...a Bůh stvořil ženu (1956)

Průměrný snímek, který na jednu ženu hledí s velkým opovržením a dosouzením celé její povahy, která ji odsuzuje k chování náležící spíše lehkým ženám než krasavicím na úrovni. Film dává všechny ženy do jednoho pytle a to se mi moc nelíbí hlavně. Každá žena je jiná a proto je Bůh stvořil ne proto, aby sváděli muže, nedokázali porozumět a ovládnout své city a nebo dokonce se chovali jako zvířata. Vše je rozděleno na chytré postavy, které jsou částečně nad věcí, ale čas od času podlehnou kráse BB a na ty tupé postavy, které přehlíží jaká ve skutečnosti je a vidí ji očima zamilovaných. Filmařsky nejde o nic převratné a udivujícího, avšak mě překvapila jasná snaha tvůrců vyhnout se erotickým scénám a ponechat všechen děj v rámci slušnosti a erotiku nechat mimo obraz.

Super Size Me (2004)

Opravdu drsný dokument, který se konečně nesnaží diváka přesvědčit argumenty typu "takhle jsem to zažil, tohle někdo říkal", ale ukazuje nám jednoho šíleného člověka, co se obětuje pro svůj film. Tleskal bych mu kdybych věděl, že mě uslyší a hodně rychle bych tento snímek doporučil jako "povinnou četbu" všem, bez rozdílu věku, kteří navštěvují často fast food všeho druhu. Mnoho skutečností z filmu jsou známá fakta, ať už vliv jídla na cholesterolu, podkožní tuk nebo srdeční problémy. Vše je však podáno velmi reálně, obětavě a pro každého člověka velmi jednoduše. Co se týče srozumitelnosti své myšlenky je SSM jednoduchý a přímý dokument dokazující vše o čem lidé neradi slyší. Doufám, že vznikne více podobných zničujících dokumentů, které lidi naučí myslet...

Zachraňte Willyho! (1993)

Klasika z doby, kdy jsem ještě miloval příběhy jako je tento... Jedna velká pohádka, která vychovala jednu generaci a jejíž pokračování jsou o tom samém, ale čím dál méně kvalitní. Aspoň první díl si drží svou slušnou stabilitu na vodní hladině.

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Eddie Murphy, když ještě byl zábavný a v době kdy po něm možná šílela celá Amerika. Velká hvězda Saturday night live to zkusil ve filmové branži a zabodoval na 100% a díky Axelu Foleyovi se pravděpodobně stane "věčným"...

Kletba zlatého květu (2006)

Každý mistr jednou narazí a muselo se to stát. Už minulý film Klan letajících dýk pro mě znamenal od božského Hrdiny sestup dolů a poetika, příběhu přehlušila vše ostatní. V Curse of the Golden Flower zachází Yimou Zhang ještě dál a snaží se vystavět obrovské drama jedné dynastie na postavě manželky Imperátora. Což ve výsledku znamená obrovskou chybu a neúspěch. Výtvarný styl je nezaměnitelný, i když neskutečně barevný vnitřek paláce působí spíše kýčovitě, nevkusně a abstraktně. Vrchol a jediné kvalitní místo filmu je ke konci po velkém povstání, kdy je vše jednoznačně odděleno barvami a dostává se tak na řadu místo hereckého představení Gong Li (na kterou tu Zhang hodně sází, ale scénář to nezvládá ) velká armáda a krásné jednoduché barvy. Vrchol filmu, který je jinak slepenec velké nudy a lásky, která neměla budoucnost. Chow Yun-Fat je nevyužit a nedostane se prakticky do žádné pořádné bojové scény. Je to velký Imperátor, který bojuje už jen svým pohledem a existencí a nepotřebuje nic dokazovat v boji muže s mužem. Velká škoda nevyužitého potenciálu, ale do třetice nemohla vyjít stejná sázka na barevnost a prachmizerný příběh.

Dobrý ročník (2006)

Rozhodně velké potěšení! O snímku od Ridleyho Scotta opět s Russelem Crowem, ale s takovým příliš obyčejným tématem jsem nechtěl slyšet vůbec nic. Nakonec jsem povolil a film shlédl a jsem velmi spokojen. Russel Crowe předvádí velký herecký výkon, kdy bych mu na začátku nepodržel ani dveře u výtahu a na konci bych mu s radostí i vyčistil boty. Jeho proměna je uvěřitelná, příjemná a hlavně... přirozená. Ridley Scott k tomu napomáhá svým vytříbeným vizuálním vkusem, kdy dokáže proměnit obyčejnou zahradu v úchvatné místo plné slunečního světla dopadajícího přesně tam kam on chce a kde to na diváka působí nejkrásněji. Hudební motiv filmu je také velmi příjemný a vůně vína prochází každým okénkem filmu. Film, který lze doporučit bez rozdílů věků a který by měl být brán bez očekávání, protože v tom je jeho síla. Zaútočit ve chvíli kdy to nečekáte a naprosto mu podlehnout.

Laňka (2001)

Příliš zmatený film, který se snaží říct svým způsobem asi hodně, ale používá k tomu natolik nečitelné nápady a znaky, že obyčejný divák bude pouze unuděn stále smutně se dívajícím indiánem a jeho cestou za velkým úlovkem jménem život. Jde o film postradatelný, který vám v hlavě neuvízne a ani já si nemohu vybavit pořádnou scénu, který by mě aspoň potěšila.

Lovecká sezóna (2006)

Velká nuda, která dokazuje, že se začíná točit opravdu všechno v 3D animaci a je jen na divácích jestli konečně začnou chodit na to kvalitní nebo na vše barevné co jim rodinný multiplex nabídne za zvýhodněné ceny. Lovecká sezona dokazuje, že bez větších hvězd prostě nepřilákáte tolik rodinek a bez pořádného příběhu se rodinky nevrátí pro další porci.

Fast Food Nation (2006)

Vždycky jsem měl rád Richarda Linklatera. Jeho diskuzní romance opravdu z celého srdce miluji a některé jeho experimenty ve mě také vzbudili ty lepší pocity. Bohužel to není příběh Fast food nation. Snad poprvé natvrdo říkám, že tohle se Richardu nepodařilo. Film nepůsobí jako celek, ale spíše jako dvoudílná mini série, která v první půlce chce říct hodně, ale během reklamy mezi oběma díly všechny své myšlenky zapomene a poddá jen nudné a obyčejné svědectví, které bych očekával od režiséra kvalitativně o hodně slabšího. Všechny ty malé i větší hvězdičky přes Linklaterova oblíbence Ethana Hawke, Bruce Willise, Avril Lavigne, Krise Kristoffersona působí jen jako marketingově promyšlené tahy, kdy si jeden manažer řekl, že by Bruce Willis měl hrát v podobně laděném filmu a stalo se. Je tam 5 minut a je to opravdu "bomba". celkový přístup k postavám se mi nelíbí, dělají věci, které neodpovídají tomu co se o nich divák doví a poučka na závěr? Chcete se něco dozvědět o hamburgerech? Koukněte na Super size me a nechte tento rádoby satirický film na pokoji.

Vysněná země (2001) (TV film)

Frazziové mě naprosto zklamali rozvleklostí svého velkého příběhu, který je až příliš často nudný a nic neříkající nikomu kdo nezažil to co hlavní postavy. Krásná Sabrina Ferilli jako hlava rodiny, která cestuje za svým manželem do Ameriky působí jako jediná pořádná herečka, ale i ona dojíždí na příliš pomalý děj filmu. Velká škoda, těšil jsem se, že budu poučen o italských emigrantech a místo toho mě odradil film od italských režisérů.