Temný rytíř (2008)

Skvělé pokračování Nolanova epického díla. I když mám nejradši Batman začíná, Temný rytíř je masami nejoblíbenější a není se čemu divit. Úchvatný Heath Ledger jako Joker, skvělý Christian Bale jako Wayne/Batman, Aaron Eckhart jako Harvey Dent, Michael Caine jako Alfréd, Gary Oldman jako Gordon, Morgan Freeman jako Fox..To jsou jedny z mnoha hereckých hvězd, které z tohoto filmu vytvořily perfektní zážitek. Pod Nolanovou režií rozehráli další partii v bitvě o Gotham, která skončila až dalším dílem. Věčná škoda že Ledger zahynul, Joker zůstane navždy jeho nejskvělejší rolí. Děj filmu je skvělý-chaos ovládá město, nic nemá řád, ani pravidla. Skvělé scény-obzvláště likvidace policejního komisaře Loeba a soudkyně Surrilové, stejně jako smrt Rachel, za doprovodu neskutečného Zimmerova sountracku jsou přímo zlaté perly v tomto snímku. Harveyho: "No, why you come for me?!" mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho. Gotham ztratil vše. Batman byl zostuzen a vyhnán. Ale vítězství bylo nakonec dosaženo..a proč? "Sometimes the truth isn't good enough, sometimes people deserve more. Sometimes people deserve to have their faith rewarded..."---------"He is the silence warrior, a watchful protector...A Dark knight" 5* bez pochyb, Nolan se zapsal do historie celou Batmanovskou ságou.

Batman začíná (2005)

Za mě nejlepší Batman a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Úchvatná podívaná od začátku až do konce, s mistrnou hudbou, skvělými hereckými výkony a velice kvalitními efekty. Na rozdíl od dalších dvou dílů se nesnaží působit přestřeleně (ahoj, závěre třetího dílu) a nedělá totálně nechutného padoucha (zdravím nechutnou pravou tvář Harveyho Denta)+je i docela vtipný, což už další dva díly rovněž nejsou. Skvěle vykresluje vznik Batmana, byť zde chudák Bat dostane na prd*l i od ubohého Scarecrowa, ale co dělat. Jedinou slabinou je špatná kamera v závěrečném kontaktním souboji. Film je skvělý a vždy si ho celý rád vychutnám. 5*, za herecké výkony, soundtrack, efekty, scénář, kameru..za vše. Trio Caine, Bale a Oldman si zaslouží všichni Oscary. Kdybych měl dávat všechny dobré citáty, tak bych padnul, takže zvolím jen nejvážnější a nejvtipnější-"Nebuď hlupák Bruci, ty jsi akorát normální chlap v plášti, nedokázal jsi bojovat s bezprávím a nezastavíš ani tenhle vlak! Kdo tu říká něco o zastavování?" a suverénně nejvtipnější je vyzvednutí zkorumpovaného policisty hákem: "Nevím, bylo to v úžinách, tam policajt nikdy sám nechodí!" Batman: "Vypadám snad jako policajt?!" :)..."A proč vás to vlastně tak zajímá, pane Wayne?" "Chci si to půjčit..na speleologii." "Na speleologii?" "Ano, na výzkum jeskyní." "Očekáváte že se tam dostanete pod palbu?" :)

Equilibrium (2002)

Filmek s kvalitní myšlenkou, ale evidentně nižším rozpočtem než by si zasloužil :). Christian Bale úžasný výkon, Sean Bean umře (SPOILER!) a celý film je prodchnut atmosférou strachu. Společnost budí strach, ale má to jednu vadu-jak je zde zmiňováno, tak myšlenka že "drogy" si lidé píchají dobrovolně a ani to nikdo nekontroluje je uhozená. Soundtrack správně démonický a zajímavý, konec filmu ale silně přestřelil, z Prestona se stala mašina na zabíjení a bylo to přehnané. Naštěstí ve vedlejší roli se mihl můj oblíbenec Fichtner, takže to je taky plus. Za přestřelený závěr a nedodělanou myšlenku hvězda dolů, jinak film který lze jen a jen doporučit-scéna kde si Preston pustí gramofon a začne brečet je dokonalá, stejně jako zabíjení psů, což je pro změnu scéna mrazivá. "I pay it gladly."

Forrest Gump (1994)

Vše už bylo řečeno. Legendární film s odkazy na důležité dějinné události USA, kde každá věta má něco do sebe a působí jako malá scénáristická perla. Perfektní výkon Toma Hankse, úžasná hudba, skvělá režie..co více chválit? Jediným negativem filmu je to, že už jsem ho viděl tolikrát, že už občas v mých očích klesá ve prospěch Shawshanku, který není tak známý a nabízí srdceryvný příběh zase trochu jinak. To nic nemění na tom že tento film je jeden z nejlepších co byl kdy natočen a mnohé hlášky jsou opravdu nesmrtelné. Za nejlepší scénu považuji Forrestův běh na utkání amerického fotbalu-skvělá hudba a výborně udělaná scéna. "Jmenuji se Benjamin Blueford Blue, ale říkají mi Bubba, jako těm bílejm nádeníkům, že mi věříš?" "Jmenuji se Forrest Gump. A říkají mi Forest Gump"´ = 5*

Pelíšky (1999)

Nejlepší český film, který byl kdy natočen. Hvězdné herecký výkony, skvělá hudba. Milé, vtipné, smutné, prostě skvělé. Krásný film, který je povinnou vánoční klasikou. Říkat hlášky je snad zbytečné, co slovo to perla pomalu..5* bez váhání, film který by aspoň z poloviny dosahoval kvalit Pelíšků se už od roku 1999 na českých obrazovkách neobjevil..

Gladiátor (2000)

Film o tom, jak Russel Crowe zapaloval Kuvajt (úvodní bitevní scéna), zjistil že větší pobavení lidí=musí zabíjet ve vyšším počtu a objevil to, že když člověk umře, tak si stačí vzít marjánku a uvidí znovu svoji rodinu. Film je obrovská historická fikce s nádhernými kulisami, nesmyslnými scénami, skvělým Joaquinem Phoenixem (radši Oscar pro něj než pro Russela, ale to už nezměníme) a s čím dál více stárnoucími efekty (každé shlédnutí jejich kvalitu jen a jen v mých očích dehonestuje). Ale je to film, který člověka jednoduše upoutá a to tak hezky, navíc díky Phoenixovi prostě nelze nefandit té dobré straně. A za ty kulisy a za tady tyto klady, které jsem vyjmenoval, si tento film zaslouží své 4*, ale radši už se na něj znovu dívat nebudu, protože shlédnutí od shlédnutí mi přichází horší. "Jsem Maximus Decimus Meridius, velitel Severní armády, generál legie Fénix, věrný služebník pravého císaře Marka Aurelia!

Rogue One: Star Wars Story (2016)

!SPOILERS! Jako epizoda VII. Tedy, neberte to doslovně, jde o princip. Trailery lákající na úžasnou SW jízdu, člověk natěšen že to ani více nejde-to byl feeling jak z trailerů na VII, tak z trailerů na Rogue One-a výsledek? U obou lehké zklamání, byť u Rogue One větší..Obrovské pokárání si zaslouží český dabing, díky kterému byl zážitek z filmu podstatně horší (a to dabing k epizodě VII byl hodně kvalitní!)-Vadera dabuje někdo podstatě horší než předchozí dva dabéři-ale nebojte, ani u hlavních hrdinu se nikdo zrovna nevynasnažil-Jediný kvalitní by se dal označit ředitel Krennic a trochu Gaylen Erso, ale jinak jen průměr či čistý podprůměr, hlasy nesedí, dabéři se nesnaží. Škoda. No ale k filmu-Edwards hrozně špatně vykresluje charaktery! I přesto že se snaží, tak paradoxně největší emoční pocit zde vyvolá robot! Když umírá, tak je to jediná chvíle, u které je člověku někoho líto. Některé typické patosové a některé zase typicky legendární scény se opakují, žádný převrat. První dvě třetiny zdlouhavější a zmatené, s několika slibnými momenty-závěrečná třetina super, ale takhle to prostě nefunguje, to celý film nevytrhne. Škoda promarněného potenciálu charismatického Mendelsohna. Hudba obstojná proti ostatním, na Star Wars spíše slabá. Na závěr musím konstatovat, že Impérium je banda senilních tupců, což skvěle doplňuje český dabing, takže vznikají perly typu: "Útočí na nás!" (Rebelské bombardéry odpálí iontová torpéda a vyřadí star destroyer) "Co se to stalo?" (Všichni sakra vidí, že je loď vyřazena ne, tak proč se ten velitel vůbec ptá?!) "Pane, vyřadili nám motory!" Admirál Radus: "Ten destruktor je zneškodněn!"..Oh můj bože. Za závěrečnou bitvu a skvělé scény Darth Vadera dávám velké plus, za zbytek průměr či mínus, celkově nadprůměrné 3 hvězdy. PS: Ještě bych vytkl špatně zapamatovatelné jména protagonistů a planet-z Impéria si do teď pamatuji jen jméno admirála Randy, protože mi přišlo neskutečně stupidní. A PPS: "Z hyperprostoru vystupuje rebelská flotila!" "Co to sakra je?" "To jsou Rebelové pane!" Genialita imperiálních velitelů vskutku nezná hranic..EDIT po druhém shlédnutí: Chyby dabingu odstraňuji, originálem byly všechny napraveny. Pořád však nemohu jít na 4*, nejde to. Zdlouhavé dění na Jedhě a planetě kde je zabit Erso ničí velkou část filmu, což je škoda. Bitva o Scarif je fenomenální a pro mě zachraňuje film. PPPS: Hlavní důvod, proč film vidět je jedna scéna, asi minutu před koncem: "HELP US!"

Kosmo (2016) (seriál)

Ve finálním součtu tři hvězdy. První díl měl několik zábavných momentů (louka Brdy 2, ministrovy trable), ale jako celek byl nezajímavý a nerozjetý. Druhý díl byl vrcholem, jednání s Rusy a Američany, celé okolí ministra, to vše bylo super. Třetí a čtvrtý díl si zachovávaly tříhvězdičkou kvalitu, konstantně stojící na výborných momentech a nevýrazném zbytku. 5. díl byl katastrofou a nikdo kdo by chtěl tento seriál doporučit by rozhodně neměl používat ukázky z tohoto dílu, který byl natočen a sepsán zjevně pod vlivem. Celkově 3*, na české poměry relativně dobré, ale pořád je na víc, každopádně je to dobrý start podobných věcí. "Generál je hrdina. Byl zraněn při osvobozování Československa." "Nevypadá tak starý." "On myslí to druhé osvobozování Československa" :)

Doktor Strange (2016)

Ničím nepřekvapující Marvel, který měl rozhodně na víc. Film je předvídatelný až běda a obrovské díry v logice mu rovněž nepomáhají (dvojnásobný útok na svatyni v New Yorku, ale Kaecilius místo toho, aby New York dodělal zaútočí na Hong Kong, nesmysl). Zároveň cca. 75% vtipů vyzněla do prázdna, i když výjimky se našly (krádež v knihovně, "Dormammu, přišel jsem vyjednávat"). Pak tu byly nic neříkající dialogy o záporákově nudném plánu (věčný život, blá blá)-a hlavně, Mads Mikkelsen..jeden z nejslabších marvelovských záporáků, což filmu dost uškodilo. Kdo je naopak jen na samotné hvězdy, je Benedict, ten týpek je ztělesněním slova charisma. 2* za něj a 1* za vtipy a zbytek, s tím že by tomu prospěla půlhodina navíc (15 minut osobní život, 15 minut výcvik). Bohužel, nepříliš velké překvapení, i když honička v New Yorku mi v paměti zůstane dlouho (Mimochodem, když ten prapředek té sekty stavěl ty svatyně, proč si vybral zrovna New York? V té době ani určitě žádný neexistoval-typické přizpůsobení pro US diváky, no co už). "Dormammu, přišel jsem vyjednávat!"

Big Lebowski (1998)

Tento film je zvláštní. Původně jsem tu měl 3*, ale zvýšil jsem na 4, kvůli nesmrtelným hláškám. I když to nechápu. Nevím proč sleduji retardované Dudovo dobrodružství, nevím proč se všichni chovají jak blázni, nevím, nechápu to. Ale něco chápu-tento film je nabit skvělými hláškami až po strop a humorná scéna střídá humornou, až jsem ani vtipy nestačil vstřebat. Pro mě jasně vévodí Walther a nenápadný Donny před neustále ukazovaným Dudem. 4* za krásné zasmání a příjemný film, který vlastně nemá za cíl ani sdělit nějakou vysokou myšlenku, ale je prostě krásně pohodový a uvolněný. Bowling už nikdy nebude pro mě takový, jakým byl dřív. "Neviděl jsem svoje kamarády chcípat s držkou v zemi kvůli tý zas*aný děvce, ku*vě zas*aný, je to jen zas*aná svině!" "Walthere, jak to do pr*ele souvisí s Vietnamem?!" "To je obrazný přirovnání!"...."A pak jsem chvíli byl v hudebním průmyslu (jo?) Jo, stavěl jsem pódia pro Metallicu (áhh) Byl jsem s nima na turné (áhhh) Je to banda tupců." ...."Dámo, moji kamarádi umřeli s držkou v zemi abychom my mohli sedět tady v tý rodinný restauraci!"