Smrtelné stroje (2018)

V tomto filme je scéna, kde sa otvorí kopula na katedrále Sv. Petra, umiestnenej na vrchu mesta Londýn pohybujúceho sa na kolesách, a z jej je vystrelený implózny laserový lúč. A tiež je hlavná hrdinka vychovaná zombíkom. Neskutočná kokotina. Dávam jednu hviezdičku za vizuál niektorých scén.

Avengers: Endgame (2019)

Zavŕšenie 10 ročnej roboty. Vrchol komiksových filmov. A napriek tomu, toľko zbytočnej vaty. Tento trojhodinový epos bol v prvom rade príliš dlhý. Presne to isté sa dalo povedať za 2 hodiny. Hlavne ku koncu som si hovoril, že sa každá scéna vlečie ako sopel. Akčné scény vyznievali plytko a nezaujímavo. Pamätáte si na emócie, keď sa Iron Mana prvýkrát obliekol do kostýmu a vzlietol za hudby Ramina Djavadiho? To som mal zimomriavky. Teraz boli na plátne CGI orgazmy a ja som čakal, kedy to skončí... Z akcií boli zaujímavé iba určité momenty práve kvôli určitej symbolike, alebo širšiemu významu. Nakoniec ma najviac zaujímali scény, v ktorých sa rozvíjali postavy. Presne tie scény, ktoré môžete označiť, že sa v nich nedeje. Film tak nakoniec zachraňuje stará skupina Avengerov s ako vždy dobrým Robertom Downiem. Vôbec, stará partia si nemohla zaslúžiť lepšie zakončenia ich filmových príbehov. Veľmi dôstojné. (Okrem Thora. To bolo hlúpe.) A to je aj dôvod, prečo nehodnotím tento nie až taký dobrý film prehnane kriticky. Inak je to totiž jeden preplácaný miš-maš s TONOU logických nezmyslov a neskutočne, neskutočne otravnou a trápnou postavou Captain Marvel. Ale ak sa cez toto prenesieme, tak Marvel nám dal krásnych 10 rokov plných dobrých filmov a skvelých postáv, ktorých hrali skvelí herci. A ja som na plátne za tú dobu videl asi všetko to, čo som si vždy prial. A časom toho začalo proste byť veľa a začalo to byť neprehľadné. A tento film je symbolicky presne taký. Obsahujúci príliš veľa postáv a neprehľadný. Ale už je toho dosť a je na čase prestať. A vôbec ma nezaujíma, či a ako Marvel bude pokračovať. Nedokážem si ani predstaviť, ako v sérii pokračovať? Príde ďalší ultimátny zloduch? Ono je to ale vlastne asi jedno. Pretože komiksov na teraz už naozaj stačilo. (Okrem nového Jokera, na toho sa naozaj teším!)

Fighter (2010)

Kvalitný film s výborným hereckým obsadením z ktorého ešte dodatočne vyniká úplne skvelý Christian Bale. Je evidentné, že si svoju rolu užíva. Kožený Mark hrá vymláteného boxera a preto mu jeho nedostatočný výrazový fond neprekáža. Celé je to pekná rodinná dráma s boxerským pozadím, ktorú umocňuje fakt, že je to vlastne skutočná udalosť. Pritom samotné postavy sú dosť bizár na to, že by som obvinil tvorcom zo zbytočného gýču.

Seišun buta jaró wa Bunny Girl-senpai no jume o minai (2018) (seriál)

Prekvapivo zaujímavé, ľudské a zo života. Hoci názov je zbytočne zavádzajúci a nič nehovoriaci, anime pracuje s originálnym konceptom, ktorý popisuje bežné problémy dospievajúcich ľudí v súčasnej dobe. K tomu máme sympatické postavy, ktoré spolu pekne interagujú. To platí dvojnásobne pre hlavnú dvojicu, ktorá celý seriál ťahá a pokiaľ jedného nezaujíma samotný príbeh, iba rozvoj vzťahu týchto dvoch stačí na chuť pozrieť si ďalší diel. Slečny ocenia tému, mladí páni zasa pestrý výber kvalitných waifu.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Čo je na tomto také dobré a originálne? Miles je vlastne Peter Parker, iba nie je génius a je čierny. Vo voľnom čase túži vykonávať vandalizmus, v čom ho podporuje jeho strýko. Svoje schopnosti si samozrejme vôbec nezaslúži, pretože ich získa úplnou náhodou, keď ho pokúše pavúk. Technológie a nápady, ktoré Peter Parker dával dokopy roky, staval ich vlastnými rukami, získal Miles len-tak od tety May. Všetko zábavné pôvodnej postavy je teda preč. A na konci ešte aj klasicky, v duchu vandalizmu dojebe Spidermanov kostým. Iste, poviete: "Ale veď tento film má toľko skvelých nápadov! A to grafické prevedenie!" Za prvé, tie nápady sú neuveriteľne generické a predvídateľné. Proste viac generických nápadov nerobí film lepším. Tento film sa tak veľmi snaží a ja proste necítim nič iné iba tichý hlások: "páčim sa Ti? musím sa Ti páčiť! chcem sa totiž páčiť všetkým!" Je tam trochu Deadpoola, trochu Lego Batmana, je to politicky, genderovo, rasovo, kultúrne korektné ako to len ide. A to grafické prevedenie ma teda vlhkým nenechalo... Mal som dojem, že niekto sa bál, že by jeho animácia vyzerala debilne, tak pridal tento trápny "Borderlands" komiksový filter. To čo ale môže fungovať v hre, nemusí fungovať vo filme. Celkovo vôbec nerozumiem, čo sú všetci z tohto takí uletení. Asi je to celkovým úpadkom filmovej kvality, že aj takýto výšplech všetci obdivujú.

Domestic na kanodžo (2019) (seriál)

Hodnotené po 6tich epizódach: Toto je taký fantastický guilty pleasure! Som schopný pozerať ľubovoľné množstvo epizód za sebou. Je to pritiahnuté za vlasy, nadnesené, ale zároveň sa nikto nechová prehnane nereálne, postavy sú sympatické a naozaj ma zaujíma, čo sa deje a čo sa bude diať ďalej. Nie som znalý takéhoto anime žánru, takže netuším, ako veľmi sa to podobá na iné seriály a čo všetko to vykráda a je mi to srdečne jedno. Pretože to, čo robí to zatiaľ robí dobre. Hodnotenie po prvej sérii: Hoci to nie je taký WOW efekt ako zo začiatku, séria si celú dobu držala veľmi slušnú úroveň. Postavy sú stále celkom rozumné a nikto sa tam nechová ako úplný kretén, čo je vzácnosť. Z toho, čo som trochu pochytil, že robí manga sa obávam, že tvorcom časom došli nápady ako pracovať s týmto konceptom a zbytočne sa v tom budú plácať a naťahovať to, až to nebude záživné a nikoho to nebude zaujímať. P.S. Som tím Rui.

Aquaman (2018)

Zo začiatku som si hovoril, že to nemá dej, príbeh a netuším, čo sa vlastne na obrazovke deje. Čiste technicky to ale bol film, takže som pokračoval v pozeraní. Asi po hodine sa to rozbehne, a to hlavne plnohodnotnou stávkou na Amber Heard, ktorá síce hrať nevie, ale za to sa na ňu dobre pozerá a spolu s rovnakým nehercom Momoom tam funguje akási chémia, ktorá film ako-tak držala. Nakoniec išlo o pomerne slušný, nenáročný výplach, ktorý hodnotím vyššie, ako by si možno zaslúžil už len preto, že sa naozaj na nič nehrá. Pretože takúto píčovinu by lepšie asi naozaj nešlo natočiť. Najlepšie moderné DC. To nie je síce bohvieaké ocenenie, ale predsa...

Borg/McEnroe (2017)

Zatiaľ čo v Améru by sa riešilo, prečo aspoň jeden z protagonistov nie je černoch, alebo ako veľmi gay aspoň jeden z nich bol, tak tu nám Škandinávia opäť servíruje veľmi kvalitný film, ktorý baví, chytí za srdce a poteší milovníkov kvalitnej kinematografie. Miesto otáčania sa západ sa v dnešnej dobe stále radšej otáčam na sever.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017) odpad!

Kto dá tomuto hnoju 2-3* a potom odpaduje seriál a film z 1995 tak nerozumie vôbec ničomu. Pretože"dám tomu dve hviezdičky, lebo aspoň triky vyzerajú solídne" je za prvé úplne dementné, lebo triky v dnešnej dobe zvládne urobiť solidnejší animátor na domácom notebooku. A za druhé je to presne dôvod, prečo všetky tie komixové kokotiny majú také stupídne prehnané hodnotenia. Neviem, či ste spokojní s týmto filmom aspoň ako s nejakým hero-robo-buddy-team-teenage zábavkou, pretože toto rozhodne nie je Power Rangers film. A podľa mňa to nie je dobrý film vôbec. Je to politicky korektná, genderovo vyvážená sračka, kde chýba už len jednonohá lezbička a tranďák, aby boli kvóty naplnené. Nehorázne otravné. Elizabeth Banks a Bryan Cranston asi minuli všetky úspory v nejakej pochybnej investícii, inak si nedokážem ich prítomnosť vysvetliť.

Power Rangers: Film (1995)

Ako dieťa som tento film videl asi stokrát. Je to film z 1995 a síce efekty v porovnaní s Terminátorom alebo Jurským Parkom zostarli dosť zle, na tú dobu sme na to čumeli ako na zjavenie. Videl vôbec niekto s miestnych erudovaných tento film? Alebo proste musíte preukázať svoje recenzentské kvality plácaním odpadov len z princípu? Lebo podľa hodnotení mám pocit, že pár ľudí to fakt videlo a potom sa ostatní prišli iba "prejaviť". Nejakí ľudia tu porovnávajú túto vec s tým pseudofilozofickým, preplácaným, "hlbokozamysleným" (ale inak štýlovým) Evangelionom... To sa snažíte o čo, konkrétne? PR nikdy nemali byť konkurenciou k EVE ani ku Gundam. Ano, ak porovnávate triky zo súčasných Marveloviek s týmto, tak to nevyzerá dobre. Tento film má všetko, čo potrebuje mať Power Rangers film pre cieľovú skupinu. Slušnú výpravu, efekty, akciu. A ako bonus Paula Freemana ako brilantného Ivana. Odporúčam tento dokument o tom, aký vlastne zázrak tento film je a koľko roboty na ňom bolo spravenej a že vyzerá ako vyzerá s tým rozpočtom, čo mali (asi pätinový rozpočet oproti veľkými filmom v tom roku!). A aj práve preto dávam 4*, pretože na svoju dobu to bol naozaj vynikajúci počin. Ktorý možno dnes už nenaplní očakávania dospelého náročného diváka... Ale to ani absolútna väčšina kalsických sci-fi filmov (Star Trek, etc) a napriek tomu to neodpadujete. Je a ako som to už niekoľkokrát napísal: vytiahnite si to zo zadku a neberte sa tak vážne, dobre?