Příchozí (2016)

Těšil jsem se. Stačil jediný film aby se Villeneuve stal mým oblíbeným rejžou a tady moje sympatie jen potvrzuje. je to přesně takové, jak by člověk od othohle cápka očekával - takže pomalé a atmosférické. A samozřejmě - naprosto dokonale pohlcující. Netroufnu si říct, že jsem to dokonale pochopil, ani že film nemá chyby, ale, podobně, jako třeba u Zmizení je mi to dokonale buřt, protože jsem dvě hodiny napjatě čučel na plátno a hltal každý záběr. Měl jsem to štěstí, že se mi vyhnuly trailery, protože tady platí, že čím méně toho víte, tím více vás to rozseká. Film je sympaticky "malý" a k velkému dojmu si vystačí s málem, za což rejžovi a celému tým vysekávám poklonu. Určitě na to mrknu ještě jednou, abych si ujasnil některé detaily, ale rozhodně můžu už teď směle doporučit všem milovníkům dobrých bijáků. Parádní vymazlená sci-fi. Blade Runner nemůže být v rukách povolanějšího.

Sága rodu Forsytů (2002) (seriál)

Nedokážu přesně říct, co mě na tomhle seriálu tolik přitahuje. Viděl jsem ho mnohokrát, ještě vícekrát jsem pak celý příběh slyšel jako rozhlasovou hru a knížka má své místo na pořadníku. Nejlepší je ústřední konflikt dvou dokonale odlišných postav, který ale není snadné rozsoudit. Při každém shlédnutí soucítím s někým jiným a je tady těžké určit, kdo je tady oběť. A právě tohle jádro je na tom tak geniální a řekl bych dokonce nadčasové, protože když odmyslíme dobu (úžasně ztvárněnou) a rodinné klevety a průsery (moc zábavné), zbude nám příběh o zničující vášni. Zní to jako debilní klišé, Forsyti ho ale podávají v hávu viktoriánské každodennosti skrz vlastně úplně obyčejné lidi s obyčejnými starostmi. Určitě to uvidím ještě mnohokrát. P.S. Damian Lewis se tady projevil jako geniální herec a už pro něj stojí seriál vidět. Skrz minimální herecký rejstřík vyjádří celou paletu Soamesových emocí (a že jich je) se stejnou samozřejmostí, jako já dýchám. Bravo, zrzoune.

Captain America: Občanská válka (2016)

Z mého pohledu nejambicióznější marvelovka ever. Bratři Russoovy toho měli v úkolníčku opravdu hodně a na výsledku je to bohužel vidět. Čím začít? Třeba představení nových postav je super. Nový Spider-Man je snad ten nejlepší filmový pavouk vůbec a jeho ukecanost a hravost zapadá do týmu jako prdel na hrnec. Těším se na sólovku. Black panter už mi přišel krapet matný, ale tu sólovku by taky utáhl. Rozhodně má potenciál přinést do emkového univerza něco temného, což ale stejně asi nevyjde. Problém s těmito představovačkami je, že zbytečně brzdí tempo filmu a pro příběh nejsou podstatné. Samotná konflit Kapa se Železňákem má rozhodně pevný základ a dává smysl, jeho vyhrocenost už ne, stejně tak ta příšerná Kapova zabejčenost. Ono by nakonec světu bylo líp, kdyby Avengers rozpustili, protože i když zastaví emzáckou invazi, napáchají na tom ekvivalentní škodu. Centrální scéna, kdy si kluci a holky dávají po hubě smrdí umělinou. Ono, Kapitán s Iron Manem by si po té držce i dát mohli, ale u těch ostatních je to už dost diskutabilní. Největší dno nastává při střetu Hawkeye a Black Widow. Je těžké do té držkované nějak citově investovat, protože je prostě moc vychtěná, jakkoliv je pochopitelné, že jsou na sebe postavy nasrané. Je to jako by se celá ČR prala každý týden kvůli tomu, co zrovna prolézá parlamentem. Ani akce, která byla minule perfektní, mě tentokráte tak nenadchla, místy je to už drobet nepřehledné. Ve výsledku musím přiznat hlavounům z Marvelu kuráž, že si takhle dobrovolně zkomplikovali život a konfliktu dopřály trvalé následky. Ten biják je důležitý pro celý červenobílý vesmír, ale pouze součtem událostí, nikoliv svou kvalitou a diváckou slastí. Marvel je očividně na vrcholu a ve své megalomanii má pocit, že nemůže šlápnout vedle. Ač smekám před tím, co se jim podařilo vybudovat, jako pokornožrout bych ocenil hledět více na filmové umění, než na to, jak ten či onen biják ovlivní budování fiktivního univerza a zlepší prodejní čísla postaviček. Ale mašina se už rozjela a dalších pár let svůj kurz určitě měnit nebude...

Zmizení (2013)

Druhé setkání s Villeneuvem a moje zalíbení v něm se stává skálopevné. Tohle je táhlá atmosférická pecka, s atmosférou podobnou pozdějšímu Sicariu nebo třeba seriálovému Temnému případu. Je fakt, že kdybych se rozhodl do detailů pitvat události ve filmu, asi bych narazil na nesrovnalosti, jenže nechci, protože ta tříhodinová, nervy drásající atmosféra je natolik skvostná, že vše je předem odpuštěno. Po dlouhé době zase film, kdy se opravdu modlíte, aby skončil pěkným americkým happyendem, protože opak by byl k zbláznění. Potěší herci, především Hugh Jackman mi neskutečně vytřel zrak, protože tady hraje vyloženě oscarově. Přehnaně mrkající detektiv Jake Gyllenhaala také není k zahození a mít ještě pár úchylek, získal by si kultovní status. Takže tu máme temný thriller, který slabší povahy nemusí vydýchat. V kině to musela být neskutečná drsárna.

Doktor Strange (2016)

A jeje... Musím říct, že jsem zatraceně zklamaný. Na pana Divného jsem byl zvědavý, ohlasy slibovaly tak trochu jinou marvelovku a samotný hrdina měl obrovský potenciál - mohla z toho být inteligentní, temná i podvratná zábava. Není to ani jedno, je to prostě jen další marvelovka. A to je úplně neskutečná škoda. Můžete být jak chcete namlsaní řečmi o kombinaci Počátku a Batman začíná, tenhle film vám rozhřešení nepřinese. Přitom to začíná tak slibně. Cumberbatch hraje doktora House, ale nevadí to. Přesto, že je to tisíckrát viděná variace na arogantního génia má Benedict dostatek charismatu, aby mu člověk fandil. A tak se vydá na kraj světa a studuje tajné umění. Ale potom přijde akční zvrat, Derrickson sešlápne plyn k podlaze a všechno jde do kopru. Předně, Strangovo studium není ani kvapné, ale prakticky neexistuje. Po přečtení čtyř knížek se z něj stane jediná šance na spasení lidstva, přitom ani žádné kouzelnické umění nepředvede, krom portálu a časové smyčky. Tenhle rychlokurz jak ze sedmých Hvězdných válek pro mě tu postavu dokonale zabil. Těžko můžete držet palce hrdinovy na jeho cestě k moci, když ta cesta neexistuje a není vám nijak vysvětleno, PROČ je tak zatraceně dobrý. Luke Skywalker se musel na Jedie svého času vypracovávat tři filmy a taky má jeho závěrečná iniciace pořádnou sílu. Tady je to výsměch. Vedle toho je taky zatraceně těžké ukázat konfrontaci bytostí, které mohou doslova cokoliv. Tady se musíte smířit s tím, že vždycky vyhraje Strange, i když umí prd a i když v předchozí scéně bylo použito něco, co by jeho kouzelnický chvat degradovalo. Pravidla kouzelnického světa jsou naznačeny jen minimálně, takže si postavy prostě dělají, co jim zrovna určí scénáristé. A akční scény? Některé super, ve výsledku je to ale spíš blikající bordel, jako když čumíte do kaleidoskopu a na konci už mi vlastně bylo úplně jedno, co se na plátně děje, protože to byla jen audiovizuální onanie. Počátek se držel víc při zemi, ale fungoval, čili mělo jeho méně na efekty zaměřené blbnutí stejně mnohonásobně větší sílu. A závěrečný boss, alias fialová kebule, no, hanba mluvit... V tomhle všem negativním ale na povrch vystupuje velká řada neskutečně cool scén, namátkou cokoliv, kde je Tilda Swinton, operace z astrální roviny, časová smyčka a uvěznění záporáka, první hrátky z ohybáním časoprostoru, hádka s Christine... K čemu je to ale všechno platné, když je všechno to pozlátko nabaleno na kostru, která nedrží pohromadě. Zbude vám jen blikajicí kolotoč v čele s extrémně sympatickým hercem, který ale nemá moc co hrát a musí se pitvořit a dělat pubertální fórky, aby se děcka měla čemu tlemit. Věčná škoda... Tohle mohl být jeden z nej komiksáků všech dob a místo toho tu máme další marvelovský produkt... Přitom třeba druhý Kapitán ukazuje, že to kluci a holky od Emka umí, ale raději hrajou na jistotu, která zrovna tuhle postavu, která je neobvyklá, totálně zabíjí. Takže z toho je jenom tenhle super dlouhý canc a oči pro pláč... Výsledek je někde u slaboučkých tří a mega silných dvě. P.S. Hudba je fajn, jen některá místa připomínají Star Trek. Giacchino ale naštěstí přišel taky s velkou kupou nových nápadů a místy to silně připomíná Matta Uelmena, což je pro mě osobně nejlepší možné plus. P.P.S. I Batman vs. Superman byl lepší.

V zajetí démonů 2 (2016)

Kvalitou hodně těsně za jedničkou, což rozhodně potěší. Ale přeci jen se jednička mohla pochlubit strašidelnějším prostředím i lepším bubákem. (nasraný důchodce má své momenty, ale přeci jen je to trochu úsměvné, s podobnou dikcí se s vámi v tramvaji hádají o místo) Vedle toho scénář krapet podebilněl a rodinná idylka Warrenů film zbytečně ředí. Ale komu se líbila jednička, dostane tady v podstatě úplně to samé, točené se stejnou láskou a citem pro žánr. Klidně by mohla být trojka, snad jen Warreny už vyměňte, protože jsou to oba taková skautíci, že to leze na nervy. Nebo! Nechat zmasakrovat v úvodu!

V zajetí démonů (2013)

Fajn strašák. Nejsem žádný zkušený horrorista, takže mě není těžké vyděsit. Ale i já jsem poznal tu slabší, tu silnější závany klišovitosti. Wan naštěstí dlouhou dobu hraje na strunu strachu z neznámého a tak je první půlka správně k podělání. Ta druhá už malinko ztrácí, bububu sice nabírá na intenzitě ale zlo taky dostane tvář a postavy se začnou chovat debilně. (proč mají do prdele ti super lovci duchů sklad extrémně nebezpečných věcí posedlých ďáblem hned vedle obýváku, když mají doma desetiletou dceru) Chápu, že si to nejspíš hororový žánr žádá, ale když je velký část napětí uměle šponována pitomostí protagonistů, jde zážitek krapet do kopru. Ale i tak jde o solidní zážitek, který musel být v kině naprosto dokonalý.

Orel Eddie (2016)

Ultimátní feel good film. Nic víc, nic míň. A mně to stačí, protože Taron Egerton hraje prostého kluka s velkým snem s velikým nasazením a tak mu držíte palce hned od první minuty. A když se k němu přidá zlomený frajer Jackman, který se rozhodne vytrolit svoje bývalé kolegy, není co řešit. Celé je to vlastně docela předvídatelné a někdy mi přeci jen umanutost hlavní postavy lezla drobet na nervy, ale stačil jeden nevinný kukuč a popostrčení brejlí a ty palce jsem zase svíral. K tomu hraje fajn hudba a ve správných momentech je to dojemné. Za mě rozhodně dobrý. Protože sny jsou tady kurva od toho, aby se plnily. P.S. Poslechněte si soundtrack!!

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Tak tohle je geniální pecka. Nikdy bych nevěřil, že může být politická satira po víc jak třiceti letech tak zuřivě aktuální. Tohle mohlo být stejně dobře poprvé vysílané včera, tak strašně současné to je. Sir Humphrey vám jen tak mimochodem předpoví třeba i Brexit. Hned úvodem musím smeknout před tvůrci, že vytvořili něco tak neskutečně nestárnoucího. To by samo o sobě bylo k ničemu, kdyby to byla nuda, ale to naštěstí není. Skrz jedno ministerstvo člověk poznává politické praktiky a zákulisní hry, které jsou v rámci sitcomu dokonale absurdní, ale ve výsledku bohužel víc než reálné. Člověk vlastně někdy neví, jestli se smát, nebo být smutný, protože cítí, že stejné věci se dějí dnes a denně. Velká paráda, pánové.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Tady se moje nechuť k animákům definitivně rozplývá. Upřímně mě strašně mrzí, že Kubo v kinech propadl, o diváky okraden Mazlíčky a Čápy. Je to fakt neskutečná škoda, protože klasický animák převyšuje úplně ve všem. Jasně, tady taky najdete spousty akce a vtipné postavičky, vyprávěný příběh je ale mnohem dospělejší, což možná ve výsledku, alespoň komerčně, tomuhle dílku podrazilo nohy. Ale to nemusíme řešit, protože výsledek je parádní. Výtvarná stránka je možná vůbec ta nejpovedenější, jakou jsem kdy na plátně viděl. Tvůrci měli nápadů na rozdávání a všechny je nacpali sem. Takže hybaj do kina, ať má studio Laika na další filmy.