Metropolis (1927)

Německé černobílé němé sci-fi z roku 1927, co k tomu dodávat :) Má to zajímavé vizuální a místy i choreografické nápady jak na divadelní obří scéně. Ani děj a nápad nejsou kupodivu špatné, takže ve výsledku by to bylo na 4*, už za tu historičnost a odvahu přijít s filmovým sci-fi a jeho nápady v roce 1927, které není špatné. Ale 4* tomu dát s čistým svědomím nedám, některé ty výjevy a herecké scény jsou moc i na němý film :) a ty dvě a půl hodiny tomu také nepřidávají. Ale jako historický skoro muzejní kousek si to určitou pozornost zaslouží.

Koleje osudu (2013)

Sice možná dle skutečnosti jež ani v nejmenším nebyla příjemnou zkušeností, přesto to na mě působilo dost uměle. Colin mluvil málo, protože role, všichni slzeli kde měli a celé to tak bylo příliš očekávatelné. Bohužel tak z dobrého námětu a velkých hereckých jmen vzešel průměr, jenž nepřekvapí, nezklame ale ani neoslní, propluje a upadne do zapomnění.

Manchurianský kandidát (2004)

Tenhle filmek má ten problém, že jako první jsem viděl verzi ze '62 a pak až teprve Denzela. S ohledem na to je novější verze pouhou adaptací a ne remakeem, protože tady je mnohé jinak i když kostra zůstává. Verze '62 byla unylá, ze začátku ukecaná a částečně nudná. Tady už od začátku je vidno, že se něco děje a že se to má sledovat, ale příliš technologie to zabíjí, jako by tam nemohlo zůstat to vymývání mozků. Přebývá tu zájmová tech-firma na pozadí, trochu zbytečně je tu sám syn vecpán do popředí a vůbec je to nějak celé zpřeházené - kdo co dělá a proč. Ve smyslu konání postav je tedy přesvědčivější zase verze '62. Kdyby autoři vzali prostě starý scénář, mírně mu upravili začátek a natočili ho s těmito novými herci v modernějším vzhledovém kabátku, mohlo to být mnohem a značně lepší. Takhle je to divné... něco. Srovnání se starší verzí se prostě nevyhnu. Ani nevím proč. Ne, že bych nechtěl, ale tak nějak... musím... něco mi říká, že musím...

Johnny Worricker: Bitevní pole (2014) (TV film)

Spíše pokračování jedničky, než nějaké větší dějové navázání na dvojku. Z té se sem přehoupla jen zmiňovaná smrt z pláže, jméno ostrova a Helenina postava. Vracíme se k politickým čachrům v zemi Down Street 10 ale nejen za těmito dveřmi, ale už mi tu bylo nějak navíc přílišno lidského dramatu a vyříkávání si vztahů mezi postavami, což nesedělo k jakémusi špionskému mysterióznu, o které se mělo zřejmě jednat. [SPOILER!] A finální vyznění ála "všechno bylo plánované, dobře jste posloužili a všechno, co se za dva a půl filmu stalo, byla ve výsledku jen fraška, tak pojď domů" mě poměrně zklamalo, čekal jsem něco trochu víc. [/SPOILER] ~ Pokud to ale pojmu jako trilogii, tak na televizní poměry slušná práce, byť s lehce sestupnou tendencí schopnosti udržení pozornosti diváka.

Loupež na úrovni (2013)

Zlodějský film o zlodějíčcích a jejich promyšleném plánu ála Dannyho parťáci. Ale tohle bylo takové... jednodušší a nemělo to takové grády. Ale mělo to pár vlastních neokoukaných humorů, po dlouhé době Kurta a kupodivu i Baruchela, který mě nelezl na nervy. Dá se to :)

Stroj (2013)

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly ~ Vůbec ne špatné, překvapivě. Jen tomu chybí ještě trochu víc hloubky, aby mi ten dějový zvrat přišel skutečně jak ZVRAT, vyústění něčeho, k čemu se to schyluje, co je neodvratné, akorát to nikdo z těch, co to vlastně tvoří, sami ve své zaslepenosti nevidí. Příběh totiž přináší spíše jen adaptaci již známého a očeávatelného. Ani ani by nevadilo, že to bylo poměrně laciné co se vizuálu týče, má to poměrně hezkou minimalistickou hudbu. Rozhodně od toho nečekejte nějakou sci-fi akčňárnu. Jen právě zaslepenost jednoho vědce a stroj, jenž se díky pár omylům naučil a poznal, co je součást starého a nového světa. ~ A přitom na počátku SkyNetu byla jen jedna malá nemocná dívenka... ~ PS: Film mi lehce připomenul Splice.

Johnny Worricker: Turks a Caicos (2014) (TV film)

Pokračování (a nepřijde mi že nějak volné, v mnoha věcech se tu odkazuje na předchozí díl a bez něj to nebude moc dávat smysl) mi přijde už o něco slabší. Šedá intrikářská Anglie je vystřídána jakýmsi tichomořským rájem, který hraje barvami a teplem. Celou dobu jsem tak čekal, že se tam někde projede Tom Selleck se "svým" sporťákem. Ale jak je známo, svět je malý a o náhody tak není nouze (jak kdysi děl jeden slavný obchodník s bižu). Johnny se zase dostává do středu pletichaření a i blíže svým vlastním cílům. Jak moc mu vyjdou a kdo navýší počty virtuální party se teprve ukáže. ~ Tady už mi unikal jakýsi zdánlivě promyšlený děj a zápletka - sice tu je, ale hraje se na hodně náhod a příliš důvěry v okolí. Navíc, přiznejme si, Bill místy vypadá, že se sesype, ale oproti Walkenovi je to ještě skála. Místy jsem se tak bál o jednoho nebo druhého, zda to vůbec dohrají. I tak se ale těším na pokračování, byť Helena mi tu přišla trochu navíc.

Sarah préfère la course (2013)

Sophiina volba ~ Jeden a půl hodiny kvůli posledním pár minutám volby :) Ne, není to špatné, jen je to neeesskuuutteečččnnněěěě rozvláčné. Mladičká nadějná běžecká dvě velká kukadla přes celou obrazovku, pojmenovaná Sára, dostávají příležitost posunout se ve svém profesním zájmu o stupínek výše, ale v jiném městě, kde ji rodina již nemůže a ani příliš nechce podporovat. Sára si ale postaví hlavu a stěhuje se se svým kamarádem. Každý má sice své plány, ale mladým párům se nabízejí výhody, kterým jednotlivcům nikoliv - a tak se ti dva vezmou, čistě sňatek z rozumu. Jak je ale známo, žádný plán nepřežije... cokoliv a nic netrvá věčně. Tedy alespoň s ohledem na to, co vám život přichystá. ~ Jedna z mála ukázek toho, že i některé ty festivaláky jsou koukatelné.

Já a robot (2013) (seriál)

Ne nezajímavé televizní sci-fi, které dokáže rozpočet vrazit do několika efektů a zbytek ponechává zjevem ultralevný :) J to záměr a dává smysl, jen... ta televiznost z toho prýští, což je trochu škoda. Rád jsem na to juknul, když to vyšlo, ale nemohu říct, že bych jednotlivé díly vyčkával. Takové nenáročné podívání k večeru na civilnějšího Karka Urbana. Sci-Fi nápady dobré, ale ani by mě nepřekvapil speciál, ve kterém by Kennex, Dorian a Maldonado divákům představovali své oblíbené recepty.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

(Spoilery!) ~ Svým způsobem to bylo příliš podobně přitažené za vlasy jako první Kapitán. Tentokráte to ale bylo zase modernější (což není ani klad ani zápor, jen konstatování) a dění v rámci Marvel Universe dávalo větší smysl (co se postav týče - jinak co se dění samotného týče, připadá na něj ta přitaženost za vlasy). Hydra byla minulostí, to její oživení mi přišlo slabé, stejně jako vlastně rozbití všeho dosud budovaného, ačkoliv předzvěstí byl poslední díl Agentů SHIELD (S01E16). A to bylo valstně vším důležitým z celého filmu, kterému samotná Cap vlastně jen sekundoval - vše je jinak, hrdinové mají nepřátele i doma, nejen v galaxii. Nějak zvláštně mi to připomíná herní datadisk XCOM: Enemy Within, který do hry samotné přináší v podstatě totéž. Ale zpět k tématu: Děj tedy byl spíše navozením nové éry a po IronManově odstoupení z pozice hrdiny (zničením jeho serepetiček) se tu rozpadá celý SHIELD a pojede se na novo. Bližší nástin by mohl dát další díl Agentů SHIELDu, pokud tedy ještě nějaký bude, protože.... jaksi není SHIELD. Všechno to hrdinství teď bude muset ustoupit jaksi do exilu. Nu, snad má své kroky Marvel stále dobře dopředu promyšlené. Samotný film tak nebyl špatný, ale také ničím zvláštní natolik, abych jej chtěl vidět někdy znovu. Je to takový můstek k tomu důležitému, co se bude dít později. A představovačka Buckyho. ~~~ PS: Toho týpka, co seděl obvedle a furt štrachal v kýblu brambůrky nebo popcorn či co, jsem měl chuť přetáhnout svoji více než 600 stránkovou bichlí, co jsem měl s sebou - ŽRÁT CHOĎTE DO MEKÁČE, NE DO KINA!