Pusinky (2007)

Taková road movie pro ženy aneb film o tom, že je lepší mít sex s Lenkou Vlasákovou na záchodě než s Filipem Blažkem u popelnic.

Saw: Hra o přežití (2004)

Vrcholem hororové řady je tento ostře pointovaný a výborně natočený první díl. Série Saw má potom významně sestupnou tendenci.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Opět jeden film, jehož pověst je trochu horší, než film samotný opravdu je. Já jsem se na něj osobně díval jen proto, že jsem byl zvědavý, jak lze zfilmovat nezfilmovatelnou knihu markýze De Sade, kterou jsem kdysi četl. Nejdříve číst knihu a potom vidět film je téměř vždy špatné, protože představy z knihy bývají úplně jiné. Nutno říci, že kniha je mnohem a mnohem zvrácenější než veskrze krotké dílo P.P.Pasoliniho, které obsahuje v podstatě pouze extrémně nechutnou část circolo di merda. Vizuálně až téměř k pozvracení nechutný je především herec U. P. Quintavalle, který je buď úchylný nebo až oscarově talentovaný. Z hlediska "vyššího principu" je film nejvíce o tom, že v určité historické epoše - středověk (u knižní předlohy), doba nástupu fašismu v Itálii (údobí zachycené ve filmu), ale možná také v dnešní době, lze v případě dostatku finančních prostředků resp. dostatku společenského vlivu naložit s jiným člověkem dle svého zvráceného uvážení. Film i kniha sází na kontrast krásy a čistoty mladých vězňů (logicky to však nemohly být děti jako je to prezentováno v knize De Sada, tak daleko Pasolini jít už opravdu nemohl) a jejich úchylných věznitelů, kteří byli ale herecky ztvárněni mimořádně sugestivně.

Kanibalové (1980)

Film s tak strašnou pověstí, že jej všichni filmoví fanoušci zhruba od jedenácti let (pouze) kvůli tomu chtějí vidět. V současné době je již asi vzhledem k časovému odstupu od natočení filmu nejzajímavější pustit si film o filmu, protože se o žádný "ultimátní gorefest", opravdu nejedná. Film rozhodně není hororem, ale spíše podivným mixem nahoty, brutality a National Geographic. Režisér Ruggero Deodato, přestože zaměstnal dle svých slov osm nejlepších advokátů v zemi, neunikl podmíněnému trestu a peněžité pokutě za svoje "veledílo". Ty soudní peripetie zejména před soudem v Miláně by byly možná samostatným zajímavým námětem na film s tématem tvůrčí svobody (napadá mě paralela s Formanovým Lid versus Larry Flint). U filmu samotného kromě skutečně toporných hereckých projevů lze vyzdvihnout částečně dokumentaristický přístup, který byl jako vrchol invence oslavován u filmu o čarodějnici z Blair mnohem později. Nesporným kladem filmu je také zajímavá hudba Rize Ortolaniho. Diskutovat lze i o tom, zda má film nějaké hlubší poselství. Já si myslím, že pokud ano, pak asi to, že v rámci novinařiny prodává jen smrt, utrpení a nahota, což ostatně např. zprávy na TV Nova jen potvrzují.

Hvězdná pěchota (1997)

Doufám, že je film satirou, protože podle toho jej také hodnotím. Z neuvěřitelně prkenných Caspera Van Diena a Denise Richards jsem dostal sice nejeden záchvat smíchu, ale nejlepší na filmu jsou jednoznačně kvazizpravodajské propagandistické vstupy "chcete vědět víc". Protože Barney Stinson - N.P.Harris svými unikátními schopnostmi dokonce pomůže polapit brouka mozkocuca, vše nakonec dobře dopadne. Filmová lahůdka, ale nedivím se, že v Americe divácky zůstala za očekáváním.

Big Lebowski (1998)

Naprosto úžasná záležitost po stránce herecké (John Goodman je prostě skvělý, i když do všeho plete ten Vietnam), ale i režijní a kamerové (za všechny pecky třeba to brutální ukousnuté ucho). Píseň Kennyho Rogerse z psychedelické části snu Duda je také perfektní. Prostě skvělá Coenovka, moje asi nejoblíbenější.http://www.youtube.com/watch?v=od_6M8cFdUA

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

"Voříšku, jdeme na pružníky. " Naprosto skvělá komedie a nejstarší středoškolák v dějinách filmu v podání Ladislava Pecha (Peška) trumfne i Luka Perryho z Beverly Hills 90210. Dnes působí skoro nepochopitelně, že Jaroslav Žák byl ve své době kvůli břitké satiře téměř trezorovým autorem.

Americká krása (1999)

Vizuálně fantastická záležitost, trochu o tom, že není nic horšího, než být obyčejný, trochu o řešení krize středního věku a ve zbytku o svobodě, které v současné době není vůbec lehké dosáhnout. Vynikající Kevin Spacey i Anette Bening.