• Mysteriózní

Mermaid Down (2019)

Tak videl som niekoľko hororov o morských pannách a ani jeden z nich ma nenadchol, tak som tušil, z ani tento má nejako neosloví a tak aj bolo. Uz prvotná scéna, kde sa dvaja starci dohadujú, že si idú na rybačku uloviť morskú pannu ukázala smer celého filmu a tak naozaj sa zázrak od tohoto filmu cakat nedal. Nic v tomto filme nedávalo nejako zmysel, napríklad ta bludná Holandanka v podobe dotrhaného ducha bolo ako čo? Alebo hafan, ktorý bol ukrytý niekde v prdeli s rozkladajúcou sa mŕtvolou aby čakal na dalsiu náhodnú obeť? Je tu niekoľko zlúčených subžanrov, ale po spolu nedržia vobec. Je tu len nuda zabalená v hnusne debilnom príbehu. 1* za odseknutý chvost na háku.

47 metrů: Mimo klec (2019) odpad!

Fraška medzi fraškami. Nečakal som, že to bude tak dobre ako jednotka, ale nečakal som ani, že to bude až tak zlé. Podmorský svet šmrncnutý temnými jaskyňami bol skvelí, miestami i kamera bola veľmi obstojná, no to je tak všetko zo superlatívov. Negatíva rozhodne vyhrávajú. Ide o to, že pri tomto filme, by sa nemalo rozmýšľať, lebo prídete rýchlo na to, s čím mate tu česť. Film bez úplnej logiky, primitívnymi náhodami, ktoré to tam museli vždy zdramatizovať v neprospech ľudských postáv. Najprv tam nebol ani jeden žralok, keď si tam tatino denne robil piknik a keď tam prídu štyri kravky, už tam je celé sharkanado, jedná scéna mi ho pripomenula, už len tam chýbali Tara a Ian a bolo by to kompletné, no ich na túto žúrku nepozvali. Ale aj tak to najhoršie prišlo až vo finále. Najprv tým, kde sa ocitli tie čo prežili jaskyňu, väčšia náhoda byt už nemohla a končiac Lara Croft ako bojuje zo žralokom so signálnou zbraňou či zubom žraloka. Film mi dosť pripomínal nedávno zhliadnutý Narok 6 metre . Nie kvôli lovcovi( krokodíl) ani kvôli prostrediu (bazén), ale kvôli tým nespočetným náhodám.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Takto, pri pozeraní tohoto filmu, som bol plný superlatívov i keď ku koncu som už nebol celkom istý a mal som pochybnosti v tom, že či si film zaslúži, aby som mu mohol dať 5*. No a stalo sa to, že som si precital, čo nerobím až tak často, komentár Riša (Misterz) a naozaj musim s nim s niektorými aspektami súhlasiť. Prvá polovica bola slusna i zaujímavá a bolo v nej veľa inteligentných dialogov a 5* to istilo, lenže prišla.... Druhá polovica a tam už sa film venoval len láske alebo malichernostiam. Zásadný zlom prišiel, aspoň si myslím vtedy, keď niekto napísal do novin spolok mŕtvych básnikov, to tam pokazilo celkovú súdržnosť filmu. Potom sa už riešili len hlúposti, čakal som, že v jaskyni budu parádne básnické esa, to neprišlo, prišlo len nejaké slaboduché plytvanie slovami, na okúzlenie holiek, čo tam boli pozvané. Mne sa Robin páčil a i ostatný boli ok, lenže celok už ok celkom nebol. Naozaj som sa strašne tesil, ako spolok mŕtvych básnikov povstane z popola a bude chrliť jednu brutálnu basen za druhou, ale on sa musel venovať radšej iným, pre mna až tak nepodstatným veciam. Je jasne, že sa to muselo zdramatizovať, ale ja som bol viac pripravený, na nejaký silný Happy end, ktorý sa žiaľ nekonal, škoda toho, slabé 4*.

Hladová noc (2001)

Dvaja típci, čo hrali v nezvratnom osude 1, tak hrajú i tu, asi ich to spolu bavilo. No nezvratný osud bol iná liga ako tento upírsky zázrak, ktorý veľkú dieru nenarobí, ale zas ani neurazí. Na upírsky film, je tu malo krvi, ale zas je tu dosť vybuchovačiek či akčných scén. Dve hlavne postavy hrali bravúrne, hlavný zaporák, ale nebol vobec hrozivý, mal isť z neho rešpekt, kedže bol medzi prvými upírmi, ale nešiel, lebo bol to taký štramák, čo chcel vrčal, ale nemal na to. Škoda, že tu nebolo aspoň viacej upírov,chýbalo tu väčšie vzrušenie. Sú tu pozitíva i negatíva a to som naozaj videl oveľa horšie upírske braky, tento je aspoň priemer a to si myslím, že je v celku v pohode. Takže silne 3*.

Bliss (2019)

Hrá tu Dora Madison, ale pri pozeraní tejto halušky ma napadol viac Marian Dora, ktorý by sa v tomto filme určite našiel. Je to tak strašne intenzívne, za sa to upokojí až záverečnými titulkami. Je fakt, že mi to pripomínalo pre mna, nie moc podarený Klimax, ale tento má oslovil o veľa viac. Cím to je, neviem presne, ale mám za to, že to bude hlavne tým, že hned od začiatku si išiel svojou cestou a každou jednou scénou stupňoval intenzitu šialenosti, ktorá vyústila do explózie, v pravom slova zmysle. Hlavne som nečakal, že tu bude toľko špiny, nechuti a bude sa film opierať i o splatter, ktorý by som tu nečakal, ale v niektorých momentoch tu bol. Naozaj je to velká pecka, ktorú, ale poberie len hŕstka jedincov, tí druhí ju hned na začiatku vypnú alebo keď aj nie, tak viac než 2* určite nedajú. Ale ja dávam silné 4*

Roztříštění (2019)

Od skoro začiatku som rozmýšľal, či hlavný hrdina je len duševne chorý alebo zato naozaj môže nemocnica a príbeh to krásne zahmlieval až do konca. Vobec tu nehrozí nuda, je to svižne, miestami akčne i vo viacerých scénkach vypäté. Sam hra ako o život a všetko strhol na svoju osobu. Nepáčilo sa mi, jedine, keď prišla Psychologicka a hned všetko vedela, ako? Lem klam alebo reziser chcel aby divák viac rozmýšľal? Tak či onak, s policajtov spravila babrákov a ona vedela i to, čo nemohla. Takže príbeh troska niekedy zakolísal, ale i tak to bol solídny thriller s prijemne mrazivým rozuzlením. Za mna prekvapujúco silné 4*.

3 from Hell (2019)

Bol som v tom, že filmu napálim 5*, len preto, že tam hral Sid Haig, ktorý sa odobral na večnosť a naozaj som ho ako herca uznával. Lenže myslel som si, že tam strávi aspoň minimálne minútu čo sa, ale nestalo a to velká škoda. Je to len klasické pokračovanie hlupuckej ságy o vraždiacich maniakoch, ktorí VŽDY vyviaznu bez ujmy. A to beriem ako sakra mínus, kedže i títo mexický tipci vyzerali hrozivo a mohli to tam troska okoreniť, ale nestalo sa tak. škoda. Vraždy miankove, ale príbehovo to bolo celkom dojebkané, Rob Zombie sa nezaprel, ten vie krásne ukázať číri nevkus i keď má i svetlejšie dni, ale tento to rozhodne nebol.

Eli (2019)

Zatial najlepší počin tohoto roka a to, že napíšem som naozaj netušil. Nič som si od tohoto filmu nezisťoval, ale, že dostanem tak kvalitnú ducharinu s až diabolským koncom som fakt nečakal. Keby na konci sa zjavil Al Pacino, tak dávam plnú paľbu. Film sa opiera o dosť originálny príbeh i keď i tu som našiel odkazy na ine filmy. Začina to tak nevinne, chlapec ma nejakú vážnu chorobu, tak sa rodičia obrátia na špeciálnu kliniku. Práve tam to začalo naberať obrátky, ako keď vodu na čaj začnete zohrievať v čajníku a ta pomaly vrie a zovretie vody signalizuje hlučným pískanim. Niečo podobne bolo i tu, všetko vyzeralo milo, ideálne, až sa to začalo zamotavat, prišlo niekoľko slušne vygradovaných ducharskych scén a bombastické finále, ktoré ma naozaj odpálilo. Je to svižné, natočene je to solídne, niesu tu prvoplánové lakačky a masky boli viac než vydarene. Ale, ja som hororový fanúšik a tak druha polovica je mierne predvídateľná a našiel som tam niekoľko okopírovaných súčastí z iných filmov, päť hviezd dať nemôžem, no, ale silne štyri, odo mna má určite, Zatial TOP 1 tohoto roka a jedna z najlepších ducharín, aké som za posledne roky videl.

Narok 6 metre (2018)

No musim povedat, že tu bol vysoký potenciál natočenia, slušného Eco hororu, lenže to by musel byt, režisér o niečo schopnejší a nepredhadzovať nám také sračky, ako to robil on. Je tu veľmi veľa, príšerne detinských náhod, ktoré s filmu robia úsmevnú paródiu na horrory o krokodíloch. A určite, to tak nemalo byt, aspoň si myslím, že režisér to chcel urobiť atmosférickejšie, no, ale sorry, si babrák. Lebo čim viac to chcel urobiť napínavejšie, tak tým viac sa zamotával, do väčších hovadín. Ze sa hlavný hrdina ocitol v tejto situácii pochopím, že pred tým psa, ktorý mohol vyhľadať pomoc uviazali, ok. Ale prišli situácie ako poslíček pizze a hrdinov boj o asi aj o život a potom to už išlo. Spomeniem len tie najdôležitejšie. Potreboval pásku, krokodíl ju mal v tlame, fúkal strašný vietor, tak zhodil drôt, kde boli zavesene deky a jasne, že ten drôt bol ostnatý, prišli dalsi do areálu kúpaliska a jasne , že hlavný hrdina mal siestu a i keď tam nechali rebrík, vyjebana okolnosť zabránila, aby po ňom vyšiel a vyhľadal pomoc a to som myslel, že sa to tým ukončilo. Ale režisér nesklamal, pri pomoci vyslobodiť svoju milú, sa hlavný hrdina zaprel o týč a stalo sa niečo nepredvídateľného i keď v tomto filme, ani nie. Iritoval má tento film, hlavne v tých nahodach, inač herci slušne hrali a krokodíl bol realistický znázornený a ten boj človeka s týmto žijúcim monštrom sa vydaril. Lenže ostatné je tu na figu a tak, len slabučké dve hviezdy a to som sa na tento film tesil, hádam i viac, ako na korisť.

Pod vlivem (2019)

Tento španielsky nepodarok, beriem ako len čistý skrat, kazdy máme blbý deň a teraz ten deň padol na Španielov. Uz od začiatku som mal taký pocit, že film sa mi nebude páčiť, lebo detská hviezdička mi bola vrcholne nesympatická a celkovo, žiadna žena v tomto filme, moje sympatie nemala. Moc sa toho tu nedeje a keď aj deje, tak všetko som videl niekde inde, zabitím psa a aj to mimo zaber či utlčenie rýľom mi naozaj nemôže nič urobiť. Je pravda, že ku koncu sa troska pritvrdí a ukaže sa i pekne stvárnená diabolská postava, ale kedže je tu asi 5 sekúnd, nemozeme sa baviť o aspoň slušnom konci. Keby ten rohac to tam začal zabíjať, tak si myslím, že by film u mna dopadol určite lepšie, mal tam dostať oveľa viacej priestoru. Takto len slabé 2*.