• Pohádka

Stíny a mlha (1991)

Až na hromady uškrcených a s hrdly od ucha k uchu proříznutých, ale bezejmenných obětí a útěku jejich původce v závěru, je film plný naděje a chuti do života. A dobře to dopadne (jak je Woodyho zvykem občas).

Rapotínská tragédie (1970) (TV film)

Nějakou náhodou se ke mně tenhle film, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel, dostal a potom už jsem jenom s prominutím čuměl. Smutný, je to v podstatě velmi smutný a uvěřitelný a přitom alegorický možná, ale hlavně smutný.

Záhada hlavolamu (1993)

Nemůžu si pomoct - prkennost herců je několikanásobně převážena celkovou atmosférou, hudbou, záběry na sešlé omítky pavlačáků, komičností Bratrstva ("Jjaakkoouu trubkůůů??"), hlasem Petra Čepka a mojí sentimentalitou.

Konec cesty (1959)

Opět ďábelský M.Růžek, který v některých ponurých scénách, kdy přemýšlí jak z Karlíčka vyrazit těch pár liber, vypadá jako Belzebub.....trochu to kazí, že vůbec nechápu proč mu o těch pár liber tolik šlo, když jich měl plnej kufr a chtěl zmizet za hranice....Na svou dobu jinak téměř propagandy prostý příběh, až na otravně správnou policii, vedenou nesympatickým Bekem a tolerovanou chátru tuzexových veksláků. Dokonce ti mrzcí fašisti falšovali imperiální měnu a ne ruské ruble, jak to? Příjemně absurdní je taky první scéna kdy někdo v uniformě někoho zastřelí a ten zachroptí "Lachman..." a není zřejmé kdy a proč se ta scéna odehrála.....a taky scéna kdy Karlíček poté co si zpívá "Prší, prší..." odběhne do šachty přepojit těch pár náloží co mu nevybouchly.

Poklad byzantského kupce (1966)

Výborná komediální detektivka s několika až groteskními situacemi. Zejména řízení automobilu v podání L.Lipského, které na svůj průběh skončilo ještě dobře, překonalo i scénu se sanitkou z majora Zemana (Sladké I). A jeho apatická lítost nad mrtvou ženou dalšího účastníka nehody - "Je mi líto vaší ženy".....:)

„Rakev ve snu viděti...“ (1968)

Velká škoda špatné zápletky a scénáře. Kulisy, pan Pacínek a hromada skvělých herců pohromadě měla určitě navíc. Nicméně Pacínkovi epitafy a průběžná úprava plakátu od sextetu Skelet po sólový koncert mistra Gajdoše, stojí za to.

Nahá pastýřka (1966)

Zvláště si cením slovníku postav jak z Vančurovy hrdelní pře ("koukám, že pro komtesu si přišel mramorový kontůr":) a kromě nepřekonatelného p. Pacínky i ďábelského malíře Mádra.

Čas pracuje pro vraha (1979)

No co se týče hulení cigár tak tenhle film překonává cokoliv - už jen to, že hlavní hrdina :spoiler: celý film odolává kouření a na konci podlehne. Vcelku zajímavá je i linie rodinných problémů, která se někde ve 2/3 vytratí a člověk neví jak to dopadlo - jako v životě ostatně často. Jinak pomalé tempo v pořádku k lehké pracovní činnosti + pár zajímavých postřehů jako kachlová kamna v činžovním bytě a tak...ale nějak to postrádá aspoň špetku napětí a taková ta spojovací nitka - unikající čas, který má "pracovat pro vraha" vlastně nemá žádný význam. Jo a ještě úsměvná scéna v závěru kdy hlavní vyšetřovatel o půlnoci asi 5 minut jde do archívu, kde se vlastně odehrála vyšetřovaná vražda...jenom aby tam dostal po palici a následně o vlas unikl smrti.....nemyslím to ironicky, dopadl bych asi stejně :)

Větrná hora (1955)

Na svou dobu překvapivě neagitační kriminálka v dobrém tempu a s mnoha napínavými i vtipnými situacemi. Když člověk vidí tu partu (ne)havířů, která je v úvodu představena v autobuse, hned by měl chuť se připojit a sdílet to nadšení....to zklamání kluků, že nemůžou jít hned po nalezení žíly rubat, ale musejí půl dne čekat na rozhodnutí geologů, napravený sňatkový podvodník, Bohuš Záhorský, který hraje stejně jako kdyby dělal popleteného krále nebo jeho sluhu atd.... :)