Krvavý diamant (2006)

Je pro mě záhadou, co udělal ten černoch tak záslužného, že mu na přednášce tleskali ve stoje? Sice se podílel na získání důkazů (tedy fotek získaných poměrně nepravděpodobným způsobem, kdy novinářka Connely se dostane do blízkosti transakce na pravděpodobně dobře hlídaném letišti, a vyfotí muže, který si diamant velikosti palce prohlíží jak retard natočený přímo proti objektivu - to jsou ale šťastné shody "náhod")., na druhou stranu sám získal peníze prodejem diamantu. A nepostřehl jsem, že by se jich nějak zbavil. Film je plný těchto velmi "pravděpodobných" situací. Nejlepší z nich jsou "neprůstřelná" auta, respektive nezasáhnutelní hlavní hrdinové (vedlejší postavy zemřít můžou). Nejlepší scéna ale je, když chlápek vykopne dveře a potom je za sebou zase zavře:). Někomu se tyhle věci můžou zdát jako banalita, ale v mých očích to film sráží k zemi.

Zdrojový kód (2011)

Tak teď nevím. Musím si nechat rozležet v hlavě jestli 4 nebo 5*. A věřte mně, asi na tom budete podobně. Velmi netradičně pojatý film. Možná si budete klepat na čelo, ale dost mně to stylem připomínalo Na hromnice, o den více, i když žánrově jsme někde úplně jinde. Konec trochu přiškrcený, ale celkově to mělo slušný grády. DOPLNĚNO:po úvaze dávám jen čtyři. Jsou tu i momenty, které film celkem shazují.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Podobný typy filmů mě většinou nebaví. Tohle se ale trochu vymykalo běžným stupidním komediím. Jednak tam zaznělo pár dobrých gegů a taky sem Steve Carell vnesl trochu netradičnosti z Kanclu. Takže sice za 3*, na druhou ale dávám podobným filmům jednu nebo odpad.

Norimberský proces (1961)

Nejsilnější film Kramera, co jsem měl dosud tu čest vidět. Oceňuji jak ve svých nejlepších filmech nabádá diváka k zamyšlení, kde je vlastně ta pravda, jak bych rozhodl v této situaci já. Ať už se jedná o filmy se soudní tématikou, či o film Hádej, kdo přijde na večeři, všude je hlavní hrdina postaven před nelehký problém, který musí správně vyhodnotit a čelit tlakům a názorům ze všech stran. Vynikající Spancer Tracy ukázal, že najít pravdu není jednoduché a většinou ani populární.

Údolí krásných žab (1973)

Ničím nevybočující film o dětském táboře ze 70´ let, kde mě hodně pobavil moment, kdy zní u táboráku nezaměnitelný zpěv Karla Zicha a měl to jako zpívat Jandák. Tak to byla fakt pecka!

Občanský průkaz (2010)

Velmi svěží nahlédnutí do temné minulosti. Nejvíc mě zamrzelo, že velmi svižný začátek vystřídal trochu těžkopádnější konec. Jsem opravdu rád, že se objevil další film, který mladší generaci, ale i těm co už zapomínají, připomněl, jak moc to tehdy stálo všechno za hovno. Měl jsem to štěstí, že jsem se narodil až v 80´ letech a nemusel to prožívat naplno. A fakt mě rozčiluje poslouchat některý lidi v průřezu všech generací (tedy hlavně starých, ale i mladých), že to vlastně tehdy nebylo zas tak špatný, a že pivo stálo jen 1,50.

Bitva o Černobyl (2006)

Pamatuju si, že je to pár let, co jsem viděl dokument o Černobylu na Nově. To byl docela slabej odvar proti tomuto. Najdete zde rozhovory s lidmi co po havárii pomáhali s odklízením a měli to štěstí, že stále ještě žijí, s tehdejším prezidentem Gorbatchovem (ten samozřejmě tvrdí, že ani on sám neměl informace, jak vážná situace doopravdy je, což mě opravdu pobavilo...) nebo vědci, kteří hledali východisko. Co jsem ale nevěděl a docela mě to posadilo na prdel, je fakt, že hrozil další výbuch při styku magma s vodou. Ten by prý vymazal půl Evropy.

Prožít si své peklo (1977)

Velmi nepříjemný a negativní pocit si odnáším z tohoto filmu (ovšem v tom dobrém slova smyslu). Situace, do které by se nechtěl dostat nikdo z nás střídá ještě horší finální zjištění. Annie Girardot odvádí opravdu kus herecké práce.

Baraka - Odysea země (1992)

V dokumentech tohoto typu bych ocenil alespoň malý popisek místa, případně datum, kdy byl záběr natočen. Obrázky jsou krásné, ale bez nápovědy někdy jen těžko přiřaditelné.

Stalag 17 (1953)

Zpočátku se mně moc nezdála pohoda a uvolněnost, která v táboře panovala. Postupem času však pochopíte styl vyprávění a zjistíte, že se jedná o velmi vydařenou satiru. Zápletka se zdá být jednoduchá, ale je výborně prokreslená a film vás chytne dokud nezjistíte, kdo je tím tajemným špiónem.