Overlord (2018)

Ten nápad s partou spojeneckých vojáků, kteří přišli bojovat s nacisty a musejí místo toho bojovat s übernacisty, si říká o zpracování od nepaměti. Akorát, že ho už dřív a mnohem zajímavěji zpracovala Frankesteinova armáda (Frankenstein´s Army, 2013). Ve filmu Overlord je skutečně zajímavější a napínavější ta část, kdy se Amíci jen snaží o výsadek v týlu nepřítele. Něco takového musel být skutečně horor. Mutantíci z nějaké mengelovské laboratoře jsou spíš takový ne moc strašidelný, čvachtavý apendix.

Vlaštovky a Amazonky (2016)

Film je krásnou ukázkou toho, jaký byl Ransome skvělý spisovatel - když se totiž k jeho příběhu pokusíte dopsat něco navíc, je vidět, jak moc to bolí do očí. Všechny původní části jsou balad - srdce čtenáře knížek plesá nad každým detailem, každou větou pronesenou neokoukanými dětskými herci, nad krásným zobrazením venkovského života v meziválečné Anglii. A pak bác - každá jedna scéna s dopsanou špionskou zápletkou je neuvěřitelná kravina. Ono je sice zajímavý nápad postavit do kontrastu bezstarostný svět dětí, kteří si hrají na piráty, versus nevlídný život dospělých, kteří se celkem nedávno přestali zabíjet v první světové, ale už se chystají na druhou, ale rozhodně ne takhle diletantsky. Kdyby měla být špionská zápletka stejně věrohodná, jako ta dětská část filmu, skončilo by to poměrně brzy tím, že by se ti špioni prostě postříleli (a zabili samozřejmě i všechny ty dětské svědky), protože tohle už není hra.

Dobrý voják Švejk (2009) (TV film)

Ono to objektivně vzato nění zas tak špatná adaptace, ale zároveň nnexistuje důvod, proč na to koukat, když hraná verze s Hrušínským je lepší. Koho by snad napadlo, že je to víc pro děti, když je to kreslené, tak to ani náhodou. Jako takovou bonusovou hru lze hledat, co všechno je špatně v pokusu zobrazit "české" reálie; chyby v pravopisu českých slov jsou drobnosti, za mě vede erb České republiky na vojenském vagonu z doby Rakouska-Uherska. A jako bizardní , ale neurážející třešnička na dortu je import takzvaného Vánočního příměří ze západní fronty.

Vesmír mezi námi (2017)

Docela milý film...až na to, že to je TOTÁLNÍ BULLSHIT. Celou dobu se to tváří hrozně vědecky, ale prakticky nic z toho, co tam říkají a dělají z oblasti vesmírných letů, kolonizace Marsu nebo vlivu gravitace na organismus, nedáví vůbec smysl. Někdo to asi dokáže odignorovat a dostane klasický snímek ve stylu "ten kluk je divnej, ale právě proto nebo přesto ho budu mít ráda", ale mě se takto povznést na logiku nepodařilo :-( Škoda.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Srovnání s Pátým elementem se vnucuje prakticky neustále...jenže tohle má ještě hloupější zápletku, chybí tomu napětí, Willisovský hrdina a Oldmanovský záporák. Na oplátku to může nabídnout jen o řád pestřejší a šílenější vesmír a Laureline. Proč se to vlastně jmenuje "Valerian"? Ta holka si ten film ukradla totálně pro sebe.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Měli jsme tu už mystického Artuše, pohádkového Artuše, feministického Artuše, pseudohistorického Artuše, romantického Artuše...nevím, proč bychom tu nemohli mít ganster-fantasy Artuše. Zvlášť, když je to dynamické, vtipné a napínavé, s hustým soundtrackem a zajímavými herci. Největší překvapení roku.

Chappie (2015)

Proč tam jsou Hugh jackman, Sigourney Weaver a Dev Patel, když jsou tam úplně nevyužití? Možná jen jako ukázka toho, že tohle je film z jiného světa. Tihle áčkoví herci jsou v tomhle jihoafrickém filmu stejně zbyteční, jako nablýskané polobotky v zabahněných ulicích Johannesburgu. Místo nich si zabrali film pro sebe vyšinutí gauneři z Die Antwoord a pro někoho, kdo tyhle úchyláky nezná z jejich hudebního prostředí, to musel být celkem šok.

Královská aféra (2012)

Ono tomu není co vytknout,...jenom je to strašlivě a k uzoufání zdlouhavé a nudné. Koho nezajímá pokus o nastolení osvícenství v Dánsku 18. století, ten by si měl pustit cokoli záživnější z té doby...třeba Vévodkyni.

Pýcha, předsudek a zombie (2016)

Trailer sice slibuje něco pomalu jako Sucker Punch, ale to lže. Ve skutečnosti zajímavost tohoto filmu tkví v něčem úplně jiném - v tom kontrastu smrtelně vážného obrazu nabubřelosti a upjatosti života anglické šlechty 19. století (kdy jediné, o co skutečně šlo, je výhodně prodat..ehm..tedy provdat dceru) a smrtelně absurdní vyvražďovačky s kungfu a šplíchajícími mozky (kdy je důležité s sebou i na ples nosit kudlu strčenou za podvazkem). Doporučuji těm, kteří chtějí vidět Pýchu a předsudek a u normální verze by se unudili.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Tak sice nevím, jak tuhle punkovou Zlatovlásku docení děti, ale jinak si myslím, že si to své cílové publikum najde. Stejně jako si ho našel třeba Hvězdný prach (který bych si troufl odhadnout byl hlavním inspiračním zdrojem celého vizuálu, i když je samozřejmě kvalitativně o celé řády výše). Celé je to poměrně dobře stylizované někam do let 1870-1900 a přestože jsou některé kostýmy poněkud "kreativní" pořád to vypadá stokrát líp, než ta náhodná snůška hadrů napříč epochami a harampádí z Barrandovských skladů, které jiní tvůrci používají pro svoje "středověké" pohádky. Postavy se chovají logicky, (nejen) princezna projevuje vlastní iniciativu, celá vedlejší linie s Jiříkovými společníky je vítané zpestření, exteriéry super, moře je super hned dvakrát (která česká pohádka to má?) a přitom to velmi věrně ctí původní Zlatovlásku od Erbena. Milou třešničkou na dortu je pak odstranění paradoxu, který mě tak iritoval už v dětství na té Zlatovlásce z 1973 a sice: jak se u všech čertů ty zvířata vždycky dostanou na to místo, kde je Jiřík potřebuje, i když je to stovky mil daleko? No, tady se nedostanou :-)