• Western

Ničitel Conan (1984)

Tohle je o dost slabší než ten první díl. Přijde mi tam moc zbytečné akce a chybí mi tam ten nános mystičnosti (mýtyčnosti) a epický rozměr. Možná je to i tím, že Conan už nehledá sám sebe, ale jeho místo je již dané a vybojované mnoha boji a jde pouze za jedním cílem – porazit čaroděje a osvobodit princeznu. Zajímavé je jak je Conan přímý, nic neřeší a jde do všeho po hlavě i když ho ostatní varují před nebezpečím. Možná právě ta jednoduchost až hloupost je na něm trochu přitažlivá, samozřejmě spolu se silnými svaly, velkým mečem a svobodou. 5/10

Ponorka (1981)

Nějaký film o ponorce jsem už viděl, tak mi to nejprve až tak super nepřišlo, ale pak sem si uvědomil, že vlastně všechny ty nové filmy vycházejí z Ponorky. Ono se toho taky nic moc jiného, než co natočil Pedersen, o ponorce natočit nedá. V podstatě pozdější filmy více či méně kopírovaly, nebo jinak rozvíjely situace z Ponorky. Nejlepší je asi ta skvělá autenticita a dojem, že jste zavřeni s bandou neoholených a špinavých vystrašených chlapů doslova na jedné lodi. Teď to není až tak patrné, ale ten film má a bude mít obrovskou historickou hodnotu. Můžete se na to podívat a vidíte prostě to jak to tehdy bylo, a šmitec. Žádná velká omáčka a mazání medu kolem hudby. Je to prostě pořádně surová dávka. Námořníci vypadají jako praví mořští vlci, kontrast je vidět hlavně při návštěvě na parníku. Závěr vyjadřuje zmar nad lidským snažením a hrdinstvím, na vodě je nikdo nezničil, na souši byli bezbranní.

Tajemná řeka (2003)

Divně vyhrocené, kvalitně natočené temné drama se skvělými herci. Možná se mi to nelíbilo, možná se mi to nechtělo líbit. Toho Oscara měl ale dostat Bill.

Gladiátor (2000)

I když mě to napoprvé docela zklamalo, napodruhé jsem se už docela dobře bavil. Vizuálně je to působivé, ale na Scotta žádná velká bomba. Řím je strašně digitální. Akční scény jsou strhující, po přechodu gladiátorů do Říma se začíná více pletichařit a méně bojovat a trochu to už drhne. Zimmerovy noty jsou už ale trochu ohrané, měl by jít od válu. Gladiátor zažehnul zájem filmařů o historické eposy, ale jak to tak vypadá zústane nadlouho jednookým mezi slepými.

Barbar Conan (1982)

Vždy jsem si myslel, že je to pouhý akční výplach. Ale uvědomil jsem si že zatraceně zábavný akční výplach. A také že hrdina nemusí být příliš ideální a chytrý, aby mu člověk fandil. Některé scény jsou sice docela směšné a herectví je až na Sydowa a Jonese hodně toporné, ale vše to vynahrazují skvělé exteriéry, mystická atmosféra a skvělá hudba. A ten konec, ale to už je jiný příběh ...

Horem pádem (2004)

Žánrově neucelený, přehláškovaný hybrid. Bohužel mi tento film opět připoměl to, že se na české filmy nevyplatí chodit do kina. 5/10

Moje levá noha (1989)

Celkem normální, dobře udělaný životopis se skvělým hereckým výkonem Day-Lewise. Ale že by mě to nějak odpálilo, to ne.

Město bohů (2002)

Syrové, šokující dokumentární drama při, kterém si uvědomíte radost nad skutečností, že je vám přes dvacet a jste naživu.

Hellboy (2004)

Nelidská postava Hellboye je mnohem lépe prokreslená (a zahraná) než jiní, daleko lidštější superhrdinové. Skvělý Roy Perlman ční z celkem zábavné komisové slátaniny.