Stalingrad (1993)

Perfektní válečný film. Člověka potěší, když někoho napadne vyprávět válečný příběh také z druhé strany, protože obyčejný voják v první linii trpí stejně, ať už bojuje za kohokoliv. Od prvních pár záběrů z Itálie to je akorát hutnější a hutnější depka. Sledovat rozčarování hlavních postav v situaci, kdy jde všechno postupně do hajzlu a oni z domácího rádia slyší, jak je Stalingrad už jejich, je fascinující. Nejvíce se mi zaryla do paměti scéna, kdy německá jednotka pěšáků stojí proti několika ruským tankům jen v zákopech a jedním dělem, které si potom, co jich dvě třetiny zařve, zase sami odtáhnou na základnu. Finále je chaoticky zmatené, kdy postavy ztrácí poslední zbytky lidskosti a jako zombíci se prostě z prohrané bitvy rozejdou do všech stran. Pěkně drsná nádhera.

Železná srdce (2014)

Dokonale rozporuplný film. David Ayer je zatraceně šikovný kluk, takže když dojde na akci, budete blahem jen slintat. Kamera se mazlí s tankem a z filmu přímo sála pach oleje a benzínu. Potyčky jsou napínavé a erko hezky vytěžené, takže skopčákům lítají hlavy z ramenou jen to sviští. Ale zbytek tomu elegantně podtrhává nohy. Tak předně, asi těžko můžete vyprávět film o tom, jak je válka hnusná záležitost a nechat se geroje traumaticky xichtit do kamery a jedním dechem je používat jako borce typu Duke Nukema, co kosí Němčoury jako dobytek a mezi zuby cedí mačo hlášky. Ve výsledku se to utrpení a zhnusení hlavních postav nedá brát zase tak vážně, když každý vyvedený kill zapijí a zadoutníčkují. Finále tomu nasazuje korunu a připomíná misi v počítačové hře typu "ubraň křižovatku, než dorazí posily". To drobné intermezzo s německou dívkou taky zbytečně ubírá na tempu. Podtrženo sečteno, řemeslně super, ale scénář měl psát někdo s jasnější vizí.

Barbar (2009)

Studená, hypnotická pecka ze špinavého středověku. Příběh tam snad ani není, spíš je to sled obrazů k vychutnání. Tenhle typ filmů mě většinou míjí, ale Valhalla Rising mě uhranul svým neopakovatelným kouzlem. Když se na něj naladíte, odmění se vám jako málo co. Jinak určitě do pěti minut vypněte.

V hlavě (2015)

Jeden z nej animáků, co mi prošel před očima. Parádní nápad, imaginace tvůrců vyždímaná na maximum, zásadní momenty filmu jsou překvapivě dospělé, o dost dospělejší než v klasickém blockbusteru, natož animovaném filmu. Do toho hafo hlášek s kultovním potenciálem. Tohle je vymazlená pecka, která má opravdu potenciál pobavit celou rodinu. Bude dvojka z období puberty?

Star Trek: Do neznáma (2016)

Do třetice všeho dobrého i zlého. Osobně mám ze třetího Star Treku radost. Nevypadal tak přitažlivě jako dvojka, ve výsledku je ale uvolněnější a šlape možná i lépe. Je to tentokrát opravdu jen další epizoda z rozjetého univerza, což nám připomene i samotný Kirk, když prohlásí, že se cítí jako v seriálu. Postavy se nějak výrazně neposunou, zachrání se jedna planetka a na konci se může letět na další misi. Z plátna ale sálá dobrá nálada a naprosto tragického záporáka, kterému by více slušelo účinkování v některé sérii na Jetixu vyvažují minimálně dvě nezapomenutelné scény. Bude ještě čtyřka se stejným týmem?

Čas (2006)

Tady TydlyDuk točí pěkně ujetý filmy. Dývko jsem zakoupil, protože mě zaujal ofiko text distributora. Čekal jsem nějaké tíživé existencionální drámo. A ve své podstatě jsem ho i fakt dostal. Největší problém filmu pro mě byl ten, že se bere příšerně vážně a do toho se hlavní postavy chovají naprosto neuvěřitelně debilním způsobem, takže se v druhé půlce spíš už jen smějete. Bavilo mě na to koukat, ale nevím, co si mám ve výsledku myslet. Konec je pěkný, ale film jako celek je zvláštní kousek roztažený mezi psychologickým dramatem a parodií na sebe sama.

Buchty a klobásy (2016)

A proč kurva ne? Zdá se mi neuvěřitelné, že si na tuhle řachandu může člověk dojít v klidu v do svého nejbližšího multiplexu. Je to docela sprostá drsárna. Jsem za to ale zatraceně rád - pár holywoodských hvězd se tady neuvěřitelně vyblblo a radost z tvorby je tady znát každého záběru. Nebylo mnoho okamžiků, kdybych se opravdu nahlas rozchechtal, úsměv mi ale z ksichtu neslezl po celou stopáž. Příběh je vlastně úplně klasicky animácký, ale je na něj navěšeno spoustu srandiček pro dospělé. Víra, rasismus, všechno tady je a strašně rychle to odsýpá. Někdy je to sice sprosté trochu až samoúčelně, ale jako celek to funguje skvěle. Nakonec budete jako blázni držet palce zdivočelému jídlu, aby pozabíjelo co nejvíc lidí. Je fajn, že si někdo umí udělat dneska udělat ze sebe i ze světa pořádně nekorektní prdel.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Moc jsem se těšil. Trailery byly naprosto lahůdkové a v souladu s názvem opravdu slibovaly temný výlet, který Kirkově posádce dá pořádně zabrat. Což je samozřejmě pravda, s tou temnotou to nakonec zase tak moc horké není. Což by nevadilo, důvod, proč nemůžu tasit patero hvězd je v tom, že druhý Star Trek nemá zdaleka tak vymazlený scénář jako ten první. hned na začátku Abrams sešlápne plyn k podlaze a vhodí nás do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná starého Indiana Jonese. Což je super. Celá ta eskapáda ale nedává vůbec smysl. Pak se dostaneme k tomu, že Kirk je pořád moc velký hejsek a tak dostane padáka. Zase. A tak si musí znovu projít tím samým vývojem, kterým si prošel už minule. Ostatní členové posádky, ač pořád neskonale sympatičtí, jsou vlastně dokonale do počtu. Vyjma Spocka, samozřejmě. Jeho vztah s Kirkem není ale zdaleka tak silný a vyhrocený, aby nás Abrams jejich přátelstvím dokázal rozplakat, i když se herci snaží, seč můžou. Celé to připomíná spíš parodii na Mayovky nebo "startrekovský kecy" z Červeného Trpaslíka. Což není dobře. A Cumberbatch? Ten je super, rozhodně je to záporák osobitější, než svého času Neron, ale myslím, že se z jeho postavy dalo vytěžit trochu víc. Jeho nadlidské schopnosti se ohýbají podle vůle scénáristů. Je sice superchytrý i supersilný, ale když je třeba, je k oblbnutí jako to největší filmové pako a pan Spock ho dovede v klidu profackovat. Ačkoliv se zadýchá. Vedle toho jsou některé scény, dokonce záběry přímou vykrádačkou předchozího dílu. A jiné jsou zase předčasně střihnuty a vytváří dojem, že filmu by prospěl pořádný director's cut. A ačkoliv tady jenom vyjmenovávám chyby, Džej Džej zvládl vykouzlit ten mix dobrodrůža i podruhé. Jenom to trochu víc skřípe.

Star Trek (2009)

Star Trek neznám, fanoušek rozhodně nejsem. Naštěstí to J.J. natočil tak, že je to šumák. Výsledek je naprosto geniální mix moderního scífkaa a poctivého dobrodrůža, ze kterého čiší Spielbergovská chuť poznávat. Super casting, posádka Enterprise srší charismatem a vnitřní chemií. Vedle toho se díky fajn scénáři podařilo parádně restartovat trekovský vesmír, aniž by vznikaly kdoví jaké ďurky v logice a zároveň se mohlo jet trošku jinak a přitom tak nějak stejně. J.J. by měl mít patent na resuscitaci velkých značek. S tohohle filmu srší úplně stejný dobrodružný feeling jako z Force Awakens. Snad jen těch lens flare je tady trošku moc. Ale obrovská paráda.

Muž z oceli (2013)

Muž z oceli poměrně zajímavě rozděluje diváky. Já sám jsem z kina odcházel v euforii a musel jsem pětkovat. Když jsme se tady s Modráskem viděli podruhé, přeci jen jsem měl už kritičtější oko. Ale spokojenost přetrvává. Man Of Steel vypadá překrásně. Vidět úvod z Kryptonu na velkém plátně byl zážitkem sám o sobě. A to byl jenom úvod! Scénář překvapivě dává smysl a postavy jsou zajímavé. Generál Zod je v podání Michaela Shannona super záporák. Člověk mu sice nemůže vyloženě fandit, ale rozhodně mu jde rozumět. Crowe je jako fotřík nejmocnějšího muže modré planety taky dokonalý a Cavill je ten správný fotogenický čuprman se zádumčivým výrazem. Problémy mám dva. Předně se mi na druhé shlédnutí špatně polykal Clarkův přerod. Ta vnitřní proměna je pro mě moc mělká na to, než abych byl pak na větvi z toho, kdy se polobůh učí lítat. A druhak, na konci jsem byl ze všeho toho mlácení trošku otupělý. Ale určitě tomu dám někdy třetí šanci a třeba se společně na tu pětku zase vyhrabeme. Nejlepší Snyderův film. A Zimmerova hudba je destilovaná naděje.