• Western

Rosemary má děťátko (1968)

Špička psychologického hororu. Tajemná a napínavá atmosféra je budována velmi zvolna. Divák je naprosto pohlcen bezmocností, stejně jako Rosemary. Škoda že závěr je trochu úlet.

Feng gui lai de ren (1983)

Tenhle raný film tchajwanského mistra, ne nepodobný Felliniho Darmošlapům, sleduje osudy tří mladíků někdy na počátku 80. let. Na jejich rodném ostrově jsou jejich největšími starostmi poflakování a vzájemné bitky s podobnými skupinkami. Poté co odcházejí do města a hledají práci, vyprofiluje se nejvíce příběh jednoho (tak jak to bylo v Darmošlapech). Umře mu otec, a tak se všichni nakrátko vrací na rodný ostrov a jsou vystaveni konfrontaci se starými hodnotami. Zamiluje se do dívky, u které bydlí, její bratr však musí odejít na moře a ona poté taky odchází do hlavního města. Pak se už nic moc nestane. Ono se toho v podstatě za celý film moc nestane, a tak je to docela nuda. Ani se nedá říci, že by to bylo něco jako "mladí muži poznávají velký svět". Klasická hudba nebyla moc vhodně zvolena. Film je zajímavý snad jen tím jak věrně zobrazuje realitu života na tehdejším Tchaj-wanu, značný rozdíl je mezi tou vesnicí a městem. K lepšímu je nutno přičíst velmi pěknou kameru.

Spalovač mrtvol (1968)

Klasika z vrcholného období českého filmu. Hrušínský je mrtvolně fascinující, jeho posedlost smrtí na nás z plátna přímo kape. Skvělá kamera.

Vzpomínky na hvězdný prach (1980)

Tohle je troufám si říci nedoceněný a neprávm opomíjený Allenův klenot, který je sice v mnohém podobný Felliniho 8 1/2, ale téma osobní krize filmaře je podané s lehkým, ne úplně pro Allena typickým, humorem. Skvělá je Charlotte Rampling a zejména úvodní scéna z vlaku jedoucího na smetiště.

Sloní muž (1980)

Je to dost odlišné od jiných Lynchových filmů, v podstatě je to takový film pro každého (což se o jeho pozdějších filmech říci nedá). Snad akorát v tom vystižení Viktoriánské doby mu jeho temná duše hodně pomohla. JInak smutné, dojemné a humánní. Docela by mě zajímalo jestli by takový normální film dokázal Lynch ještě dnes natočit.

Horizont události (1997)

Ze začátku to má docela slušnou atmosféru a je tam pár dobrých (hudebních) lekaček. S přibývajícím časem se to zvrhne v žánrově rozpolcený, klišovitý blábol.

Brak (2002)

Když k tomu člověk od začátku přistoupí s tím, že uvidí trapnou blbost, tak to není zas tak špatné. Kopíruje to hodně styl jiných autorů, spíše je to vykrádačka. A popkulturní odkazy (třeba na Pulp Fiction) jsou hodně zbytečné. Ale nenudil jsem se (většinou jsem se ovšem bavil jak je to blbé).

Život pod vodou (2004)

Nejlepší film roku (for me). Tohle se mi nikdy neokouká. A nepřipadá mi to nijak bizarní ani ulítlé. Geniální už ano. Od prvního záběru na oponu až po závěrečný běh skvělé. Slabší místa by se určitě našly, ale nechci je hledat. Murray je bůh, Dafoe taky. A nakonec i ti všichni ostatní včetně asáků a Bowieho. Jdu si koupit Zissoudasky.

Sin City - město hříchu (2005)

Naprostý souhlas s Douglasem. Tohle prostě jako film nefunguje. Což ovšem neznamená že se u toho nebudete bavit.