V jako Vendeta (2005)

První projekce ve mě zanechala velmi pozitivní dojem - neotřelý příběh s (na hollywoodský kýč) nosnou myšlenkou. Ovšem to jsem ještě neznala Moorovu verzi. Po přečtení skvělé předlohy jsem si film pustila podruhé a lehce mě znechutil. Příběh je jen silně recyklovanou verzí knihy se zesílenou (pateticky nabubřelou) milostnou zápletkou a neškodným "revolučním" příběhem, který s předlohou nemá příliš společného. Přesto to v žánru komiksových adaptací patří k tomu lepšímu, co bylo natočeno.

Polární expres (2004) odpad!

Neuvěřitelná zrůdnost! Oproti A Christmas Carol ještě o dva stupně horší, slizštější, debilnější. Tohle se snad nemůže líbit ani dětem. Pohádky mám ráda, ale tohle opravdu ne. Scénárista byl při psaní scénáře nejspíše čerstvě po lobotomii, jinak si ty dialogy vysvětlit nedokážu. Animace sice hezká, ale to je všechno - a to na dobrý (alespoň podprůměrný) film vážně nestačí. Stejně jako u Avatara(u?): Forma naprosto nahrazuje jakýkoli obsah.

Vánoční koleda (2009)

Předlohu neznám, ale ten příběh, jak je podán tady, je naprostá obludnost, která u mě vyvolala dávivý reflex - především rozjuchaný konec, kdy odporný protivný stařec "prozře" a v úplně poslední scéně nese malého mrzáčka na ramenou, jenž vykřikuje "Bůh žehnej vám všem!" No fuj... Nejedno americké srdce se jistě dojme, ale mě tahle prvoplánová slizká "pohádka" vážně znechutila. Animace pěkná, atmosféra místy komicky strašidelná - za to jsou ty dvě **.

Pýcha a předsudek (2005)

Nelze se ubránit srovnání s o 10 let starším seriálem od BBC. A překvapivě i v konfrontaci s tímto dokonalým skvostem filmová verze J. Wrighta obstála. Není to dokonalé, má to spoustu chyb, ale je to zase o tolik odlišné zpracování, že to člověka musí uchvátit (tedy toho, kdo miluje knihy od Austenové). Některé scény jsou naprostý filmařský kýč (scéna v dešti a ta za rozbřesku), ale kupodivu to nějak záhadně funguje :) Keira ani Matthew rozhodně nejsou Lizzy a Darcy, ovšem mají k nim velmi, velmi! blízko... Judi Dench byla v roli panovačné Lady naprosto úžasná! Trochu mi tam vadil Donald Sutherland (na pana Benneta moc "hippie") a také představitel Wickhama se příliš nepovedl. Jinak samozřejmě nádherná výprava, skvělá hudba a roztomile vyšinutý pan Bingley ;)

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Asi nejvěrnější knižní adaptace, co jsem kdy viděla. Herci byli vybráni naprosto perfektně, nedovedu si představit nikoho lepšího. Dlouhá stopáž vůbec nevadí, pro nás "austenofily" je důležitá každá věta v knize, tudíž jakékoli krácení je na škodu. Dokážu pochopit, že je to pro někoho, kdo předlohu nečetl (nebo četl a nijak zvlášť ho nenadchla) možná trochu zdlouhavější, ale já si každou scénu dokonale vychutnala. A ač jsem postavu pana Darcyho v knize moc ráda neměla (arogantní a sebestředný snob), tak díky Colinu Firthovi jsem si jeho charakter nakonec oblíbila. Protože Colin Firth JE pan Darcy. :)

Zlomené květiny (2005)

Bill Murray nasadil opět svůj "smutný" výraz, bohužel jsme se od něj jiného výrazu nedočkali... To, co dokonale fungovalo v Lost In Translation, zde působí dost křečovitě - všeho moc škodí. Film dosti nudný, s několika skvělými a překvapivými momenty (Tilda vypadala naprosto fantasticky!), celek ale působil dost nevyváženě a chvílema jsem se přistihla, že koukám, kolik času ještě zbývá do konce... Bez etiopské hudby by to možná bylo za čtyři hvězdy, uši totiž trpěly.

Přemluv bábu (2010) odpad!

Úsměvné... ale z jiného důvodu než si autoři myslí... :) stub: Přesně! ;)))

Antikrist (2009) odpad!

Takže, ke komentáři jsem se odhodlala až po dlouhé době od shlédnutí, abych trochu vychladla... Trierova tvorba byla vždycky pseudointelektuální žumpa, ovšem Antichrist se výrazně liší. Sračka všech sraček je ještě dosti slabý výraz pro tento počin. Na Trierovy výrazové prostředky jsem si už docela zvykla, takže mě ani to porno na začátku nijak zvlášť nedojalo... Ale to, že slabému scénáři a vlastně strašně přímočarému a těžce předvídatelnému ději "vypomáhá" naprosto nechutnými a rádoby šokujícími scénami, je dost laciné i na něj a také zvláštním způsobem zoufalé - asi mu dochází nápady nebo co. Vážený pan Trier je evidentně silně poznamenaný pošuk, který by měl navštívit psychiatra než bude nebezpečný svému okolí. A ne, žádné poselství ani filozofickou hloubku v tom nehledejte, jinak byste se v téhle žumpě mohli i utopit.

Smrt v Šanghaji (2010)

Nafouklá bublina, po které nic nezůstane. Příšerný příběh s příšernými dialogy. John Cusack je odporný odporník, měli by mu zakázat hrát! Jediná pozitiva jsou skvělá výprava, Li Gong, Chow Yun-Fat a samozřejmě vždy výborný Ken Watanabe... Ne přímo špatný, ale naprosto postradatelný film.

Počátek (2010)

Nevím proč, ale mám z toho takový pocit "nedotaženosti". Ne že by to nebyl úžasný zážitek, ale několik scén a pár detailů mi tam prostě nesedělo... Je to ale jen můj subjektivní pocit, nic to nemění na faktu, že je to skvělý film se zajímavým příběhem, není to ani příliš zamotané, člověk se v tom po chvíli zorientuje... A pointa na konci filmu? Typicky "nolanovská" - převrátí celý závěr naruby. Každopádně Joseph Gordon-Levitt byl podle mě trochu krok vedle, neseděl mi tam, stejně tak Ellen Page. Zato DiCaprio s Marion Cotillard byli jednoduše úchvatní! A Ken Watanabe k sežrání jako vždy ;) 2. projekce: musím sundat tu pátou hvězdičku - příliš věcí mi tam vadilo...