• Krátkometrážní

Dr. No (1962)

Je znát, že Dr. No je první Bondovka. Některými svými postupy proráží, až by člověk řekl, že to je klišé, ale tady se leckteré prvky objevují opravdu poprvé. Zároveň je znát trocha nezkušenosti ve vyplňujících scénách, stejně tak celkově i v postupu scénáře a film místy nefunguje tak jak by měl, fanouškům Bondovek to však nijak nebrání v kvalitní zábavě. Já se ale mezi ně neřadím, takže pro mě je Dr. No jen průměrný biják.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Moc se mi líbí seriálový koncept, že každá série je o něčem jiném a člověk nemusí rok čekat na další díly. Prostě se může podívat na jeden ucelený příběh, který nemá moc dílů, klidně se může podívat na jednu sérii a potom přestat, klidně se může podívat rovnou třeba na 4. a 5. sérii a vůbec to nevadí. Takovýto typ seriálu mi vyhovuje a jsem za něj rád. Rád jsem také za to, že jde sledovat moderní hororovou scénu i mimo filmy, které třeba mimo Wana a pár dalších výjimek také moc nemusím. A teď k samotné první sérii. Pilot byl snad nejlepším seriálůvým pilotem, který jsem dosud viděl a opravdu neskutečně mě ponořil do děje. Proto je velká škoda, že na konci série musím prohlásit, že pilot je nejlepším dílem série, protože u takovýchto seriálů by měla kvalita dílů stupňovat. Jinak se celá série nese na velmi dobré vlně, samozřejmě to má sem tam nějaké mouchy, ale jinak musím pochválit příběh, který je výborný, charakteristiky postav snadno zapamatovatelné a rozprostření scénáře mezi jednotlivé díly se celkem povedlo, stejně jako konec, který není sice nějak zásadní, ale pro tento příběh celkem vhodný. Co se týče dalšíhi pokračování, plánuji se podívat na druhou sérii, která je také velmi dobře hodnocena a potom uvidím, každopádně jsem rád, že jsem American Horror Story začal sledovat, určitě je to velmi kvalitní seriál, který stojí za to.

Čertova díra (2014) (amatérský film)

U tohoto studentského filmu bych neměl co vytknout! Skvělá animace, výborný hlas vypravěčky a vynikající atmosféra hlavně díky výborné pověsti. Ohromná škoda, že jsem si toto mohl myslet pouze do 11. minuty, protože přechod do hrané černobílé části ztratil veškerou atmosféru. Nechat samotnou jen první polovinu a přidat historku ze současnosti v animovaném zpracování, jednalo by se o jeden z nejlepších studentských filmů, které jsem viděl. Protože první polovina je opravdu skoro profi podívaná, která dokáže zamrazit.

Masaryk (2016)

Když se řekne Masaryk, každý si okamžitě vybaví prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigue. Proto mě vcelku překvapilo, že údajně nejlepší film letošního roku má být o pro mě dosud neznámém synáčkovi (rebelovi?) Janovi. Další pro mě neznámá osoba Julius Ševčík ve mě proto vyvolala zajímavou otázku, jak se s takovýmto filmem vypořádá. Trailer vypadal opravdu skvěle a až na vykrádačskou hudbu z On the nature of daylight od Maxe Richtera jsem začal od Masaryka něco očekávat. Ovšem snímek od začátku nabízí něco jiného než v traileru. V první polovině totiž příliš nefunguje kompozice dvou časových linií a i přes to, že film má své kvality hlavně po technických stránkách, tak mě nedokázal od začátku pořádně zaujmout a chvílemi mě i nudil, to i přes Rodenův výborný výkon (a překvapivě dobrou angličtinu). Ve druhé polovině už toto rozdělení na dvě osy začne dávat smysl a spojí se do jednoho pro náš národ podstatného příběhu, pořád ale film funguje prvoplánově a rozhodně není tak zajímavý, jak by mohl být, což přisuzuji hlavně traileru, který v tomto hodně mate. Rekordní počet českých lvů zcela jistě nalákal diváky do kin, mě se ale snímek i přes své nepopiratelné kvality tolik nezalíbil, řekl bych, že mě minul stejně jako 2. světová válka barmanku v New Jersey ("Where is Czechoslovakia?"). Hierarchie 12 lvů je opravdu nezasloužená, hlavně v kategoriích jako střih, zvuk a výprava, kde mohl klidně vyhrát Anthropoid, který bych v porovnání s Masarykem zřejmě doporučil mnohem raději.

Croft (2013)

Velmi dobrý kraťas inspirovaný počítačovou hrou. Jde sice zřetelně vidět, jak jsou v některých akčních scénách až příliš přidané efekty, ale snímek se dokáže zalíbit hlavně díky skvělé hudbě a výborným zvukovým efektům. Plus závěrečná věta mi byla odpovědí, proč mělo smysl tento filmík sledovat.

24. Český lev (2017) (pořad)

Slovenka moderuje České lvy. Jako vážně? Bývalý Brzobohatý s tím dalším Ondřejem hrají pořád tu samou melodii do kola, až z toho člověku praskně hlava. Jako vážně? "Českého Leva získává... Jako vážně? Masaryk, kterého neměl nikdo šanci vidět, získal 12 Lvů, "ano, já plesám, ten film byl opravdu fakt skvělý, hlavně ty jediné dvě minuty traileru, které jsem viděl." Jako vážně? Celý ceremoniál byl nesmírně otravným velkým WTF. Jediným kladem je, že jsem se definitivně rozhodl zda na Masaryka půjdu přístí týden půjdu nebo ne. Ale kdyby to mělo mít 3 a půl hodiny jako Oscaři, tak bych se z toho už vážně posral.

Železná srdce (2014)

Asi nejvíc mě dostává, když někdo dokáže říct: "Scénář mohl být lepší" nebo "Děj mohl být zajímavější". Sakra lidi, co si jako představujete, válka neměla nějaký scénář, tam se prostě zabíjelo a basta! Oceňuji tento skvěle zpracovaný válečný film ve všech ohledech, a co bych ocenil ještě víc, jsou herci. Jako tradičně skvělý Brad Pitt, charismatický Peňa alá Gordo, mladičký Lerman, to všechno je elitní herecká plejáda. Ze všech nejvíce mě ale překvapil Shia LaBeouf a dokázal, že umí zahrát i něco jiného než blbé teenagery. Prostředí tanku je zde vyobrazeno velmi realisticky a zároveň napínavě a hlavně díky němu mohu říci, že Fury je opravdu výtečný novodobý válečný film. Jedinou náplastí byly při mém zhlédnutí směšné reklamy na Primě, i přesto jsem si dokázal film velmi užít a budu se těšit na další, tentokrát snad již ničím nenarušenou projekci.

Skeletoni (2007)

Rozhodně bych chtěl ocenit kostýmy a masky, hrozně mi to připomnělo Star Wars- staré, ale neotřelé, a většina byla opravdu originální. Bohužel to je tak jediné, co bych dokázal na tomhle kraťásku opravdu pochválit. Scénář stojí za starou belu, herci jsou sice vybráni dobře, ale obecně herecké výkony jsou toporné (bohužel i v tomto si vzali tvůrci inspiraci ve Star Wars) a veškerá originalita jde tak do kopru.

Já, Daniel Blake (2016)

Z traileru to vypadalo na solidní drama, jenže film si díky necharismatickému obsazení a nepřirozeným střihům nedokáže vybudovat takovou atmosféru, na jakou by rozhodně mohl mít. Stále to ale mohl zachránit výborný příběh, troufám si tvrdit, že hlavně díky němu snímek vyhrál v Cannes, jenže z mého pohledu konec filmu uškodil a celkem vyšuměl do prázdna. Věřím, že kdyby se snímek zabýval hlavním problémem kreténských daňových zaměstnanců, tak by to mohlo být rozhodně lepší, než neustálé utíkání do vedlejších dějových linií (černošký prodejce a manželka). Dost fajn by bylo, kdyby to Dan dal dohromady s Chinou, takovou nekonvenční podívanou, ještě třeba okořeněnou humorem z šálku Nedotknutelných bych si užil.

T2 Trainspotting (2017)

Kultovní jednička mě fakt nezasáhla a do kina jsem šel s určitými rozpaky. Hned od začátku se jasně jevilo, že film nefunguje jako celek jak má a scénář je nutno říci celkem jalový. Plus fakt, že v rozmezí 20 let se Franco rozhodne utéct z vězení ve stejnou dobu, jako se Renton rozhodne vrátit v rozmezí 20 let. Nesoudružnost je tedy společným prvkem s původním dílem, ovšem rozdíl od jedničky tvoří jediná skutečnost: ZKUŠENOSTI hlavních postav a poněkud lepší soužití pro diváka, a to výrazným způsobem. Kdo nefetuje, tomu se bude určitě vžívat lépe do bývalé trosky než do současné trosky (viz jednička), protože je to alespoň o kousek bližší jeho životu. Boyle mě tedy nepřekvapil, ale aspoň dokázal, že v případě pokračování nemusí zklamat.