrze fyzické herectví Šárky Vaculíkové pak dává nafrak i nejlepším etudám Sáry Bernhardtové či Meryl Streepové. Starší herecká generace se ale rozhodně nenechává příliš zahanbit a zejména Oldřich "Chlapi nelijte to pivo z oken" Vlach a básník Štěpán Šafránek vychovávají tuto rozvernou omladinu jako o život podle nejznámějších příruček J.A. Komenského. Škoda, že ty největší seriálové perly necitlivě končívají, jako se stalo i zde. " Diano, vrať se !! "

Polda (2016) (seriál)

V seriálech obecně platí, že jednotlivé díly mají velice kolísavou kvalitu a o tomto seriálu to platí dvojnásob. Já osobně tomu seriálu říkám "Hulvát Bříza" a dost si ho užívám. Postava Davida Matáska se nechová, jako člověk, který by byl v kómatu 20 let, ale spíš tak, jako by se probral z pravěku, ale ty hlášky! Poněkud ošizené je možná povstání z kómatu do normálního života, tak alespoň do sebe mohl zapíchat ty vonné tyčinky jako Steven Seagal, když byl v podobné situaci, no ne. Největší sranda jsou bezesporu dialogy mezi Matáskem a Vyorálkem (" Tak, co to tu máš, Mrázi ") a moc se mi líbí i poněkud humpolácky zařazený hudební doprovod (Offspring, Guns n´ roses apod.). Pokud od toho někdo čeká kriminálku, tak to asi bude muset jinam, ale jako konverzační komedie je to super. Navíc je seriál nositelem myšlenky, že chlap se má chovat jako neandrtálec, koupit si pokud možno starou Volhu a bude z něj pak největší buldozer ženských srdcí, což je v dnešní hyperkorektní době osvěžující. Až teprve, když jsem viděl díly s Polívkou místo Orozoviče, jsem pochopil, že ten seriál vlastně celou dobu stál na nenápadném výkonu Igora Orozoviče, ten Polívka ho úplně zničil.

Terminál (2004)

Existuje několik málo okamžiků, kdy si i opravdový muž může dovolit brečet dojetím jako želva. Namátkou lze vybrat vítězství Gorana Ivaniševiče ve finále Wimbledonu 2001, ale hlavně je to scéna s léky "pro kozel" z tohoto filmu.

Poslední Mohykán (1992)

Skvělá adaptace průměrného románu. Velmi silná část filmu je zejména trojjazyčná debata - huronština, francouzština a angličtina u velkého sačema Huronů (slovo sachem znamená v překladu velký vůdce severoamerických Indiánů, jeho jméno ve filmu přímo řečeno není). V románu J.F.Coopera je předobrazem této postavy asi náčelník Delawarů Tamanend, ale kniha je poněkud odlišná od tohoto filmu. Původní dabing do češtiny s Petrem Svobodou jako Sokolím Okem se velmi povedl, viděl jsem od té doby i jinou verzi, která má dabing bohužel naprosto příšerný. Moje nejoblíbenější kladná postava rozhodně není Sokolí Oko, ale major Duncan Heyward, který umí po vojensku udělat v pravou chvíli pravou věc a lepší záporná postava než Magua Wese Studiho se od té doby v žádné jiné indiánce již neobjevila. Film má rozhodně jeden z nejlepších a nejsilnějších originálních soundtracků všech dob. https://www.youtube.com/watch?v=aVjwBNsiOv0

Laputa (2015) odpad!

Všiml jsem si, že často zdejší uživatelé dali tomuto "veledílu" místo odpadu, který tomu jasně náleží, jednu či dvě hvězdičky jen proto, že se jim fyzicky líbí hlavní představitelka. Mě ale ani fešná manželka Johna Ramba v hlavní roli nepřiměje, abych hodnocení zvýšil, protože tak ztracený čas, jako je právě tenhle film, se opravdu často nevidí.

MasterChef Česko - Série 4 (2020) (série)

Tahle série má jednu nespornou výhodu a tou je soutěžící Pavlína Lubojatzky. To je totiž exemplář tak neuvěřitelně nesympatické bytosti, že to snad ani není reálně možné. Pokud ona sama do bulváru tvrdí: "Já nejsem taková kráva, to ze mě dělají jen v televizi", tak je třeba se nad takovým tvrzením opravdu seriózně zamyslet, tedy, jestli televize dokáže skutečně vzbudit střihem a celkovou prezentací člověka vůči němu až tolik negativních reakcí, když ti méně tolerantní diváci jí přejí přímo smrt a těm tolerantnějším se po ní stačí jen ošklíbat. Vařit umí kdekdo, takže výběr soutěžících v takové soutěži je vždy poplatný tomu, aby se casting pokusil o výběr nějakého ultimátního hovada, které bude vzbuzovat v lidech silné emoce, přičemž ty negativní bývají silnější. Již v předchozí řadě byl takový potetovaný zloun Honza, ten ale nedosáhl ani zdaleka na fenomén absolutní nenávisti, kterou vzbuzuje soutěžící Pavlína. Produkční by byli opravdovými blázny, pokud by tuto soutěžící předčasně vyřadili, protože dělá emocionálně celou show (spoustu diváků si již ale povšimlo, že má pro sebe skutečně vyhrazeno více času než ostatní soutěžící). Kdysi si podobnou imidž všemi nenáviděné pipky vypěstovala cíleně Agáta Hanychová, ale ta již, jak se zdá, nikoho nezajímá, takže Pavlína na tomto poli neohroženě vládne. Pokud se jedná o chytrý komerční kalkul, pak bravo, pokud se jedná o skutečnou bytost, která se chová, jak je zvyklá, pak spíše upřímnou soustrast.