Transformers: Zánik (2014)

Myslím, že tohle je druhý nejlepší díl ságy. Proč? Protože není horší než předchozí díly, jelikož jde o stejnou sračku jako tři roky starý T3. T3 vnzniklo JEN kvůli efektům (a prachům), taky byla důvodem podbízivost Číně a jejímu trhu (a tedy prachům - jak jinak). Nicméně, stejně jako předchozí díl, byla tohle sračka, 5x delší, než by musela. Proč tam furt prdí nějaké rodiny a "Romeo-Juliácké" strasti, když by prostě mohli bez lidí vyrenderovat nějaký filmeček... Nu, nutno ovšem d dobru (haha) přičíst, že každý dementní díl má svoji perlu: V T3 to byla blbá blondýna na podpatcích, co si během devastace mrakodrapu ani nezašpinila bílý kostýmek, tady je to robot s robotickým mečem na robotickém Tyranosaurovi. Tahle hovadina přestávala dávat smysl už od začátku a věřím, že Bay vlastně ani nerežíruje, jeho jméno je tam napsáno jen jako reklama, a těch pár nahodilých scén bylo natočeno jen tak, aby bylo na čem renderovat. Nebýt těch skutečně zajímavých efektů, jde to do odpadu. ~~~ 0,5* ~~~ PS: Začátek s loděmi u Země ukázal, že natočit Mass Effect s aktuálními technologiemi by nemuselo být od věci - za předpokladu, že sága nebude mít raději žádný konec.

Tři bratři (2014)

"Dvakrát do téže řeky nevkročíš" by mohl být podtitul tohohle spoileroidního pohádkového rychlokurzu. ~ V Lotrandovi a Zubejdě se pod taktovkou Karla Smyczeka podařilo sesumírovat známé pohádkové příběhy do jedné pohádky, která dávala celkově smysl, byla vtipná, a jak ze srdce nesnáším zpěvohry, tak měla i výborné hudebně i textově povedené písničky, které vždy byly pouze tam, kam se hodily. Tady je ale poměrně dobře vidět, že asi jednak právě Smyczek chyběl a druhak že Jarda Uhlíř neměl hudbu pod palcem úplně, ale hlavní slovo dostal pan Novinski. A ačkoliv hudba samotná a zvlášť některá hudební témata nejsou vůbec špatná (sama o sobě), i tak z toho ovšem vyplynulo následující: Pohádka nemá ani hlavu ani patu a když už něco poměrně pěkně obrazově a výpravně a tedy i draze rozjede, zabije to zcela povrchním odvyprávěním známého (jen lehce upraveného) a jde se dál. Pro některé děti by takovéhle odvyprávění mohlo být takřka až spoilerem, protože se řekne jen kostra příběhu a všechno okolo se zahodí. Bratr Vojty Dyka má úplně zbytečnou roli, nebýt jeho zpěvohry na koni, jen se třikrát ocitne na jednom místě a má vystaráno (WTF?). Bratr Tomáše Kluse si zapamatuje, kde má meč a křesadlo, pak si to les z trní rozmyslí, že už ho to nebaví, a zmizí - a Jan má vystaráno (WTF?). Nejmladší bratr ukojil jakési pedofilní choutky autorů a aby nebyli popoháněni po soudech nesoudnými soudci, raději to celé zaobalí do smlouvy o smlouvě budoucí (humor? WTF?). Celé by se to tak ujalo spíše rozdělené na tři kraťasy v rámci nějakého večerníčkového cyklu pro odrostlejší, ale neumím si vysvětlit, jak tohle mohlo jít do kin. ~ Korunu tomu ovšem nasadilo množství naprosto zbytečných až mimózních zpěvoher. Pár písniček když bratři vyjížděli, když se vraceli, když sekali křoví a když Dyk jezdil na koni a byl v hospodě - to je maximum, co tam mělo být. A capella zpívání postav bylo ale: 1) Trapné, 2) Smysluplných rýmů prosté, 3) Laciné - a první co mě napadlo tak bylo, že se páni Svěrák s Uhlířem předzaopatřují pro případné další spory ohledně neoprávněného použití textů písniček (1, 2), protože jinak ty bláboly samy o sobě i z pohledu existence v pohádce postrádaly jakýkoliv smysl. Tady si jen Svěrákovic famílie s kamarády potřebovala v tomhle roce přivydělat a získat nějakou tu podporu od Státního fondu kinematografie, protože by se mohlo stát, že by se na ně zapomnělo. No... tohle ale nebyl dobrý záměr ani dobrý krok pro tenhle rok. Tralalala fffffuuuuuuuu. ~ 1,5*

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Tisíckrát nic umořilo vola; Příliš mnoho psů, zajícova smrt; Jak Pejsek s kočičkou pekli dort... a tak dále nějak by se tohle dalo dokola a dokola popisovat. Tučňáci jsou skvěle trhý nápad, pokud mají v rámci jiného filmu svá mimořádné nezvířecí akční potrhlá camea, možná ještě tak vlastní seriál s krátkými epizodami (neviděl jsem), ale celý film postavený stále na tom stejném, to nebyl dobrý nápad. Navíc to celé rozředěné nějakou skupinou/organizací North Wind, která tu co by další "cute animal" skupina je navíc a jen zdržuje a protahuje film. Přitaženost za vlasy je tedy OK, ale čeho je moc, toho je příliš a jen to podtrhuje skutečnost, že by se se vším ohledně "Madagascarů" mělo přestat dřív, než to od jen už trapné vykalkulované penězoždímačky dospěje do totálních sraček.

Tým Škorpion (2014) (seriál)

Sledovat se do bez potíží dalo, ani se u toho nemuselo moc myslet, takže taková jednohubka, díl dva na večer. Nicméně po první sérii mi to asi stačí. Parta geeko-nerdovských superhrdinů, co zvládá krom svých expertních znalostí i profesionální práci v terénu a jako o "speciální jednotce" se o ní klábosí i v televizi, aby o nich věděli všichni zlouni, kteří je ale nechávají více méně na pokoji... No, vlastně to byl dost velký nesmysl, ale prostě se to dalo. Samozřejmě nesměla chybět romantická linka, check.

Úsvit planety opic (2014)

Uřvaný animák nacucaný samými klišé. ~~~ O jedničce se psalo, jak to byl skvělý, chytrý a promyšlený film, což nechápu, protože do sra*ky to nemělo daleko. Byl to jen jeden nesmysl, zachycený na kameru, vedlo druhého. Jediným plusem tak byly efekty od WETA a jakés vysvětlení toho, jak vlastně převzaly opice nadvládu nad světem (lidstvo vychcípalo). ~ Dvojka, přestože ode mě dostává stejné hodnocení, na tom je o malinko lépe, co se demence týče. Už tu není tolik vyloženě imbecilních pitomostí (snad jen, že když se okolím prohánějí automatickými zbraněmi ozbrojené opice, které mě před chvílí málem dostali v rozpadlém domě, tak si pak za dne určitě jdu pokec s rodinkou ven před dveře domu, kde si dřepnu a čekám, až mě nějaká vopka uvidí; nebo že přes strom, pod kterým se schovávám, skáčou opice, které jako zvířata mají o něco lepší čich, takže by mě měly okamžitě najít...), za to to nemá moc s filmem co společného. Asi mě mělo dojmout, jak se opice stará o své novorozeně, jak je z něj nadšené a na něj pyšné, ale zrovna tohleto mi přišlo jak kdybych se měl dívat na nějaký Discovery Channel. Pro film to mělo pramalou hodnotu, ostatně jako kvanta dalších částí filmu. Ten totiž měl být tak o třičtvrtě hodiny kratší a furt by trval asi dva dny. Fakt nehezky jsem se nudil a konec se neuvěřitelně protahoval a furt ne a ne to skončit, stále se to protahoval a já v tom křesle v kině rostl a rostl. Nuda a neskutečná kvanta všech možných klišé mě ubíjely. Všechno, co se tam děje, je tak neuvěřitelně "přakvapující", že mi zase bylo líto, že ten film nejde posouvat. Pěkné jsou animace opic, WETA si zase vyhrála, ale někdy to vypadá skutečně moc malovaně a hlavně - v žánrech tu chybí "Animovaný". Fakt brutální množství scén, kdy na plátně není nic jiného, než animovaná zvířata, co si povídají - jestli zrovna kamery zabíraly tři povídající si herce s Motion Capture fleky po ksichtu je mi jedno, prostě to byl animák. Popcornový výplach, u kterého nesmíte myslet. V sále jednu chvíli i někdo chrápal nahlas, vůbec se mu nedivím. ~ Pět hvězdiček? Lidi, jste normální?

Vampire Academy (2014)

Ve zkratce: Co se stane s Čarodějnicemi školou povinnými, když odrostou a přejdou na 'střední' :) Co zamrzí je fakt, že u filmu chybí zřetelná informace od Zelinářské komory: "Film byl natočen na základě světového a oceňovaného bestceleru".

Velká oříšková loupež (2014)

Nic proti, ale kopírovatější kopii Over the Hedge snad ani neexistuje. Hodně průměrný animák, jehož průměrnost mi nedovoluje dát tomu ani ty průměrné ***. 86 minut majících pocitově tak 160, i na tu krátkost příšerně protahované a nudné. V podstatě žádný humor a když, tak jen ždímaný. Jediné hezké na tom byly asi jen ty listopadově barevné stromy.. A pak si ještě vzpomínám, že se kdosi divil, co dělá v titulcích ten Psy - no protože "Kanada / Jižní Korea / USA".

Velká šestka (2014)

Má to světlé chvilky a i nějaké ty humory a díky potitulkové scéně jsem byl v ten večer, kdy jsem to viděl, ochoten udělit i ****, ale už jsem se k hodnocení nedostal. Den na to se to člověku uloží v kebuli a s čistým srdcem bych už 4 hvězdy nedal. Není to špatné, ale tak nějak koncentrované v tom smyslu, že je to vlastně stále všechno na stejné brdo, tady tedy navíc jen se zajímavým Baymaxem. Nejlepší mi asi přišla ta část do chvíle "zesuperhrdinštění" všech postav, pak už mi to totiž začalo být všechno jedno a vezlo se to jen na vlně tuny dalších podobných superhrdinsky-svět-zachraňujících námětů a příběhů. Začátek s Hirem a objevování Baymaxe bylo dobré, zbytek bohužel vlastně celkem opomenutelná ohraná zívačka, což je škoda. Ale zase to sedí do éry novodobých Disneyáků - zpracování pixarovské, příběh průměrný.

Velké oči (2014)

Povrchní, plochý, nevýrazný, nezajímavý, odfláknutý... prázdný jako pohled těch velkých dětských očí. To všechno tenhle film je a dost možná ještě i něco navíc. Během filmu jsem rostl z toho, kolik nesmyslných zvratů a rozhodnutí obě hlavní postavy dělaly. A nakonec všechno v dobré obrátili Svědci Jehovovy? To jako fakt? Ať tak či tak, tenhle snímek dost výrazně nudil a Weinsteinům se tohle hrubě nevydařilo, stejně tak Burton by se měl vrátit ke svým typicky úchylným filmům (po Dark Shadows další nezajímavé dílo). začátek filmu ještě vypadá zajímavě a dává naděje, nevýraznost a uťápknutost hrdinky ale jak budík drnčely profackováníhodností, že jí zůstala dcera bylo taky skoro nepochopitelné a třešničkou na dortu byl značně mimózní soudní proces. Navíc to celý vyznívá hrozně pokráceně, plno věcí a děje mezi dvěma událostmi chybí, takže 106 minut nebylo dobrým tahem a střihač s režisérem to se sestříháváním přehnali. Hodně mi v kině chybělo tlačítko FFWD (v sále nás bylo tak... 4 až 5 maximálně). Velký zklamání. Jediné, co na filmu stálo za to, byla Amy a její herecký výkon, který sice nebyl oscarový, ale byla to jediné normální a nepitoreskní. Za to Chris mě tu trochu iritoval, protože hrál postavu divákovi pro tenhle děj nesympatickou a průhlednou jak průpisák a bohužel chováním a pitvořením se takřka totožnou, jen mnohem více vychcanou, roli Dr. Kinga Schultze. Tenhle film fakt, fakt nedoporučuji.

Veronica Marsová (2014)

Uf. Takmer dvouhodinový patos určený skutečně jen pro fanoušky původního praseriálu. Tohle byla neskutečná rozvláčná nuda (nepsal jsem to už?) o tom, jak se Verča vrací nalézt sama sebe a jen tak mimochodem vyřešit i případ způsobem, na jaký by v řadě za sebou s otevřenou hubou civěli slečna Murpleová, Holmes, Poirot, Flatcherová, Colombo, Barnaby a ještě celý zástup dalších. V podstatě se nic celou dobu neděje, najednou se odkudsi vyvrbí případ (asi má prapočátek v původním seriálu, na který jsem nekoukal, takže těžko říct), pak se zase nic neděje, pak je najednou Verče všechno jasný a jen tak mimochodem jsou z ní všichni v městečku paf, takže nebýt to v Neptunu ale v Dallasu, neměla by holka problém během pár dnů najít i Kennedyho vraha. ~ OK, zaplatili si to více méně fanoušci přes Kickstarter, bylo to tak určeno hlavně jim. Ale stejně to byla nuda. ~ 1,5*