„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

..druhý snímek z "kolébky normalizace" - scénářů dua Smoljak-Svěrák, bez Lišky... doba nám "budovatelsky" vysvětluje, jak lze žít, bez nutnosti pokračovat po vyučení dál na škole a jít na "vojnu" a pracovat, ale zde ve večerní škole je vzdělání umožněno každému i ve starších letech, pro to nutkání získat tu "nepovinnou" maturitu, s matematikou v této krásné době.. avšak diplom na vysoké škole je stále třídní přežitek (pokud nejde o "inžemýrskou odyseu").. tudíž školní lavice pro "dospělé" obecentsvo, a proto tolik dětských vtípků, konkurence mezi spolužáky, třídní "lásky" a vztah otce se synem, či málem rozvrat rodiny a nezapomenutelný Hujer, Hliník, Dudek,Týfová, Šlajs, Tuček a Hrbolek a Janda na té druhé straně...

Na samotě u lesa (1976)

...další "normalizační poklad", útěk z Prahy na chalupu.. já mám Na samotě u lesa rád, ale jen jakoby "hladovýma" očima, člověka bez chalupy, když bych si užíval jen jako dítě všeho zvířectva kolem, chodil na houby, pro borůvky, nebo řezal na pile a o víc se nestaral... role otce Svěráka je tradiční, trochu utlačovaný, ale jde si jasně za svým snem.. role Smoljaka, je ten kamarád "už za vodou", děda Komárek, pan Lorenc a Ferda Kokeš jsou zase nejoblíbenějšími, mezi mužským publikem.. dohromady perfektní oddechová komedie, ale nepatří mezi mé nejoblíbenější od tvůrců, nebo hlavních protagonistů..

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

...jedna z mála výjimek úspěšného pokračování (napadá mě už jenom Francouzská spojka, nebo Naked gun). Ostatní filmy té doby, jako Star Wars, Indiana Jones, Die Hard, snad ještě stále nepředstavili svoji poslední část a tak stalo se co muselo, že rok poté, zase na Vánoce, Kevin nezvládne svoji roli zůstat pohromadě s rodinou (hlavně s matkou a otcem) a opět se ztratí, načež "mokré bandity", místo, aby potkal znovu ve svém domě (tentokráte o vykradení domu nemáme ani hlásku), potká je tam, kde by to nikdo z nich, ani z Vás nečekal... poblíž Central Parku.. nejlepší je Trump, Cliff a ten, co odpočítává svojí kočičce šťastný Nový rok..

Sám doma (1990)

..."Meklaky" je americký fenomén, stejně jako byl Tomáš Holý u nás. Podle mě, by jsme ho nemohli tak milovat, coby Kevina McCallistera, pokud bychom neznali stejně šibalskej úsměv Vaška z Jak vytrhnout velrybě stoličku... Kevin měl stejně let jako já, když jej poprvé zapomněli rodiče doma a musím uznat, že to co on, bych nikdy nezvládl (a není to panelákem).. zajímalo by mne, jak bych se díval na Kevina v dětských letech, pokud bych byl dívka. Zda-li bych měl morální odvahu postavit se zločincům, nebo bych utekl na policejní stanici a vše korigoval odtud..

Labakan (1956)

...kdyby nehrál hlavní roli Cupák, ale třeba Beneš, mohlo vše dopadnout jinak. I s Janou Rybářovou, ale to je spíše story pro bulvár a pro zkušené historiky.. já jen mohu vzít nůžky do rukou a střihnout si šňůrku u tepláků, jinak nemám na Labakana ani z orient expresu...

Lotrando a Zubejda (1996)

...spojení křesťanského a orientálního světa mě v pohádce na Vánoce, kromě adaptací od Svěráka (Tři veteráni), asi nikdy nenadchne, protože už i nyní v Lotrandovi je mě docela proti srsti... snad jen u Labakana nemám výhrady .. tak příště místo Zedníčka obsadit Cupáka..

Popelka (1969) (TV film)

...nejlepší je Tříska v roli vypravěče se svým rockovým projevem nad údělem nešťastné Popelky, viděný sezhora z vikýře s nadhledem jemu vlastním..

Tři oříšky pro Popelku (1973)

...nejoblíbenější pohádka každého Čecha od doby samotného vzniku až snad i do roku, kdy hlavní hrdinka Šafránková skoná... mohl za to asi Svoboda a Karel Gott, nebo princ Trávníček s družinou a francimórem, nebo snad macecha s Dorou, nebo šafář s kuchařem, snad i ples a Růžičková. Hlavně však samotná zkušenost Vorlíčka (všech jeho dosavadních seriálů) a s kostýmy (k vidění v Museu filmových kostýmů na Barandově), natočili tuhle česko-německou, nejoblíbenější českou pohádku, ale pro mě o dost mladšího věkem a né zamilovaný do příběhu chudé dívky, dospívající s macechou a milovanější sestrou, to na první místo prostě nestačí... někdy bude možná znovu další remake, toho se už však snad radši ani nedožiju a tahle Popelka, bude přece jenom "tou naší" Popelkou!!!

Dařbuján a Pandrhola (1959)

...tohle nelze nemilovat, nebo se snažit vytvořit něco lepšího... tohle je poctivá lidová, budovatelská práce s perfektními kostýmy, prostě Ladovská a Drdovská atmosféra v čele s nejlepšimi protagonisty Sovák a Hrušínský..

Honza málem králem (1977)

..na S čerty nejsou žerty to nemá, ani na Šíleně smutnou, Pyšnou a nebo s hvězdou na čele.. je to obrazově a postavově chudší, ale přece jenom gagově, nebo co do počtu hlášek nadstandartní a "hledat poklad pod kamenem", nebo "co se vleče neuteče", nebo "jeden je němý a druhý hluchý", "motyko hloupá", apodobně stačí podle mě na pohádku, na kterou se rád mrknu a se kterou jsem vyrůstal.. ty novější, ikdyby tam hrál Korn krále, mě už asi tak nikdy nechytnou..proto 4hvězdy