Bastardi (2010)

Bastardi jsou film zaměřený spíše mladší publikum. Nenašel jsem tady drama, ani komedii. Ač se film snaží o obojí, moc se mu to nedaří. Neříkám, že tam nejsou scény, při kterých bych se nezasmál. Synopse sama o sobě je zajímavá a obsahuje téma, o kterém se až tak filmy nedělají, výsledek je ale cosi nemastného neslaného. Dějová linie prakticky žádná neexistuje. Příběh učitele se dá snadno opomenout a zůstávají pouze útržky z mozaiky, každý o nečem jiném ale pořád ve stejném kabátě. Některým pasážím prostě nevěřím, nemyslím, že zrovna takhle by to vypadalo v reálu (podle scénáře ano, avšak to, jak se to ztvárnilo, mě nepřesvědčilo). Nelituju toho, že jsem bastardy viděl, je to takový oddechový film, na druhou stranu, já jsem v něm až na nápad žádné výraznější kvality neshledal. btw: Rytmus jako host vypadal velice trefně :)

Poltergeist III (1988)

Poltergeist, pt. 3 je zvláštní film. Osobně ho vnímám na dvou úrovních - jako dítě, když jsem ho viděl, jsem se ho strašně bál a dlouho jsem ho odmítal vidět znovu - ta stará paní mi přišla hrůzostrašná a ta kaluž v garážích.... Po řadě let, když jsem si ho z nostalgie pustil, přišel mi ve výsledku vcelku směšný (ani ne tak legrační, jak skutečně směšný). Dříve bych mu dal hodně vysoké hodnocení, dnes by bylo podstatně nižší.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Otevřeně nesouhlasím s přílišným kritizováním tohoto filmu z řad neznalců a těch, kteří do kina šli za tím účelem, aby se jen podívali na to, co je všeobecně ve filmovém světě tak očekáváné a pak odcházeli s prachsprostými poznámkami Pokud nemáte k HP vztah, kašlete na to a zůstaňte doma nebo běžte na něco jiného. Druhý kámen úrazu nesmyslných komentářů je ten, že diváci nějak přehlížejí, že jde o dva díly a tohle je pouze polovina. Tudíž standardní schéma - úvod -> zápletka -> vyvrcholení se tu logicky NEDĚJE. A snad ještě k rodičům s malými dětmi, HP VII není film pro malé děti zrovna tak jako literární předloha. Pokud vezmete děcka mladší 10 a méně, dá se říci, že jednak nebudou jeho většině rozumět a dvojnak ještě budou vznikat komentáře typu, že HP kazí děti. Teď, když jsem se prolmil přes dav prudičů, nadávačů a těch, kteří se dostali do kinosálu zjevně omylem, tak se konečně dostávám k vlastnímu komentáři - je vidět, že rozdělení na dvě poloviny příběhu nijak neublížilo, spíš naopak. Je tu daleko více prostoru pro ztvárnění pasáží, které by se jinak do filmu nedostaly. Nutno dodat, že tyto pasáže nejsou nudné, "protáhlé" ani nijak v negativním slova smyslu neubližují jak předešlým dílům, tak ani předloze. Je tam humor, akce i napětí a člověk znalý předchozích filmů (event. i předlohy) s největší pravděpodobností nebude odcházet z kinosálu nespokojen. A co víc, tuhle akci i místy humor vstřebávají stejně jak dospělí, tak i starší děti, mizí tu ten pomyslný rozdíl mezi dětským filmem a filmem zaměřeným pro dospělé (MPAA - PG13). Stejně pobaven a se stejným zážitkem může odtud odcházet 12-ti letý kluk stejně jako pětapadesátník. Jediné mínusy, které bych vytkl, tak jsou snad jen hudba a místama pokusy o zvýraznění vztahů dospívajících, někdy možná i nad rámec standardu. V případě hudby je opět k neprospěchu celé série změna skladatele, který veškerou práci svých předchůdců a zejména pana Williamse hodí za hlavu a jede si své vlastní noty. Ani náznakově tu nejsou jak hlavní motiv, tak ani charakteristické "evil" či ústřední motivy pro jednotlivé filmy nebo emoce. Je to takové šedivé, nevýrazné a z pohledu diváka celé série to nepůsobí dobře. Už od čtvrtého filmu se říkalo, že bude temný, další temnější atd., ale hudbu temnější a temnější narozdíl od už tří temných předchozích neuděláte. Za mě osobně jinak spokojenost 90 procent. btw: srovnávat tohle s Twilight může opravdu jen někdo, kdo neví o čem mluví. Neberme ale lidem jejich názory.

Skrytá identita (2006)

Jak je všeobecně známo, tak ani vysoký divácký ohlas ani procentuální úspěšnost nikdy nezaručí fakt, že se Vám film bude líbit. Skrytou identitu jsem dlouho odkládal ke zkouknutí aniž bych ji dopředu nějakým způsobem znal. Bohužel, je to přesně ten typ scénáře a motivů, které mi prostě a prostě nesednou. Nelíbí se mi to, nevěřím tomu, neuznávám to.

Sociální síť (2010)

Social Network staví na propracovaném scénáři, který bezesporu je poutavý a málokterého trochu znalejšího diváka nechá chladným. Bez ohledu na to, do jaké míry je nebo není založen na realistických faktech (nejeden článek vypovídal o tom, že ve skutečnosti to bylo "trochu" jinak). Ale zpět k filmu. Spousta interiérových scén, dialogů ať zajimávých nebo méně zajímavých, zbytečně natažené intro, film veden formou vyprávění jak to celé vzniklo. Zajívámá hudba od méně známých skladatelů. Těžko hodnotit zbylé spektrum filmového řemesla, kvality bezesporu má, ale spousta scén se zdá zbytečných, nezajímavých, divně natažených a obrazy víceméně úplně nespadající do hlavní dějové linie. Z kina jsem odcházel se zvláštním pocitem, určitě stojí za zkouknutí, ale asi to není ten typ filmu, který bych si jako nadšenec pravidelně pouštěl na DVD. Mírné + má forma vyprávění, ztvárnění, hudba, scénář a dramatičtější sekvence "ve firmě" v závěrečné sekcenci. Necelých 75 procent.

Občanský průkaz (2010)

Jako ne příliš častý divák českých filmů zůstávám příjemně překvapen. Projekt má v podsatě jednoduchou synopsi a líbí se mi, že Trojan ji dokáže hodně věrně zpracovat a tvůrčně zpracovat do takové míry, že filmu "věříte", což se málokdy stává (například oproti Hřebejkovo Pelíškům, které nejsou špatné, ale prostě jim nevěřím). Co je trochu vadou na filmu, nebo spíše takovým charakteristickým prvkem, je nelineárnost děje. Chybí tu klasický scénaristický střed, zápletka - vyvrcholení, i když ve výsledku to není na škodu. Atypickým prvkem, který však působí zajímavě a ještě lépe tvoří výsledný dojem, je to, že film byl točen nezvykle dlouhou dobu a lze poměrně jasně sledovat vývoj hlavních postav (od krátkých vlasů k dlouhým, od pátnáctin k sedmnáctinám a dále). Scénář je dobře zpracován a očividně čerpá z bohaté předlohy, scénografie na vkus českého filmu zaslouží jedničku, (ne)herecké výkony neherců se hodnotit ani nedají, prostě jim věříte. Rekvizity, scéna,.. je až zarážející, s jakou podrobností k detailům (opět z perspektivy typicky českého filmu) se tvůrci vyřádili. V neposlední řadě, v některých pasážích mě zaujala kamera a střihová skladba a to zejména v dramatičtějších scénách (resp. obrazech). Ve finále, film má své chyby, ale toto do značné míry kompenzuje jeho kvalita. Myslím, že poctivých 75 procent si čestně zaslouží. Jsem rád, že i u české kinematografie se dá vidět profesionalita a kus dobře odvedené práce. Klobouk dolů. Btw: promo grafika je děs a člověka spíš odradí než upoutá.

Karate Kid (2010)

Neexistují špatní žáci... pouze špatní učitelé. Navzdory tomu, že tento film je určen pro mladší publikum, tak se neztotožňuju s komentáři, které ho už na základě zaměření a scénáře odsuzují. Typická situace - dítě, přestěhování, šikana, nenápadný učitel. V podstatě primitivní koncept, který co do pravěpodobnosti očekávání moc překvapit nemůže. Mě osobně, překvapil. Výprava je na takové úrovni, se kterou se běžně u projektů tohoto druhu člověk nesetkává. Působivě se jeví myšlenka pomyslné konfrontace dvou světů - západu a východu. Film není charakteristický žádným extrémem, nepůsobí příliš dětsky, ani neobsahuje pasáže, které by měly zaujmout pouze jednu cílovou skupinu. Délku bych mu nevytýkal. Je tam vtip, je tam drama, je tam akce (přiměřená). Pro všímavější nechybí ani trocha psychologie a zamyšlení se nad některými všedními věcmi. Akorát mi nesedí, že ve filmu prakticky není žádná krev. Opět podložené pravidlo, že MPAA a jim podléhající regule je zlo a další projev nesmyslného amerikanismu. V akcích, kde je surové násilí, které hnaničí s přizabitím, lze toto zakrýt pouze záběry "mimo" a velmi rychlým střihem, což, vzhledem k charakteru projektu, je docela škoda. Ve výsledku, velmi dobře odvedená práce. Přijemné slyšet, že Pan skladatel James Horner ani teď nezklamal, ba naopak. Co nový film, to nový svět, nové nástroje, originální a neopakovatelná atmosféra. Soundtrackovým fajnšmekrům znalých Hornerovy práce musí provázet husí kůže každý poslech alespoň v několika počátečních shlédnutích. Díky Jamesi, díky!

Oliver Twist (1982) (TV film)

Oproti Polanskiho verzi z roku 2005 je tato drsnější, surovější a nezdráhá se ukazovat násilí v plném rozsahu. Více špíny, více mraků, podrobnější rozbor vztahů mezi jednotlivými osobami a více pasáží, které zfilmované v jiných verzích nebyly. Navzdory tomu všemu, film je pořád průměrný a ničím speciálním nevyniká. Zároveň ale, ani nezklame.

En tu ausencia (2008)

Ha! Další film, který nutí pitomého diváka přemýšlet. Poměrně atypický, leč dobře provedený scénář otevírá prostor nevšedním a tabuizovaným tématům. Divák je bombardován několika pohledy na děj (svůj vlastní, dále pak dětský od hlavního hrdiny..) a nakonec dochází k závěru, že ani jeden nebyl ryze správný. Aneb ne všechno je takové, jak na první pohled vypadá. Hodně kvalitně provedená jak filmařská, tak scénaristická stránka projektu. Atmosféra panenské krajiny, luk a polí je dokonce poutavější než v A-čkových filmech.

Divoká řeka (1994)

Vcelku nadprůměrný projekt. Maestro Goldsmith opět bortí zdi svým uměním a i méně známými motivy dokáže vyvolat husí kůži i starým soundtrackovým mazákům. Film sám o sobě nepřekračuje hranice průměru, ale ve výsledku je pro diváka velice zajímavou a poustavou podívanou. 3,44. Solidně odvedená práce a v hudba zvlášť. Teď mě napadá, kdyby Goldmisth dělal hudbu k večerníčku, pak bych si asi nenechal ujít jediný díl.