• Fantasy

Šílenci na prknech (2001)

Vážení filmový kritici, odpusťte mi mé 4 STARS, pro mě to jo prostě klasika, které se (v originále!) musí prostě smát každý =) skvělý mix cool snowboarďáků, vtipu, ujetosti a krásných hor. No přiznejme si: kdo nikdy neopil kamaráda, neposadil ho bez kalhot do sněhu a do rozkroku mu nedal sůl pro medvědy?? =)) Prostě oddechovka jak má být. Enjoy!

Krvavý diamant (2006)

Na Krvavý Diamant jsem se dlouho těšil, tak nějak jsem tušil, že půjde o kvalitní film co mi sedne. Nakonec mě překvapil ještě víc. DiCaprio zde hraje životní roli, jeho vtělení do afrického bělocha je, včetně úžasného přizvuku, dokonalé. Do poslední chvíle, a to je pro mě ve filmu osvěžující, z jeho role nepřečteme jestli je to ten ten good boy nebo bad boy. Úžasný divácký zážitek ho sledovat vedle již tradičně dokonalé Jennifer Connellyové, když nám vrchol hereckého umění navíc dokreslí Djimon Hounsou (pro již navždy hunter z Gladiátora). Film kromě silného příběhu sází na šokování diváka brutálními záběry z Africké Sierry Leone, kde hlavně malé děti s AK-47 působí obludně. Ohodnotil jsem sice 5 STARS ale do vrcholu mi chybí jedno...tedy přebývá, posledních 10 minut bych z filmu vyškrtl. DiCaprio na skále, letadlo odlétá, the end... Takhle jsem se musel pousmát nad tím, jak vláda nakonec vytahá za uši zlé obchodníky s diamanty a na závěr běží titulek: Sierra Leone is at peace...ale ano, divák jim to odpustí, silný příběh si happy end zaslouží. Poslední plus, které stojí za zmínku je ještě hudba, skvělý mix orchestrální hudby a přírody vs. hip hop a pouliční boje.... ,, Někdy se ptám, jestli nám Bůh odpustí, co jeden druhému děláme? Koukám se okolo sebe a zjišťuji...Bůh opustil tohle místo už hodně dávno."

Dům z písku a mlhy (2003)

Klobouk dolů před Vadimem Perelmanem, jestli takhle vypadá režijní prvotina, tak jsem velmi zvědav jak hodně vysoko to tenhle pán dotáhne. Velmi zajímavý, netradiční příběh, skvělé téma a hlavně skvěle zpracované - íránský plukovník v imigraci vs. rozvedená alkoholička se perou o dům, který má pro oba symbolizovat kořeny, jistotu, vzpomínky na lepší časy... koho by to napadlo natočit? =) Úžasná Jennifer Connellyová se zde opravdu 100% vžila do role životní a osobní krizí zdrcené ženy. Jak napsal Golfista, velkou část dramatu filmu dělá jeho kamera a ,,hypnotická" hudba. K dokonalosti mě ale přeci jenom něco chybělo, možná film nemusel být v závěru až tak vyhrocený, nevím, možná mi nesedl český dabing...každopádně nadprůměrné drama, které si 4 STARS zaslouží.

Kurýr 3 (2008)

Pro mě je prostě Jason Statham v současnosti nejcharismatičtější akční tvrďák na filmovém plátně =) Jeho chraplák, ledový pohled a vysoustružená muskulatura zaujme nejen dámské publikum =) Děj skvěle ubíhá, je doplněn dobrou hudbou a zajímavou kamerou i střihem. V roli hlavního padoucha skvěle zapadá (pro mě již navždy) ,,T-Bag" z Prison Breaku. A že se tu lidé v komentářích vysmívají přehnaným scénám (vlaková scéna mluví za vše)?? Člověk se pousměje, ano je to blbost, ale no a? Je to přece akční film, ne realistické drama. A pro mě nepochopitelné, že nikomu tyhle přehnané scény nevadí v posledních dvou Bondovkách...? Jenom James má patent na sci-fi honičky s motorovými čluny a bitky houpajíc se na laně od kostelního zvonu?? =) Heh Statham rulezz baby... Po dalším shlédnutí s českým dabingem musím snížit na 5/10. Stupidní vedlejší role Natalye Rudakov přímo bolí.

Zločinec (2008)

Neskutečně depresivní brutální pohled na americký vězeňský systém, na ty byrokratické pasti, které setřou rozdíl mezi sériovým vrahem a nešťastnou smrtí při obraně rodiny... 90/104 minut filmu mi bylo opravdu zle od žaludku, je-li možné, aby náhoda, osud, smůla, říkejte si tomu jak chcete, tak neskutečně zmrvila lidský život, pohodový šťastný život za noční můru....doufám, že takových případů je na filmovém plátně víc než ve skutečnosti.....Velice kvalitní film, jednoduchý svým scénářem, bohatý svým ztvárněním, 5 STARS bez diskuze, Stephenovi Dorffovi bych dal osobně oscara za takový herecký počin (jeho proměna, pouhým oholením hlavy se stane dvojčetem Jasona Stathama =)...A pro všechny na závěr jedna rada: i v českém trestním zákoníku se nachází podmínky vylučující protiprávnost, tedy nutná obrana jako přímo hrozící útok...utíká-li zloděj, nelze mu beztrestně ublížit, v tomto (světe div se) mi americký film snad poprvé nepřišel k smíchu... ,,Chraň si svou rodinu za každou cenu. I kdybys měl znovu zabíjet. Protože, kdybych mohl, vyplenil bych celou planetu, aby se mi ta moje vrátila."

30 dní dlouhá noc (2007)

Zatímco dohrávají závěrečné titulky tak vážně váhám, jestli dát 4 nebo 3 STARS...Rozhodně se jedná o slušný hororový filmek, ovšem z dost ohraným (a krom závěrečného sebeobětování) dost čitelným scénářem a bez toho co je pro horor / thriller důležité a sice napětí a strach..horory příliš nesleduji, ale tím víc bych očekával, že na mě zapůsobí napětí filmu. Ovšem kromě pár ,,lekavých" scén ticho na bojišti. Očekával jsem trochu víc...trochu víc tajemna, trochu víc stínů míhajících se na pozadí, trochu víc oddalování odhalení... Na druhou stranu musím pochválit dost slušný herecký výkon hlavního hrdiny...Nakonec ale přece jen 3 STARS, prostě taková klasika, která neuchvátí ale také neurazí a nenaštve, ze super námětu vyždímaný průměr, škoda....

Temný rytíř (2008)

Ten film naprosto zbožňuji. Dokonalost sama, ať už co se týče příběhu, akce, propracovaných dialogů, napětí i samotného tématu Christiana Balea, ne hrdiny ale tichého strážce. Ne takového jako si Gotham zaslouží, ale takového kterého potřebuje. K tomu, a ne naposled, úžasná hudba (soundtrack bych mohl poslouchat dokola do zblbnutí). Ale není to Bale ani téma Batmana samotného co dělá tento film megafilmem. Je to postava Jokera, který pod maskou skrývá Heath Ledgera. Jeho mimikra, lingvistika, pohyby, vše...naprosto úžasné, pro mě vrchol hereckého umění. Tleskám Christopheru Nolanovi a vesměs všem hercům, kameramanům, scénáristům, maskérům, osvětlovačům a snad i cateringu =D

Comeback (2008) (seriál)

První díl jsem chtěl jen vyzkoušet... naprosto mě dostal, pak to sice mělo mírně klesající tendenci, ale zatím poslední díl Heavy Christmas to vše spravil =) Jak jsem nikdy neměl Martina Dejdara moc rád, tak teď je to bůh =) ta role zamrzlýho rockera mu sedla jak ,,záplata na prdel" Jindy skvělý Tomáš Matonoha tu Ozzáka jen doplňuje a jeho role je až trošku moc stejná, pořád si hraje na přísného až viktoriánského otce na svůj seriálový věk až příliš moc vyspělé Ivušce =) ale ta je podle mě druhé největší plus celého toho seriálu, stejně jako lehce dementní Lexa a jeho neviditelná sestra Saša,v Heavy Christmas září i jejich povedená rozvedená maminka Simona. Nezapomenutelný hlášky, který český seriál nepamatuje, super oddechovka, nebýt nevyváženosti jednotlivých dílů dal bych 5 STAR, takhle ,,jen" 4. Btw doporučuji mrknout na netu i na Ozzákův novoroční projev a jeho vystoupení s kapelou Visací zámek, kde zpívá song Známka punku! Great!

Čokoláda (2000)

Krásny hřejivý filmek o lidských vztazích, předsudcích, hloupých tradicích a hlavně o čokoládě! Krom toho všeho pravdivého, co napsali už Gemini, kleopatra a spol., bych ještě rád zmínil skvělou myšlenku toho filmečku - odvahu bojovat za svou pravdu a měnit svět k lepšímu! Každý svým způsobem, jak to kdo umí, někdo třebas pomocí sladkého pokušení (btw během týdne už druhý film co jsem viděl a ve kterém se objevuje podobná myšlenka, v Stranger than fiction ona pekařka, která chtěla udělat svět lepším tím, že ho bude lidem oslazovat svými cookies =) 5 STARS jak ulitých!

Východní přísliby (2007)

Tak tomu říkám opravdové drama, drama jak má být...u některých filmů, je těžko si představit, že před těmi herci skutečně stoji kamera a celý ten štáb... tak přesvědčivě a přirozeně působí, přesně tak je to u Vigga Mortensena a Vincenta Casse, dal bych ruku do ohně za to, že prožili celý život jako ruští gangsteři. Díky jejich výkonu, skvělé kameře a hlavně výborně napsanému scénáři se můžeme naplno ponořit do surového prostředí ruské mafie v evropských poměrech současného Londýna, vychutnat si ten děsivý familiární patriarchalismus, který panuje v takovéto ,,rodině pod zákonem". Dýchne na vás ono východní slovanské myšlení a jednání lidí, pro mě jako mladší generaci už velmi vzdálené a až trochu děsivé... Naprosto jednoduchý až primitivní příběh dokázal režisér David Cronenberg zpracovat zcela geniálně a vyjímečně. Ne, zde opravdu nenajdete akční honičky, nesmrtelné agenty s nekonečnými zásobníky. Za vše mluvící naprosto surová až zvířecí bitka na nože a pěsti v sauně mluví za vše =) Pro mě jasných 5 STARS.