Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za peníze se dá koupit všechno. Za ty falešné jen něco. Český kriminální film.  Bývalý bezpečnostní referent Josef Lachman (Martin Růžek) si odseděl dvanáct let ve vězení za to, že se v roce 1947 nechal podplatit a pomohl k útěku z vazby bývalému esesákovi Meyerovi. Po propuštění na svobodu se nechá zaměstnat tam, kde všichni o jeho činu vědí, tentokrát na stavbě přehrady, jako obyčejný řidič. Jeho cílem je dostat se k zakopané bedně s anglickými librami, o které se dozvěděl od Meyera. S pomocí minéra Rokose (Rudolf Deyl ml.) se Lachmanovi podaří peníze získat a schovat u dcery Evy (Alena Vránová). Plánovaný útěk za hranice se však od začátku začne komplikovat. Eva proti otcově zákazu utratí nějaké libry v Tuzexu, alkoholik Rokos začne Lachmana vydírat. A to Lachman netuší, že bankovky, do kterých vkládal veškeré své naděje, jsou ve skutečnosti padělky. Hitlerova vláda je totiž vyráběla v jednom z koncentračních táborů... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

Rosalinda 

všechny recenze uživatele

Docela slušná kriminálka, která mne na začátku vůbec nechytla a hudba mě značně rozčilovala, ale to dost brzy přešlo a jsem ráda, že jsem to celé nevypnula. Zajímavé téma, režie poplatná době, téměř dramatický konec. Pan Růžek byl ve své roli magický a silně nesympatický, tedy přesně takový, jaký měl Josef Lachman podle scénáře být. Celkově velice zajímavé obsazení. Zkrátka bohatství v jakékoli podobě dohání lidi ke krádežím a vraždám. Vždy to tak bylo a vždy to tak bohužel i bude. ()

Rodriguez 

všechny recenze uživatele

Josef Bek v roli vyšetřovatele padělků anglických liber, které se z ničeho nic objevily v oběhu. Martin Růžek propuštěný z vězení po 12ti letech, chce začít nový život. Ale minulost ho dohání a tak se zaplétá do padělků i vraždy z které je podezírán. Nacisté nejen že vyvražďovali ve velkém, ale podíleli se i na výrobě padělání liber. Konec cesty byl i posledním filmem režiséra Miroslava Cikána, který se tak s poctou rozloučil s diváky tehdejšího Československého filmu. 90% ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

No herecké výkony dost děsné. Růžek přehrával ostatní podehrávali. Nejvíc se mi líbil Milda Kopeckých, byl svůj. A hrdý byl, že vytrval, že neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. 50 % Exteriéry: Fláje u Litvínova: stavba přehrady, První český film na kterém spolupracoval jako odborný poradce Karel Kalivoda, tehdejší policejní eso a ředitel české kriminální policie. Jednalo se o jeho dlouhodobou aktivitu, aby se ve filmech stran policejní práce neobjevovali nesmysly. ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Průměrný film, který se bohužel neubránil propagandistické zápletce z prostředí Tuzexu a falešných britských liber. Ovšem co se zde musí ocenit, je příjemný výběr herců - září zde především Martin Růžek v roli propuštěného vězně a mladinká Alena Vránová v roli jeho dcery, partnerem jí je zde stejně jako v "Pyšné princezně" Vladimír Ráž, který se na určitou dobu stal i jejím civilním manželem. ()

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Je tristní vidět masu skvělých českých herců hrát v podstatě bez výjimky naprosto dementní postavy. Otec (Martin Růžek) po dvanácti letech kriminálu přijde za svou dcerou (Alena Vránová), která se chová jako by ho viděla naposledy včera. Posléze taťulda přinese kufr (falešných) valut v hodnotě 10 melounů - v té době ještě mnohem neskutečnější balík než dnes. Nikoho zainteresovaného ani nenapadne dodržovat nějaké konspirační zásady. Například dcera okamžitě maže pustit libry do oběhu kvůli nějakému kusu hadrů z Tuzexu. A otec má vychytralý plán - dcera vycestuje na Západ s Čedokem a on půjde přes kopečky. Na to pochopitelně neskočí ani nepříliš bystří příslušníci Veřejné nebezpečnosti (Gustav Heverle a Josef Bek) a seberou povedenou dvojku ve vlaku na Cheb. Postava dalšího "myslitele" v podání Rudolfa Deyla - v opilosti se potácejícího střelmistra stojí za to, to se jen tak nevidí....Opět v popisu filmu chybí označení komedie... ()

Galerie (4)

Zajímavosti (6)

  • Když Lachman (Martin Růžek) po propuštění z vězení jde za svou dcerou Evou (Alena Vránová), nachází se na rohu ulic Murmanská a Omská (Praha 10 – Vršovice) v sousedství Kubánského náměstí (v letech 1961–1991 přejmenováno na Náměstí Kubánské revoluce). Při útěku ze stavby jede Lachman s nákladním vozem do Petrské ulice (Praha 1). Závěrečná scéna se pak odehrává na pražském hlavním nádraží mezi I. a II. nástupištěm. (Robbi)
  • Natáčanie filmu prebiehalo na rôznych miestach v Prahe a takisto pri vodnej nádrži Fláje. (dyfur)
  • Sachsenhausenské padělky byly ve skutečnosti téměř nerozpoznatelné. Filmově zpracována je tato tématika ve snímku Ďáblova dílna (2007). (Šandík)

Související novinky

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Reklama

Reklama