Spitfire (2018)

Som obrovský letecký fanúšik a Spitfire XXIV je možno najkrajšie lietadlo všetkých čias. Tento dokument je 99 minút krásnych záberov na krásne lietadlo. Ale asi v polovici som sa sám seba pýtal, o čom tento dokument vlastne je? Je o vojne? O pilotoch? O komkoľvek kto sa zúčastnil vojny? Dlho sa hovorilo o Hurikánoch. Mnoho minút priestoru dostali ľudia, čo s lietadlom ani neprišli do styku. Po pravde som bol dosť sklamaný. Posledná polhodina ale dojem vylepšila. Ak by celý dokument bol ako záver, mohla to byť tutovka. Takto je to iba nostalgické rozjímanie nad kadečím a kadekým. S, v dnešnej dobe určite nutnou, spoločenskou korektnosťou v zastúpení pohlaví.

Pásky z Nagana (2018)

Nie som voči tomuto citovo vyhranený. Dokument pekný, ale nič fantastické. Teda, ano, to že to Česi vyhrali fantastické bolo. Naozaj. Len ako píšem, ja k tomu nemám taký citový vzťah, preto som z toho nebol úplne hotový. Samozrejme, keby niekto urobil dokument o MS 2012, tak očakávam, že Slováci budú hotoví a Čechov to až tak nenadchne.

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Skvelá neviazaná zábava, ktorá občas bohužiaľ nie je tak vtipná, ako by chcela. Nie, naozaj nemám predsudky, ani výhrady k druhu humoru. Toto je presne moja káva. Lenže koncom to bohužiaľ naozaj trochu stráca, čo je škoda. Do tretice by to už mohlo byť perfektné?

Hvězdná pěchota (1997)

Paródia, ktorá sparodovala hádam všetko, ešte aj seba. Ak urobím paródiu paródie, tak je to vlastne reál? Niekedy mám pocit, že tento film v niektorých aspektoch predpovedal moderné média. Inak strašne dobrá guilty pleasure, kde ani samotní tvorcovia podľa mňa po natočení nevedeli, aká parádna vec sa im práve podarila. Na druhú stranu Paul Verhoeven proste vie.

King Kong (2005)

Tortúra, akú vie natočiť iba Jackson. Naozaj to všetkých tak baví, alebo sa len všetci boja priznať, že je to totálne otravná nuda? Filmársky ok, ale film by nemal diváka zabíjať.

Tomb Raider (2018)

Kedy už Hollywood pochopí, že film nie je videohra? Kedy to pochopia aj ďalší ľudia? Niektoré veci, ako ohnuté fyzikálne zákony, absolútne slepí protivníci, ktorí sa zjavujú nevedno odkiaľ a nič nedokážu trafiť a 45 kilová žena, ktorá prebije 100 kilového žoldniera sú tolerovateľné v hre. Vo filme, je to ťažšie. Lara s Angelinou sa aspoň neberie vážne. Toto sa vážne berie, preto mu nedokážem niektoré veci odpustiť. Je vidieť snahu o akú-takú vernosť hernej predlohe. Ale nevyšlo to. Už len preto, že Vikander sa do tejto úlohy vôbec nehodí. Lara má byť príťažlivá mladá žena a Alicia je, no, nie veľmi ženská... Ja nerozumiem tej opakovanej snahe ju tlačiť do úlohy akčnej hrdinky. Proste ju ďalej pchajte do prudkofilozofických filmov o robotoch a tranďákoch, ale na akčné filmy prosím najdite niekoho iného. Lara v jej prevedení je prezentovaná ako veľmi slušná Mary Sue, ktorá sa vie biť na úrovni šampióna MMA a strieľa z luku ako Robin Hood (vo filme bol odkaz na Willama Tella a ten mal kušu...) a na bicykli by rovno mohla streliť hardcore freeride. Zahrajte si tú hru. Uvidíte, že Lara je tam uzlíček nešťastia, ktorá na začiatku má iba minimálne schopnosti a až časom sa vypracuje. V tomto filme bolo také množstvo WTF momentov a zároveň bol taký nezáživný, že ho nemôžem hodnotiť pozitívne. Niektorí užívatelia na tomto portáli si asi šľahli, než začali hodnotiť. Ak je toto podľa vás kvalita na 3-4*, tak sa nedivte, že filmový biznis tak kvalitatívne upadá.

Bumblebee (2018)

Niekto sa tu evidentne snažil. Chcel, aby to nebolo iba prázdne, plytké, umelé vybuchovanie a CGI guláš na plátne, kedy ľudí vynášajú z kina so záchvatmi. Aby to neboli iba dlhočizné zábery na zadky, kozy, vrtuľníky a dvere auta. Aby to nemalo dementný oranžový filter. Jednoducho, aby z filmu človek mal nejaký pocit. Ano, to sa podarilo. Film bol zábavný a snaha tvorcov bola cítiť. Bohužiaľ stále ide o totálne tupú záležitosť. Môj problém s nerealistickousťou nie je v tom, že sú tam roboti meniaci sa na autá. Ale ocenil by som, aby na zemi poriadne fungovali fyzikálne zákony, ľudia boli smrteľní a tak... Pretože potom je to naozaj totálna kravina a nie iba sci-fi film. Agitka moderného Hollywoodu funguje a tak máme opäť silnú ženskú postavu, ktorá je vlastne chlap, akurát že ani vlastne nemá kozy, takže je to asi naozaj chlap. A všetci chlapi naokolo sú soy boys. Nakoniec mi ale Hailee nevadila, možno naopak. Iba by som do budúcna ocenil trošku premýšľať, prihodiť nejakého poriadneho chlapa a inak je toto asi dobrý smer. Pretože si páni producenti uvedomte, že cieľová skupina týchto filmov sú mladi chlapci. Nie feministky. Celkovo je to teraz ale deťom prístupnejšie, ako Bayove orgie. A moje srdiečko plesalo od začiatku nad novým, klasickejším dizajnom transformerov.

Na dotek (2004)

Uprostred filmu som sa prebral a skontroloval som si tep na zápästí. Evidentne som bol ešte stále nažive a nie v pekle, pretože tento film s tempom sopla na stene stále bežal... Je to celé také sílené a otravné. Natalie "som taká silná žena" Portman hrá "dospelú" postavu striptérky, ktorej neverím ani nos medzi očami. Ostatné postavy si ale ani nevybavujem, takže neviem, čo je horšie. Možno to nejaké nevyzreté mladé ženy zaujme, ale ja som to pozeral v skupine s dvoma babami a tie sa začali v učitej chvíli spolu zhovárať o niečom, čo nesúviselo s filmom. Takže asi toľko k tomu.

Rudá volavka (2018)

Ďalšia filmová Mary Sue. Feminazi Jennifer neodmietla úlohu silnej ženy. Výsledkom je absolútne nerealistický film, kde baletka bez výcviku je okamžite skvelou agentkou a vodí za nos dve najväčšie špionážne agentúry na svete. Výsledkom je kravina ako Danyho heist filmy, alebo Mission Impossible, akurát, že toto sa berie vážne a preto to pôsobí veľmi zle. Lawrence má celý film iba jeden výraz a ja vôbec netuším, za čo dostala kedysi Oscara. Aspoň, že to bolo kvalitne natočené a vďaka tomu sa dala vydržať aj tá bohatá stopáž. Inak je to ďalší sračkový film, kde nám Hollywoodska agitka na silu pchá absolútne nemožný model "strong female character", ktorá by v reálnom živote asi skončila v lepšom prípade v bodybagu a v horšom v nejakej súkromnej zbierke na Balkáne.