Doba ledová 2: Obleva (2006)

V záplave (po rozpustení ladovcov:-)) nevydarených pokračovaní animákov a tých nových za vidinou lahko zarobených dolárikov a eúr jeden z tých lepších. V podstate sa mi to páčilo rovnako ako jednotka, len tých trápneších a infantilnejších momentov mám pocit tu bolo o niečo viac (I believe I can fly). Fajn akčné scény, fajn veverička, fajn finále. Jednotku aj dvojku honotím na 70, takže niekde musím ubrať a urobím to v prípade dvojky.

Hulk (2003)

Velmi nedocenená komixsová adaptácia, ktorá pre zmenu vsadila na hrdinov ako na akciu. Niečo to zarobilo, ale diváci chcú ,aspoň tí americkí ,niečo iné, o čom svedčí pripravovaná, že vraj ovela akčnejšia dvojka s Edwardom Nortonom!!! Lee pozná pravidlá snáď každého žánru a vždy to dokonale predvedie (napr. viac obrazov v jednom). Akčné scény brali dych a považujem ich za maximálne originálne. Nemyslím, že ide o nejakú hlbokú psychologickú drámu, o to ale v komixoch nikdy príliš nešlo. Takže spokojnosť.

Firewall (2006)

Na to, aké neuveritelné velké klišé je tento film, som sa pri ňom bavil skoro až královsky (no to zas až nie). Pri takejto blbosti je velmi doležitá zručnosť režiséra upútať aj slabším príbehom a udržovať nás aspoň v akomsi umelom napatí (všetci vedia ako to skončí). Loncrainovi sa to aspoń v mojom prípade podarilo. Záživnejšie ako podobne ladený cellular. V tomto žánri vlastne nejde o nič iné, len primeť diváka aby sa nenudil, čo sa v tomto prípade podarilo.

Rande měsíce (2006)

Toto som vzhliadol v omyle, že idem pozerať film s Mattom Dillonom z roku 2004. Ale keď už to bolo v prehrávači, tak mi to nedalo. O nič doležité by som ale neprišiel, príliš som sa na vtípkoch nezabavil, chápem ale, že mladým amíkom to može pripadať vtipné. Najvačší plus je obsadenie, každý sa na svoju rolu hodí, predovšetkým Dane Cook je sympaťák. Viac by sa hodil do formátu filmov Kevina Smitha. Niekde tesne pod ***, ale keď niekde pridám, musím niekde aj ubrať.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Burtonove animáky nie sú úplne ten moj šálok čaja, ako som zistil po Vianočnej nočnej more (ospravedlňujem sa režisérovi, ale aj tak si ho každý pamatá ako Burtonov film). Mrtva nevesta ma zaujala o niečo viac, predovšetkým čarovnými tanečnými scénami a zábavným poňatím dvoch protikladných svetov (náš svet ako depresívny verzus záhrobie ako ako svet plný fantázie). Dej je skor taká zámienka aby bolo čo animovať. Každopádne velmi milé, ale trochu krátke.

Cellular (2004)

Taký priemer, že sa mi až k tomu nechce nič napísať. Logika si zobrala dovolenku, herci honorár za pobehovanie po pľaci a prednášanie nejakých tých dialógov. Ako jediný sa mi celkom páčil Statham, ktorý bol ako záporák dosť nepríjemný. Z podobných typov filmov, na ktoré sa už asi ani príliš do kina nechodí, sa mi viac páčil Firewall. Ale na druhú stranu to celkom rýchlo ubehlo, takže 50,5 percenta.

Casanova (2005)

Čakal som nejakú historickú drámu (nečítal som pred vzhliadnutím žiadne recenzie),dostal som maximálne výživnú komédiu, skoro až frašku, pri ktorej som sa niekolkokrát schuti zasmial a vačšinou spokojne usmieval. Najviac sa mi páčila postava Olivera Platta, ktorá by bola vo vačšine filmov na konci odpísaná, tu sa to ale zvrtne trochu inak. Scenár je chytrý, ten záverečný zvrat je skutočne podarený. Sienna Miller je tu neskutočne krásna.

Utajený (2005)

Absolútne iný triler, aké sú k vzhliadnutiu v našich kinách. Napriek tomu svojim spôsobom strhujúci a vonkoncom nenudí. Haneke sa proste s divákom ako vždy pohráva a provokuje ho, ako sa mu zachce. Otvorený a kontroverzný koniec nie je asi najväčšia výhra, záleží asi na nálade a vkuse jednotlivého diváka. Skôr by som vytkol trochu násilne implantovaný rasistický motív. Keď je niekto sviňa, prejaví sa jeho správanie na okolí bez ohladu na rasu. Xenofóbia je ale v kinematografii v móde.

Zkrocená hora (2005)

V podstate normálny film, ako hovorí Ang Lee, ktorý nechápe, čo na ňom ludia vidia. Ja na ňom vidím výbornú réžiu, skvelú výpravu, výborné herecké výkony a skutočné emócie. Toto Ang Lee dokáže vydolovať zo svojich filmov bez problémov. Takže normálny film, ktorý by mohol byť aj o pároch liliputánov, vojnového veterána a mentálne postihnutej žene, černocha s číňankou, proste párov, ktoré to mali (majú) v živote ťažšie. Lee si vybral homosexuálov a preto zožal okolo filmu taký povyk.

Kombinácia geniálneho, perverzného, nechutného, chytrého, divného, viacvrstvového, prvoplánového, rasistického atď. humoru v jednej z najlepších komédií za posledné roky. Niekedy som myslel, že padnem zo stoličky, inokedy len nechápavo krútil hlavou. Tých vtipných momentov bolo ale o dosť viac, takže **** zaslúžene. Zaujímalo by ma, kolko akože reálne nakrútených scén bolo v skutočnosti zinscenovaných. Kvalita filmu podla mňa v tretej tretine trochu upadala, všetko ale zachránila záchranárka Pamela.