Saxána a Lexikon kouzel (2011)

Václav Vorlíček- 1966: Kdo chce zabít Jessii? Nevím zda to nebyl prvně zfilmovaný komiks. Až do roku 1979 (Arabela) má samé super filmy. Jedny z mých neoblíbenějších filmů a pohádek. Od roku 1980 to jde s jeho tvorbou skopce. Akčkoliv jsou mezi jeho filmy(seriály) světlé vyjímky, např. Létající Čestmír, už to není to co bývalo. Saxána a Lexikon kouzel se nedotýká původní Dívky na koštěti ani špičkou nehtu na malíčku pravé ruky. Tento "fillm" nemá příběh, nemá herce, nemá atmosféru, nemá žádné napětí. Jediné co má je velký rozpočet a spousty vložené práce do tzv. triků které by možná prošly v 98 roce u hry Polda. (ikdyž o tom také pochybuji. No nic. Může mi někdo říci proč už dnes u nás nikdo neumí natočit Pohádku nebo Rodinnou komedii ?

Země bez zákona (2012)

Tak super, mám to tzv. za sebou. Tento typ filmu mám velice rád. Tom Hardy, Shia LaBeouf, Guy Pearce, Gary Oldman všichni čtyři jsou známá jména Hollywoodu a v tomto filmu ukazují proč. Všichni mají za sebou veliké blockbustery ve který také nejsou špatní (Transofrmer, Temný rytíř, Prometheus), ale zde jsou prostě lepší. A taky Nick Cave, ten za to taky může.

Sinister (2012)

Horor (z angl. horror – hrůza, zděšení) je umělecký žánr, jehož cílem je u čtenáře nebo diváka vyvolat pocit strachu a děsu. Tento film ve mě pocit strachu rozhodně vyvolal. Naposledy snad takto fungoval japonský Kruh. Ačkoliv jsou "amatérské" záběry podstatnou součástí filmu, není film takto natočen celý a to je dobře. Hodně lidí si stěžuje na konec nebo na nevysvětlení příběhu. Poslední dobou se s tímto setkávám u filmů stále častěji ať už u Promethea či teď u filmu Sinister. Podle mého názoru vysvětlení ve filmu bylo (Univerzitní profesor řekl snad vše a dosti jasně). Konec filmu je náhodou super. Rychlý, bez zbytečných keců a hlavně tak to prostě skončit muselo ;-) Některé filmy a příběhy nepotřebují "neskutečně překvapivý konec". Hlavní je když se člověk dobře baví. Nebo spíše bojí :-(

Žena v černém (2012)

Pro mě dobrý horror. To znamená, že na děj filmu moc nehledím spíše na atmosféru a ta je tu dobrá. Každopádně je docela zajímavé sledovat "Harryho Pottera v jiné roli a to ještě v roli jak z oka vypadlé s filmu Travis http://www.csfd.cz/film/25969-travis/ kde hraje hlavní roli František Němec.

Chata v horách (2012)

Cabin in the woods - Tak to je mazec. Horor, který si dělá srandu s hororů a díky tomu je neskutečně válcuje a drtí. To musíte vidět. Naposledy jsem se takto bavil u Vřískotu 1.

Temný rytíř povstal (2012)

Christopher Nolan - pro mě je to nový Stanley Kubrick - taky býval nepochopen a jeho filmy kritizovány a přesto mají oba snad nejlépe hodnocené filmy. Na CSFD nemá Nolan zatím film, který by byl v jiné barvě než červené. (Návod k použití ČSFD: Červenou barvou jsou ověnčeny nejlepší filmy s hodnocením nad 71%) Byl jsem v kině. Koukal jsem na film a skvěle se bavil. Vychutnával jsem si každý záběr filmu. Plně jsem se oddal panu Nolanovi. Věděl jsem totiž, že jeho filmy jsou dokonale natočené, vše má svoje místo, svůj smysl a hlavně trochu jiné než na co je běžný divák zvyklí. To má také společné se Stanleym. Pak jsem vyšel z kina. Trochu jsme s přáteli film rozebírali. Co se nám líbilo a co ne. Druhý den jsem se probudil a myslel jsem na ten film. Trochu mě bolelo tělo. Cestou do práce jsem si uvědomil, že za to může tento film. On totiž spolu s hudbou od Hanse Zimmera na mě vlítl a naprosto mě rozsekal. Byla to doslova tlaková vlna, která ještě teď doznívá. Byl jsem na premiéře ČR. (26.7.2012) Dnes je 31.7.2012 a stále na tento film myslím. S kamarádem pořád dokola rozebíráme jednotlivé scény. Včera (30.7.2012) jsem byl na jeho doporučení na The Amazing Spider-Man. Film je to slušný 4/5. Ale měl jednu chybu. Před filmem byla ukázka na Temný rytíř povstal. Opět jsem si připomněl, že trailer ukázal přesně to co ve filmu nakonec bylo. Nic víc ani nic míň. Jenomže problém byl, že jsem už Temného rytíře nemohl dostat z hlavy. A Amazing Spider-Man díky tomu tak Amazing nebyl. Je to skoro týden co jsem Dark Knight Rises viděl. Teď píšu teto komentář, říkám si "Co to zase plácáš za nesmysly?", ale je mi to fuk. Protože poslouchám geniální soundtrack od Hanse Zimmera a vzpomínám na scény, kde byla tato hudba použita. A stejně jako Stanley Kubrick i Nolan ví jak hudbu a obraz propojit tak, aby to fungovalo. A tady to funguje dokonale. Stanley je bohužel již po smrti. Ale Nolan žije, včera (30.7.2012) oslavil čtyřicáté druhé narozeniny. Doufám, že nás bude ještě dlouho zásobovat takto úžasnými filmy, které vzbuzují tolik pozornosti a plodí nové a nové akreditované tzv. kritiky. Nesouhlasím s nejmenší kritikou tohoto filmu. Vše je tam správně a vše tam musí být. Pokud by bylo něco jinak nebyl by to tento film. Nebyl by to Nolan. A nebyl by to Dark Knight Rises. Děkuji. P.s. Super komentáře na csfd jsou: " Je to strašně hloupej film, vůbec jsem ho nepochopil. " :-))))

Prometheus (2012)

Toto není recenze! Jen můj názor na film Prometheus! Zaprvé, chci zdůraznit, že si nepamatuji se, kdy naposledy se strhla okolo filmu taková bouřlivá diskuse jako u Prométhea. Jedni ho opěvují, druzí zatracují. Ridley Scott natočil desítky skvělých filmů. Mezi nimi a také mezi prvními byly dvě skvělé sci-fi. Blade Runner a Vetřelec. Díky těmto filmům začala veřejnost vnímat Ridleyho jako tzv. sci-fi tvůrce. Avšak další sci-fi natočil Scott až za 30let a to Prométhea. Ridley téma vetřelce natolik upoutalo, že se k němu chtěl opět vrátit. Avšak rozhodl se, že natočí sci-fi, které se sice tématu vetřelců a hlavně světa ve kterém se odehrává děj filmu, věnuje, ale zvířátko s kyselinou místo krve v něm nebude hrát hlavní roli. A já myslím, že to byl dobrý tah. Upřímně po filmech jako Aliens vs predators 1,2 nebo i Predators, už jsem se dál nechtěl koukat, jak každý przní, tento "Dokonalý organismus" jménem Vetřelec. Prometheus splnil, vše co slíbil. Je to trochu akční, trochu horor, ale hlavně je to sci-fi (vědeckofantastické). Od začátku až do konce filmu je to sci-fi! Opravdové sci-fi! Žádný komiks ani fantasy či jiná pohádka pro děti. Jsou tam alieni (mimozemšťané), jsou tam vesmírná plavidla, spousty různých blikajících a poletujících blikátek a udělátek. Spousta kouřových efektů a ze tmy vystupujících a vyskakujících věcí. Prostě je to opravdová sci-fi resp. sci-fi horor. Takže i nějaká ta lekačka plus i něco opravdu nechutného. (několikrát) ;-) Navíc tento sci-fi horor nabízí i celkem zajímaví děj který si pohrává s myšlenkou stvoření člověka - lidstva. Tato zápletka odlišuje Prometha od již zmíněných filmů jako jsou AvP nebo Predátoři a vlastně i původní vetřelce. Bohužel tato část děje je postavena poněkud krkolomně a připomíná Kaplického Chobotnici. Spoustě lidí se tato stavba nelíbí, někomu dokonce přijde odporná a hlavně je nepochopena. To je, ale úděl géniů jenž mají nějakou vizi a hlavně sílu a vůli přinést světu něco nového a nedělat všechno podle předem schválené předlohy. Prometheus je velká filmová jízda. Není zde hluchého místa. Některé scény jsou doslova dech beroucí. Vizuálně je to velká pastva pro oči. Herecké výkony jsou takřka bezchybné. Ačkoliv všechny doslova válcuje postava Davida. Žánr scifi doslova stříká z každého záběru. Bohužel jsou i zde některé scény, které působí, jakože by jim mělo něco předcházet nebo naopak by si zasloužily nějakou dohru. Všimněte si, že říkám dohru, nikoliv vysvětlení. Podle mého názoru je film a příběh pochopitelný a neměl jsem pocit, že by se něco muselo zbytečně rozpitvávat. Ale i přesto některé části působí jako, že filmu chybí tak 20-30 minut děje. Ale i přes tyto malé nedostatky je film úžasný. Myslím, že filmu dost škodí právě jméno Ridley Scott. Kdyby, tento snímek natočil nějaký neznámí režisér, všichni by si sedli na zadek a opěvovali úžasnou práci začátečníka. Od Scotta očekávají dalšího vetřelce. Ale tohle není vetřelec. A Scott netočí jen sci-fi. A krom toho, Prometheus je film Ridleyho Scotta a on takto chtěl film natočit a on ho pustil do kin. A on dělal i produkci. Takže toto je jeho film. Jeho výsledek. Toto je nový super film Ridleyho Scotta a pro mě je lepší než jeho předchozí filmy jako je Labyrint lží, Americký gangster, Dobrý ročník, Království nebeské, Švindlíři, Černý jestřáb sestřelen, Hannibal, Gladiátor, G.I. Jane, Bílá smršť, 1492: Dobytí ráje, Thelma a Louise, Černý déšť nebo Legenda, protože PROMETHEUS je SCI-FI jaké tu nebylo minimálně 10let. Nejsou tam žádní super hrdinové ve vlastnoručně dělaných kostýmech ani roboti měnící se v auta, není to animáč a už vůbec to není komedie pro děti. Také to není žádné přiblbé nové zpracování starší filmové klasiky. (jako Barbar Conan, Souboj titánů apod) Je to skvělé sci-fi pro dospělé lidi, kteří se chtějí u filmu nejen pobavit, ale i trošku zapřemýšlet a pak to společně rozebírat a probírat a vzpomínat na ty super scény. A tajně doufat, že na Blu-ray bude prodloužená verze ;-) Každopádně, je to filmový zážitek, který by si neměl nechat v kině ujít žádný filmový fanda a už vůbec ne milovník sci-fi.

Ten Největší (2007)

Zábavné a ani né moc blbé. Deuce Bigalow: Dobrej striptér byl sice lepší ale tohle mělo taky super momenty.

Drive (2011)

Drive...hodně jsem o tom slyšel a pak jsem ho i viděl. Rozhodoval jsem se jestli dám 4+ nebo 5 hvězdiček. Už je to týden co jsem ho viděl...a teď s odstupem času a po několikanásobném poslouchání soundtracku z filmu bych chtěl tomuto uměleckému počinu dát 6 nebo klidně i deset hvězdiček. Tento film, tento Drive, buď vás nechá chladným a můžete žít v klidu dál. A nebo, stejně jako mě, se vám zažere pod kůži a pořád se bude vracet a nutit vás přemýšlet..co to vlastně bylo? Byl to ten Tarantino jak všude psali? Né, i když možná tím skvělým soundtrackem. Nebo to byly spíše bratři Coenovi? Či snad dokonce nový David Lynch? Opravdu nevím. Jisté ale je, že je to Nicolas Winding Refn a že tohle jméno, jak doufám, ještě uslyšíme. Říkám díky.