District 9 (2009)

Místy velice syrové sci-fi drama/komedie/akční pecka...jak chcete. Každý si tam něco najde. Vynikající myšlenka převedená v rámci monžostí (rozpočtových) do velice slušné podívané. Jackson a Blomkamp nám ukazují trošku jinou invazi mimozemšťanů než jsme byli doposud zvyklí. Ukazuje návštěvníky z kosmu jako sice technologicky vyspělejší a fyzicky silnější jedince, kteří by zřejmě dokázali zle zatopit celému Johanesbugu (minimálně), nicméně kvůli pohodlnosti a bezvýchodnosti situace se rozhodli raději v "pokoji a míru" přežívat v Ghettě a sem tam si dát plechovku kočičího žrádla jako zákusek. Lidé na ně po čase začali pohlížet jako na póvl společnosti, kterého by se nejraději zbavili jednou a provždy, nebo jej alespoň uklidili co nejdále. "Kreveťáci" si však nepřejí nic jiného, než se dostat domů. V tom jim brání nedostatek paliva na cestu. A když se (zbylé posádce kapitánského můstku?) po 20 letech konečně podaří nastřádat, doslova po kapkách, dostatek esence (která se časem vytvoří/je obsažena v každé jejich technologii) nezbytné pro naplnění palivové nádoby, příijdou lidé s deportačním plánem a chtějí je vystěhovat daleko za město, daleko od jejich lodě, daleko od 20let budované chemické laboratoře, daleko od v podzemí ukrytého velitelského modulu, bez kterého nedokážou ze země odletět...no nesralo by vás to? A co víc, jeden z těch lidských utlačovatelů najde při "šťáře" právě onu palivovou nádobu a nejen že ji odnese pryč, ale hlavně si omylem stříkne pár kapek tekutiny do tváře, čímžto začně jeho genetická mutace....a jelikož mimozemské zbraně jsou vázány výhradně na DNA "kreveťáků", stane se díky této mutaci nejhledanějším "zbožím" na světě :o)) ... tož tak nějak to je. :o)

Gamer (2009)

Solidní akční béčko, která je sice Xkrát provařené a průhledné od začátku do konce, nicméně i přesto pobaví. Film považuji za jakýsi remake Běžícího muže a jako takový u mě obstál. Butler je solidní charismák a akční scény zvládá s přehledem (solidní nástupce Arnolda). Chyběli mi však solidní záporáci (nadupaný černoch byl spíše k smíchu). Kolegové recenzenti, kteří tomuto snímku dali odpad by mi mohli vysvětlit, proč a s čím na tento film do kina šli? Že by čekali love story či vyvážené psychologické drama????

Ve jménu krále (2007)

Uwe si chtěl natočit svého Pána Prstenů (tématicky naprosto shodné), nicméně filmu chybí emoce, atmosféra, napětí a (pořádně provedená) akce. Naprosto nechápu, jak se tomuto břídilovi vždy podaří obsadit takové herce a udělat z nich (většinou) naprosté šašky.

Push (2009)

Poměrně nezáživná slátanina všech možných filmů zavánějících nadpřirozenými schopnostmi. Akce je pomálu a pokud už nastane, vrcholem je detailní záběr na rozkřičeného japončíka. Scénář připomíná snůšku klišé a autor si očividně vypůjčoval odkud mohl. Režie je slušná, kamera taktéř. Obsazení zajímavé - Dakota s bouchačkama a pivem kupodivu není k smíchu :o). Na nedělní večer v TV OK, ale nic ví. Zklamání.

U mě dobrý (2008)

Tak dobrou českou komedii jsem už dlouho neviděl. Partička nesourodých nýmandů si vyšlápne na partu potulných skořápkářů ve stylu Dannyho parťáků. Velmi slušné herecké výkony (Polívka, Vladyka, Schmitzer) s poměrně solidní zápletkou a scénářem. No a samozřejmě výborná Hřebejkova práce na pozici režiséra. První polovina filmu seznamuje s jendotlivými postavami a realitou ranně kapitalistického světa (rok 1993) - a je (v kontrastu s druhou polovinou) poměrně pomalá, druhá polovina má zato rychlý spád a spoustu zajímavých momentů, u kterých se určitě zasmějete nebo alespoň pobavíte.

Terminator Salvation (2009)

Akční scény vynikající. Worthington vynikající (oproti Balovi má mnohem více prostoru a překvapivě i více charisma) - a musím říct, že se jedná o jedinou zdařikou novinku/nápad v pokračování ságy. Nicméně - představitel Kyla Reese (Anton Yelchin) mi připadá jako parodie na Cameronova hrdinu z prvního dílu, T-600 + harvestři kopírují transformers+válku světů (bez nápadu), všechny ty super akční scény se mi po 2 dnech vykouřily z hlavy (až na jednu - boj s T-800 - na druhou stranu, tady bych čekal větší pompéznost a hustčí atmosféru). Bohužel, film je pro mě tuctovým akčňákem, který si nedokázal vybudovat svou vlastní (identickou) atmosféru/zápletku a nedokázal ani objstojně navázat na první 3 díly. V okamžiku kdy McG začne vrtat do terminátořích základů, je zle (viz. Reese).

Na vlastní nebezpečí (2007)

Hrubě a zbyteně natahovaný film (zejména pomocí nesmyslných, i když místy zajímavých, "art" zpomalováků na vodu v různých provedení). Z Renče je cítit snaha natočit akčňák amerického typu, ale chybí mu to nejdůležitější - atmosféra, spád, akční scény a vyváženost hereckých výkonů. Ty jsou jak na houpačce - záporáci působí velmi směšně (skvělá parodie na Ramba :o), Langmajer je překvapivě tichý, umírněný, ale přesto poměrně výrazný (že by nový typ českého akčního hrdiny :o), Krobot jako by hrál jiný film (nicméně, aspoň ten vás drží neustále v nějakém napětí :o). Rozzuzlení příběhu velmi chabé a poměrně jaksi zřejmé už od začátku. Velmi promrhaná příležitost - super exteriéry, dobrá kamera, zajímavá (i když nevhodně použitá) hudba, nadějná zápletka...ale hrubě nedotaženo resp. přetaženo.

Emmina první podprsenka (2007)

Ničím zajímavá komedie ve stylu jihoamerických telenovel. Jedinými plusy byla jakási bezprostřednost a pro tuzemského diváka ujetost rodinného života představované rodiny :o)

Americká dívka (2000) (TV film)

Příšerná, ale fakt příšerná, otravná hudba (to jsem už dlouho nezažil), velmi slabé hercké výkony, reálné téma, avšak bez jakýchkoli pokusů o atmosféru či dramatičnost. O případu si raději přečtěte v novinách, ušetříte 2 hodiny času. A navíc se dozvíte, jak to vlastně dopadlo :o)

Letuška 1. třídy (2003)

Poměrně nuda. Na to, jaké zde bylo obsazení a jak vysoký byl rozpočet, to je zklamání. Klišovitý příběh, nekomediální Paltrow (ta holka se svým smutným výrazem prostě nemůže utáhnout komedii, zejména v kontrastu se šíleným Myersem), průměrná Christiana (která místy neví co vlastně má hrát - záporačku?, klaďasku?). Velké plus je již zmíněný Myers, který jediný stojí za to :o). Film na jedno zkouknutí, který se vám vykouří z hlavy ještě během titulků.