• Romantický

Být či nebýt (1942)

Alo jo, tohle je ještě dobrá stará americká komedie, které se dalo od srdce zahrát. Málem jsem ji ohodnotil omylem u remaku, nechápu, proč se vůbec zdařilé komedie někdo snaží natáčet znovu, vždycky z toho je jen ohřívaný guláš. Podivuhodné, jak se za mořem tak rychle objevila crazy komedie s námětem, který si bere na mušku německý nacismus. Ostrá satira dnes ovšem už nevyzní tak jako kdysi, víme, že všechno bylo mnohem tragičtější a že Američané u toho v první fázi války ze své vychytralosti ještě chyběli. Tenhle film je trošku předobrazem kultivovanějších komedií o francouzské Sedmé rotě. Ano, tenkrát to ještě Američané vnímali jako něco, co se děje za oceánem a co se jich netýká...

Z Paříže do Paříže (2017)

Příběh poutavý i závažného ražení, možná trochu k neuvěření, i když nás autoři přesvědčují, že se opravdu stal. Nu, kromě nějakého přibarvení, proč ne? Ale ačkoliv jsem se na něj vydržel dívat, chyběla tomu nějaká šťáva, trochu více nepředpokládaného napětí - a nakonec jsem ani tentokrát neslzel při setkání rodiny - bohužel bez otce - v osvobozené Paříži. Říkám si, tohle je snad Marek Vašut? A on to je opravdu pocestný, vlastně Marek Vašut v malém štěku. Tvář Lenky Burianové mi není povědomá, takže tu jsem nepoznal.

Zločin (1993)

Původně se mi zdálo, že je to přepis divadelní hry. Většina filmu se odehrává v jediném bytě, kde došlo k vraždě dvou manželů. Delon dobrý, ale už za zenitem své slávy, hrál, co mu předepsal scénář. A ten byl postaven (tedy jakým stylem byla napsána ta novela, bůh suď) na neustále se měnících výpovědích osvobozeného vraha svých rodičů. To, že u soudu lhal a zmátl i svého obhájce, to bych bral, ale proč mu pak neřekl hned, jak to bylo a vymyslel si zhruba tři nebo čtyři verze, než se dopracoval k pravdě. Skutečně jsem trochu zklamán.

Budoucnost (2013)

Ten film mne opravdu zaujal. Příběh dvou teenagerů, kteří při havárii přijdou o oba rodiče. Tomas dosud nezletilý, Bianca se za něho zaručuje, že se o něho postará, aby nemusel k adopci. Ovšem všechno dopadá jinak. Děti jsou bez peněz, sirotčí důchod nevyřízen, navíc se k nim do bytu nastěhovali dva podezřelí mladíci, kterým Tomas důvěřuje, ale pak zjišťujeme, že jsou to budižkničemové, kteří žádají na Biance oběť, aby totiž návštěvami u starého vysloužilého slepého herce zjistila, kde má ukryté své miliony. A ta se namísto toho do starocha zamiluje... Prostě nic složitého, žadné výstřihy ze scénáře, děj plyne tak, že člověk ani nedutá. Jasných pět hvězdiček.

Vetřelec (1979)

Jeden z mála skutečně kvalitních hollywoodských sci-fi hororů. Nedomnívám se, že by autoři chtěli tímto filmem chtěli položit základy k celé sérii, ale bohužel k tomu vzhledem k tomu, že v Hollywoodu je považován film za průmyslové odvětví, a je třeba natáčet to, co si divák žádá a za co se dají očekávat velké many, byly natočeny další díly, o které bych absolutně nejevil zájem. Ve své době byl Vetřelec i u nás velmi oblíbeným filmem, má dobré herecké obsazení a i vizuálně, trikově a technicky je o dílo takřka dokonalé, jen nevím, proč ještě v roce 2034 používají kosmonauté klasické monitory z 80. let včetně již dnes dosti podivného způsobu komunikace. Přes to všechno po letech nemohu dát filmu pět hvězdiček, protože zvláště závěr není příliš dotažený a věrohodný, zvlášť když se dozvídáme, že Alex je robot. A že celá expedice je směrována na to, aby dopravili na Zem monstrum, které by zničilo nepřátele svobodné Ameriky...

Ať žijí duchové! (1977)

Tady je všechno - hezký pohádkový příběh pro děti i pro dospělé, který pohladí na duši, nádherné melodie Jaroslava Uhlíře, teprve jsem si uvědomil, že Rangers zpívají jednu z průvodních skladeb tohoto muzikálu (Svatba na jehličí)... A ovšem i nezbytná satira nejen na sobectví vedoucího Jouly (dnes by z něho byl všemi obdivovaný úspěšný podnikatel), ale i na formalismus našeho režimu (jeho "plácání" při projevech, zmínka o tom, že dneska je to s původem trochu jiné než za feudalismu...). Skvělé výkony herců, výborné triky s trpaslíky. Pět hvězdiček.

Konečná stanice (1981)

Skvělí herecké výkony starých skutečných es naší kinematografie i divadla - Oty Sklenčky, Nelly Gaierové, Jiřiny Štěpničkové, Nataši Gollové, Blaženy Slavíčkové, Jiřího Dohnala a dalších mě donutily, abych filmu dal možná slabších pět hvězdiček. Spisovatele Zdeňka Pluhaře jsem měl vždycky moc rád a kdysi jsem četl i tuto jeho knížku o životě v domově důchodců. Jak dovedl mistrně vykouzlit různé postavičky, tak je Jaroslav Balík představil i na filmovém plátně. Takový předseda samosprávy Prokoš - jako by si sám ze sebe dělal legraci (jako ve skutečnosti známý poctivý straník), když přednášel na schůzi důchodců; a právě tak i Jiří Dohnal v jedné ze svých posledních rolí... Čtenář Rudého práva, který nesměl být ničím rušen, A ostatně i přiznání o tom, jak se někteří herci nehodili do schématu her 50. let (Nelinka Gaierová). Všechno svázané uctivou a vřelou láskou dvou stárnoucích umělců...

Saturno contro (2007)

Současné období evropského filmu by mělo dostat zvláštní označení, které charakterizuje takřka povinný prvek homosexualismu ve většině produkovaných filmů. Zas takový rádoby ideově-výchovný film, který má zdůraznit normálnost nenormálnosti, která se asi brzy přemění v normu. Tak tu máme příběh dvou zamilovaných mládenců, z nichž jeden je náhle postižen smrtelnou mozkovou příhodou, a ten druhý se proto málem utrápí k smrti, jenže ho naštěstí zachrání podivná parta kamarádů, o nichž vůbec nevíme, jak se vlastně dali dohromady a co je k sobě poutá. Většinu filmu jsem se nudil a koukal na hodinky. Samozřejmě, že správně chápající otec přijme Davida za svého ovdovělého snachu, abychom se i my uměli správne zorientovat. Aby nebyla mýlka, nejsem proti LGBT obecně, jsem jen proti jejich nadměrné popularizaci. A to je děs.Snad se to mohlo líbit našim mladým intelektuálním neoliberálním sluníčkám.

Milování zakázáno (1938)

Hodně slabý film, který zachraňuje jedině klasická až proslulá scéna Anny Letenské s harfou. Pan továrník Brejcha díky nárokům své milované choti, zkrachuje a čeká záchranu od kamaráda, který se vrací z Ameriky. Do toho se připlete další kamarád Netušil, který za ním přijede i se ženou a dcerou, mladá dealerka Hana Vítová a pár věřitelů, kteří chtějí získat zpět své peníze. Karel Lamač hraje netradiční úlohu synovce Václava Trégla (Trégl byl přitom o pár roků mladší než Lamač), ale tahle role mu zdaleka tolik nesedí jako potrhlí profesoři. Nevýrazný byl tentokrát i Jindřich Plachta a prkenný Jaroslav Marvan. Hlavním režisérem zřejmě byl M. Cikán, jehož režie mi málokdy sedla.

Pohanský král (2018)

S kinematografii menších států mám problém. Čím dál více ve mně sílí podezření, že jsou natáčeny v anglické verzi, čímž se smývá skutečná národní kinematografie. Nemohu dokázat, že je takový i tento snímek, ale to podezření ve mně je. A že překladatel pro dabing z lotyštiny prostě u nás ani není. Závěrečné anglické titulky tomu nasvědčují. - Jinak je film koukatelný, napínavý, ta mladičká královna je nádherná, pravděpodobně fiktivní příběh je vystavěn velmi dobře. Vrátím-li se zpět k dabingu, tak ten český je hrozný, dokonce se v něm objevují anglismy (to příšerné wau), které ve středověkém Livonsku jistě lidé nepoužívali, ale jej to i o způsobu vyjadřování a výkonu dabérů samotných.