• Rodinný

Ohnivý oceán (2004)

Velmi příjemná, oddechová a hlavně výpravná podívaná. Viggo Mortensen se úspěšně vyvlékl z postavy Aragorna a řekla bych, že cowboy mu sedí ještě mnohem víc. Vypadá jako by ke koním patřil od narození a rozuměl jim, což byl účel a ten byl splněn na 100%. Příběch sice není nijak objevný, naprosto se drží zavedených pravidel, kterak outsider k vítězství přišel (myslím, že tímto jsem neprozradila žádnou překvapivou pointu, protože to, kdo bude nakonec králem je jasné už od začátku), podporuje ho v tom pěkná kamera i hudba a samozřejmě exotická místa natáčení. U mě je tenhle film za poctivých 70%.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se k tomuhle filmu dostala (za což se stydím), ale musím říct, že jsem nevěděla o co jsem celou tu dlouhou dobu přicházela. Přestože prostředí psychiatrické léčebny svádí filmaře k přehánění, tady je v rovnováze vše, od scénáře po fantastické herecké výkony. Tenhle film se těžko popisuje, ten se prostě musí vidět.

Krtek a metro (1997)

Ale jak se zajíc vešel do toho malinkatého vozíku je mi opravdu záhadou.

Krtek a lízátko (1970)

Já to vždycky říkala, že vosy jsou potvory vypočítavý a škodolibý.

Krtek a koberec (1974)

Jak krteček drhnul kouzelný koberec, až z něj málem vydrhnul všechno kouzlo (jejda!).

Krtek a karneval (1976)

On Krteček umí bejt pěkně škodolibej, když má na to náladu :-) Ale vždycky to nakonec napraví...

Tlumočnice (2005)

Velmi pěkně natočený film, který sice dodržuje pravidla žánru, ale příjemně, nenásilně, s výborným Seanem Pennem a Nicole Kidman v hlavních rolích.

Horem pádem (2004)

Filmy pana Hřebejka mají poslední dobou zoufale sestupnou tendenci, bohužel. Po naprosto úžasných Pelíšcích a Musíme si pomáhat následovalo slabší Pupendo a teď tohle dílo. Ja si tak pročítám komentáře, tak u mě to na odpad rozhodně nen z několika důvodů. V rámci české kinematografie jde o dílko z lepších, navíc herecké výkony jsou famózní (nejen Emília Vášáryová, která je naprosto úžasná, také Jiří Macháček, Pavel Liška atd., jenom Petr Forman mi přišel dost slabý v některých chvílích, zejména když byl osamotě s paní Vášáryovou), ale bohužel herci nedostávají moc prostoru, postavy jsou strašně málo nápadité - a tím se dostávám k asi největšímu problému filmu - totiž ke scénáři. Ten se tentokrát podle mě prostě nepovedl, autoři se snažili být cool, natočit o tom, jak to dneska chodí, ale vybrali si tak extrémní prostředí, situace a osoby, že toho je prostě na jeden film moc. Navíc chtít ve 108 minutách rozebrat problémy rasismu, emigrantů, ilegálního převozu imigrantů, rodinného odloučení, touze po dítěti, fotbalové fanoušky, zloděje a lichváře, a ještě pár jiných věcí je prostě moc velké souto. A co mě zklamalo ještě víc, je ta složka filmu, kterou jsem na panu Hřebejkovi vždycky obdivovala, že jí dokázal bravurně zvládnout - totiž kamera a hudba. Modrozelené (á la Matrix), žluté a žlutozelené filtry mi například přišly naprosto nevhodně použité a připadaly mi spíš jako že si tvůrci hráli na západní kinematografii, ale přitom tvořili film o českém národu... A hudební složka pouze připomínala snahu o moderní filmový podkres, ale je zoufale křečovitá. Já jenom doufám, že pan Hřebejk si dá pro jednou větší pauzu a příště natočí zase něco moc hezkého, protože na to má.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Pohádka o tom, jak lesní havěť pomohla Krtečkovi splnit jeho velký sen o "kalhotkách s kapsami, velkýýýýýýýýými".

Krtek a ježek (1970)

A pak že nepořádek ve škole dělají jenom děti... :-)