• Krátkometrážní

Zahaleni stínem (2016)

Dobrá psychologická duchařina, ale kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem nedoufal v ještě o něco silnější zážitek. Na Babadooka si opravdu nelze nevzpomenout. V porovnání mezi sebou vychází Babadook jako o něco silnější. Under the Shadow má takovou klidnější, plíživou děsuplnou atmosféru, Babadook byl hysteričtější a vyhrocenější. A v obou vystupuje enormně otravné děcko (což je ale v obou případech opodstatněné). Strašení je funkční, ale je ho poměrně málo, nicméně ten film vyvolává nepříjemné pocity i tehdy, když se zrovna žádní djinnové po plátně neprohánějí. Palec nahoru, ale přitlačit na pilu se mohlo.

I Am the Pretty Thing That Lives in the House (2016)

Oz Perkins má nepopiratelný talent na točení silně atmosférických a mrazivých filmů, což letos dokázal už ve snímku February, a nyní to opět potvrzuje. Tentokrát ale bohužel nejsem úplně uhranut. Respektive polovinu snímku jsem pozornost držel a jeho atmosféru jsem si užíval, ale potom jsem tak nějak odpadl. Narozdíl od zmíněného February tady totiž divákova trpělivost není ničím extra odměněna. Je mi líto, že dávám filmu, který považuju za povedený, pouhé dvě hvězdičky, ale vyšším hodnocením bych ignoroval, že mě postupně úplně přestal bavit.

Recovery (2016)

To byla nějaká narychlo spíchnutá vykrádačka Don´t Breathe, nebo je ta podobnost čistě náhodná? :-D Celkem slušně zrealizovaná hororová jednohubka, dějově značně vykonstruovaná a kostrbatá, zhlédnout se určitě dá bez újmy.

Doktor Strange (2016)

Několikrát jsem tu překlikl mezi trojkou a čtyřkou a možná ne naposled. Doctor Strange je fajn zábavná komiksárna, vyčnívající především vizuální stránkou. Výprava, to ohýbání reality, to je vážně luxus na pohled. Strašně hravé, strašně vypiplané, v těch akčních scénách se tam toho pohybuje tolik, že když bych se snažil něco takového vizualizovat ve vlastní hlavě, tak se mi z toho rozskočí mozek. Ale kromě toho je to zase klasický Marvel s matným záporákem. To v tom celým universu proboha kromě Lokiho nemaj nikoho zajímavýho? To už je fakt zoufalost. A v potenciální dvojce to Ejiofor asi taky nevytrhne, zrod nového záporáka motivačně značně prázdný. Výrazným argumentem pro snížení hodnocení je pak absolutní nevysvětlení pravidel a limitů daného světa. Bojím se, že až se Strange spojí se zbytkem Avengers, bude z toho totální bordel, který to celé pošle do kytek.

Kosmo - Sumec nemá kníry (2016) (epizoda)

Těšil jsem se moc, protože v téhle zmrdo-zemano-babišovské době je ostrá politická satira potřebná jak sůl, ale v prvním díle jsem ji ještě úplně nenašel. Hlavně se mi to teda zatím zdá líp napsaný než zrežírovaný a zahraný, když jsem se vlastně nesmál vtipům zážitkově hned, když byly proneseny, ale až když jsem si v dalším okamžiku racionálně vysvětlil, jak jsou vymyšlené a jak mají fungovat. Tzn. připadala mi vtipná ona idea vtipu, ale ne vtip samotný. Celkově to míří dobrým směrem, baví mě Lubor, nebaví mě posádka, uvidí se, co dál.

Černé zrcadlo - Nenávist národa (2016) (epizoda)

Taky jste tam cítili ten feeling Akt X? Super znepokojivý nápad a velmi aktuální téma sociálních sítí jako semeniště zloby (ale to platí u každého Black Mirror, které je nerelevantních témat tradičně prosté). Za speciální vyzdvihnutí zde stojí hudba, nebo alespoň ten hlavní hudební motiv, který, když se rozezní, vyvolává až apokalyptickou atmosféru. Plusko taky za občasný humor ("Vy jste Batman" :D). Bohužel se mi nezdál úplně uspokojivý závěr, místo patřičné gradace epizoda tak nějak vyšuměla, přestože vzhledem k událostem, ke kterým v ní na konci dojde, mohlo být zaděláno na extrémně silné ukončení série.

Černé zrcadlo - Muži pod palbou (2016) (epizoda)

Myšlenkově bohaté a důležité podobentví, které bohužel alespoň pro mě trochu ztrácí v závěru, který se uchýlí ke zbytečně doslovnému vysvětlování toho, o co přesně šlo.

Černé zrcadlo - San Junipero (2016) (epizoda)

Pro mě určitě nejlepší epizoda třetí série a i jedna z nejlepších v rámci celého seriálu. A to přesto, anebo právě proto, že se od ostatních tak liší. Ten nápad je úžasný - a stejně tak způsob, jakým je s ním ve scénáři naloženo, jak se postupně odkrývá, o co jde. Závěr euforický.

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Jedna z mála epizod Black Mirror, jejíž fikční svět se od toho našeho v podstatě žádným sci-fi způsobem neliší. Je to vlastně takový klasický technologický thriller, kdy se hlavní postava dostane do spárů internetovým vyděračům. Průběh čtyřhvězdičkový, ale závěrečné vypointování to táhne ještě lehce nahoru.

Černé zrcadlo - Zkušební verze (2016) (epizoda)

Jako hororovému fanouškovi je mi moc líto, že zrovna tu nejhororovější epizodu nové série musím ohodnotit jako tu nejslabší z této šestidílné várky. Nápad je to fajn, tak trochu Inception, kde místo snů je virtuální realita ... atmosféra taky dobrá ... vypointované to je taky hezky a vlastně i příjemně černohumorně ... ale tyjo, proč musel být hlavní postavou tak nesnesitelný člověk? Tím svým afektovaně hysterickým konáním uvnitř hry mi vytrvale ničil dojem z jinak povedeného díla.