V kůži Johna Malkoviche (1999)

Divný film pro divné lidi. Toulky podvědomím Charlieho Kaufmana, kdy při sledování vnímáte, jak vám malé šedé buňky šrotují v úporné snaze úplně nezabloudit a zároveň máte pocit, že se do hlavy každou minutou stopáže někdo vloupá. A taky že ano. Surreálné, ale milé.

Muzikál ze střední (2006) (TV film)

Nejpopulárnějším antidepresivem v USA pro dospělé je lék s názvem PROZAC. Nejpopulárnějším antidepresivem v USA pro mládež je lék jménem ZAC. Zac Efron. Co na tom, že v HSM zpívá jen pár slok a zbytek je předabován náhradníkem, který se v konkurzu umístil jako druhý. V téhle naivní limonádě sladkého baskeťáka a hispánské Marie Curie se zběsile trylkuje, zběsile tančí a má to všechny symptomy GP. Pokud vlastníte mladší sourozence nebo caparty kolem dvanácti let, prchněte dřív, než to začnou zpívat jako karaoke. Já to nestihla-a vidíte mé zběsilé nadhodnocení?:)

Šílený detektiv (2007)

Lehce podvratné, těžce psychedelické, nevšedně působivé, absurdně zábavné. Asijská ambivalence.

Stalo se jedné noci (1934)

Nadějné vyhlídky, hluboký pád. Když dívka, který by dýchala z černobílé klasiky, Franka Capru a žánr screwball comedy, dvakrát u skvostu, který je řazen na 134. místo v žebříčku imdb a všeobecně se považuje za jeden z vrcholů žánru, dvakrát usne, znovu jí k vědomí proniknou dvě věci: 1. řídit se žebříčky je pošetilé i v případě zlatých pokladů kinematografie. Není všechno zlato, co se třpytí. 2. I báječný scénář a slušnou režii může dvojice nesympatických hereckých panáků roztrhat na nudné kusy. Odporný knírek Clarka Gablea a účes podle hrnce Claudette Colbert je to poslední, co mi vadilo,totální antipatie k hereckému projevu obou protagonistů mi nicméně výborně napsaný snímek znechutila. Asi v páté minutě filmu jsem pochopila, co cítil jeden milý člen redakce MovieZone, když řekl, že kdyby potkal Caryho Granta, musel by ho zabít...S Clarkem Gablem jsem to vnímala úplně identicky. A je mi to líto:-)

Raz, dva, tři (1961)

COCA COLA COMPANY UVÁDÍ: hláškoidní nálet na Západní a Východní Berlín, bomby vtipů dopadající na obě strany rozděleného města, vypointované absurdity lemované spoustou narážek, které pochopí jen divák milující americkou historii. Jeden z nejlepších scénářů všech dob. Na můj filmový Olymp humoru vystoupal Billy Wilder už před časem, ale po Raz, dva , tři usedl na Diův trůn a kyne Woodymu i Frankovi...

Zlatý kompas (2007)

50 procent...Chrisi, vrať se do Dobré společnosti, na poli epické fantasy očividně nevíš, Jak na věc. Digitální animovaná zvířátka jsou k pomilování, Nicole coby nádherná sněhová královna s duší Darth Vadera a metodami Dr. Mengeleho brilantní, Dakota BR se svým vzdorným pohledem a drsným hlasem archetyp neroztomilého, ale skutečného hrdiny, a směle ji konkurují i zvučná herecká jména. Jenže co naplat, vznosná architektura knižního příběhu se proměnila v panelák, kde se strašlivě rychle a zmateně jezdí výtahem, filozofické, náboženské a fyzikální jádro se transformovalo na žvanivé vysvětlovačky bez pointy a bez východiska, bez kořenů a přesahu. Nečíst den předtím předlohu, netuším, která koho bije. Nádherné vizuály, atmosféra dickenskovské Anglie a polární světy prostě nezachrání to, že se divák v tom magickém světě trochu ztrácí. Ačkoli má kouzelnou zlatou buzolu:) Jsem jediná, komu připadá, že Desplat tu hudbu trestuhodně odflinkl? POMO: lépe bych to neformulovala:)

Nahá pravda (1937)

Nahá pravda po divákovi žádá nemožné: představit si, že by se nějaká žena na světě dobrovolně zbavila manželských okovů s Cary Grantem a vyměnila ho za nějakého Ralpha Bellamyho. Tůdle. Ale když se smíříte s tím, že v téhle premise tato komedie směřuje do žánru sci-fi, můžete si začít vychutnávat scény z manželského života, v němž se rozvádějící pár zasnubuje s jinými, provokuje, decimuje, hádá, usmiřuje, manipuluje, to vše s přesnými hláškami, mimickými hrátkami, vypointovanými řechtadly a chemickými explozemi. A scéna, kdy Cary otvírá dveře, aby se za svou chotí nenápadně vloupal, a zlotřilá kočka mu je z druhé strany zavírá packou, mě rozesmála k slzám.

Biskupova žena (1947)

The only people who grow old were born old to begin with... Cary Grant jako anděl? Proč jako :-) Vánoce, vánoce, přicházejí, ale slíbená katedrála biskupa Henryho stále ještě nestojí a otrávená atmosféra začíná zmáhat nejen jeho křesťanskou víru, ale i jeho rozmilou ženušku. Jako deus ex machina sine machina přichází ...Dudley. Nejroztomilejší kukuč pod sluncem s potterovsky odporným jménem nese stvoření, které servíruje kanonádu vtipů a romantiky na fantasy podnose. Delikatesní vánoční dobrůtka, zásadně ovšem nesouhlasím s nevěrohodným koncem. Žádám otevření spisu a změnu verdiktu...Do té doby ze mě víc než 80% nevytříská ani Cary hrající na harfu.

Chyťte doktora (2007)

+ přirozený Malátný, který proplouvá tohle šíleností a ženskými překvapivě neiritujícím způsobem, roztomilý Hádek, který jako jediný pochopil, že scénář sepsal sedmiletý chlapečekv pauze mezi sledováním Ordinace v růžové zahradě, Lola běží o život a Rákosníčkem, nechtěně šprýmovné what-the-hell situace v každé poloze, odvaha pokusit se o žánrové salto, co na tom, že filmový objekt skončil na vozíčku... - Tatiana Vilhelmová. A...Tatiana Vilhelmová. Herci dříve narození, kteří by měli zůstat na divadelních prknech. Všichni, co ten film alespoň zdánlivě brali vážně. Psychodenní klavírní doprovod. Cameo Karla Janáka, který zjevem i projevem vypadá jako adept transexuálního zákroku v posledním stadiu přípravy.