• Western

Život (1993)

Neuvěřitelně poeticky natočené zrození života + Stabat Mater = Fantazie.

Obyvatelé (1970)

Zvířata jsou tady doma, člověk je sviňě a zavírá je do klecí.

Menq (1969)

Arménie, Arménie...Kdy jen bude tvůj lid svobodný.

Začátek (1967)

Snímek zachycující zvláštním způsobem vývoj od ruské revoluce asi až někam do 60. let (jestli je to vůbec na prostoru 10 minut možné). Vše v pohybu, k tomu skvělá hudba. Peleshyanův filmový esej, který zpracoval jako svoji práci v 1. ročníku na VGIKU. Samozřejmě byl pozván na kobereček, protože natočil něco vskutku revolučního. Ten střih fakt šlape.

Ran (1985)

Trochu obtížné je dostat se na vlnu japonské mentality, obzvláště té historické, ale pomůže univerzální téma stejné jako v Shakespearovi. Vynikající válečné scény.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Z tohoto filmu jsem si odnesl takový tik. Vždy když vidím práškovací letadlo, tak se trochu přikrčím. 1958 - Vertigo, 1959 - North by Northwest, 1960 - Psycho. Tak tomu se říkají plodná léta.

Barry Lyndon (1975)

Co dodat. Snad poděkování Stanleymu Kubrickovi za jeho genialitu, Johnu Alcottovi za jeho olejomalby a Carl Zeissovi za jeho čočky. Bravo pánové.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Nevšední film plný surrealistických výjevů a duchovních poselství. Ale pokud si neulítáváte, tak jako já, na hudbě Pink Floyd, odpadá vám podstatný rozměr filmu. A navíc je dnes spojení hudba-politika trochu pasé. 7/10

Odtud až na věčnost (1953)

Skvěle obsazené drama na pozadí začínající války. Škoda že se to dneska točí spíše takhle - Pearl Harbour (2001).

Vesnice (2004)

S Shyamalanem to jde od 10 k 5. Bohužel jsem na to přečetl hodně recenzí a nějaký blbec mi vyzradil i pointu, nakonec mě to ale skoro neovlivnilo. Vadilo mě, že Shyamalan nerozehrál na začátku komorní hru o životě ve vesnici, a že hned skočil na to svoje tajemno (není Hitchcock, aby mu to prošlo). Kdyby ho trochu ubral a přidal víc epické atmosféry mohlo by z toho být zajímavé drama s prvky romance a tajemna. Takhle je to takový trochu hybrid mezi hororem, thrillerem a bůhví čím ještě. Ačkoliv kamera byla poctivá, celkové vizuální ladění snímku působilo trochu kontraproduktivně. To jsem zvědav co natočí příště. I když měla Vesnice komerční úspěch, myslím že bude mít při dalším snímku od produkce nůž na krku.