Paddington (2014)

Zázraky nečekejme, nemá cenu je vyhledávat, avšak pokud se podaří vymanit nám z pasti nepřeberného množství scénáristického klišé, zůstane nám tu opravdu velice krásná rodinná podívaná. Sám jsem dlouho během filmu uvažoval, zdali jsem v posledních dnech, snad i měsících, ba dokonce letech, viděl lepší rodinný film, ale nemohu se ubránit pocitu, že snad nikoliv. Film je to velice povznášející, snad i uklidňující, a i když místy kráčí po již vyšlapaných cestičkách, lze si ho svým způsobem oblíbit. Animace je vyvážená, medvídek působí neskutečně roztomile a spousty narážek a humorných momentů to všechno krásně podtrhují. Až se mi zdálo, že vše ubíhalo s každou vteřinou o minuty napřed. Zkrátka je to zdařilá podívaná, která nenudí, pohodlně si pluje a místy jemně zašimrá. Jak jsem řekl na začátku, není to žádný zázrak, ale je to pohodlné, nenásilné vytržení z reality, jaké občas potřebujeme všichni.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-man se konečně vrátil do marvelovského univerza a ohromně mu to prospívá. Řekl bych, že po skvělé trilogii od Raimiho, přes vyčpělého Amazing Spider-mana, se jedná o nejlepšího pavoučího muže, co se mohl natočit. Jak se mi tak zdá, je to bombasticky provedené, plné akce a pubertálního humoru, který vůbec ničemu neuškodí. Hlavní představitel nezklamal a s postavou se ztotožnil a je konečně i dokonalým Peterem Parkerem, kterého jsem si vždy přál. Jediné, co mi uvízlo v paměti jako drobná vada, která s každým dalším přehráním však odeznívá, bylo zapojení Tonyho Starka jakožto mentora, ale pro potřeby filmu to bylo pravděpodobně nezbytné. Marisa Tomei je půvabná a byla perfektní tetička a Michael Keaton byl jakožto záporák pekelně dokonalý. Na rozjezd to byla pěkná podívaná se spoustou chytlavých momentů, dokonalých efektů a skvěle namixované hudby, která se opírá o klasiku a mimořádně vše doprovází od samého počátku. Spider-man se vrátil tam, kam vždy patřil a přinesl s sebou osvěžující změnu, kterou potřeboval.

Buchty a klobásy (2016) odpad!

Nejsem takový intelektuál, abych se tu oháněl květnatými slovíčky a tituly. Možná jen těmi, které mi pomohla vymyslet moje kamarádka Nora z kliniky pro duševně choré. A ani jí to moc nežeru, poněvadž ten diplom je na toaletním papíře, avšak jako imbecil mám pocit, že mám právo, snad dokonce povinnost říci, že jsem byl hluboce zasažen a ne zrovna v dobrém slova smyslu. Něco tak zvráceně úchylného, absurdního a pitomého, jsem ještě neviděl. Něčeho tak nechutného, co mi celou dobu kope do hlavy a snaží se být rádoby vtipné, jsem svědkem ještě snad opravdu nebyl. Netušil jsem, že se tento film pokusí jít touhle cestou, ale kdybych to tušil, asi bych se mu vyhnul a nesnažil se jej napotřetí zkoušet dodívat v domnění, že vůbec za něco může stát.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Netuším, proč se tahle zbytečnost o Tarzanovi vůbec dělala. Snad jestli si tvůrci chtěli něco dokázat, nebo si potřebovali protáhnout vazy před nadcházejícím projektem, to netuším, ale byla to katastrofa. Herecké obsazení mi sedlo tak napůl a atmosféra byla opravdu prapodivně špatně dýchatelná a můj celkový dojem byl velice špatný. S každou přibývající vteřinou jsem od samého začátku nemohl uvěřit, kudy se snímek ubírá a jak pomalinku couvá, aniž by si všiml, že poráží kvalitu, kterou se snažil honosit.

LEGO® Batman film (2017)

LEGO Batman měl být asi něčím poněkud větším a magičtějším, než jak je tomu ve skutečnosti a zdá se, že svých kvalit by dosáhl, kdyby si až tak moc, a místy i trapně, sám ze sebe neutahoval. Vážně, Batman je víceméně seriózní postava a mně osobně nevadí, když se najde někdo, kdo ho dokáže správně shodit a vymáchat ho v kýblu plném… marmelády, ale někdy je moc příliš mnoho. Animace mi moc nesedí, přestože je na ni vidět dobře odvedená práce a jedná se především přece jen o vizuální prskavku, ale všeobecně to není žádná bomba, ze které by mi mělo doutnat po zhlédnutí obočí a z obličeje tryskat nadšení. Plus mínus střední třída zábavy.

Soumrak mrtvých (2004)

Neobyčejný britský smysl pro humor, nepřeberné množství komických situací a cest, které vedou od horšího k ještě lepšímu a naopak, skvělé herecké obsazení, potřebné množství narážek, krve a ideální počet zombie. To je přesně Soumrak mrtvých a já musím říci, alespoň sám za sebe, avšak je nás určitě více, že jsem se ukrutně pobavil.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Strážci vesmíru ve velkém stylu a rozměru jsou jen malou ukázkou něčeho očekávaného a velkou ukázkou nevyužitého potenciálu. Člověk očekává a poté se diví. Začátek filmu naznačoval, že tempo bude ucházející, avšak postupem času odpadávalo veškeré snažení a nic nového, převratného se nedělo. První polovinu jsem mohl klidně prospat, a o nic bych nepřišel, druhá část snímku se ovšem probudila k životu, ale posléze se po velké bitvě stalo to, že se vlastně nestalo vůbec nic. Mohl to být začátek něčeho nového, povzbudivého a akčního, dokonce něčeho svěžího, avšak po všech úvahách je to bohužel laciná, nečestná, akční jednohubka, která stojí jen za malou podívanou. Snímek, který sotva začne, skončí a vyšumí. Ovšem, pokouší se navnadit diváka na solidní nálož efektů a probouzí k životu i nostalgii, ale to zdaleka nestačí k tomu, aby se ze své ulity vyšplhal a stal něčím lepším.

Mumie (2017)

U Mumie, jako je tahle, je humoru a akce dost, o tom není sporu, ale stejně tak tu je spousty míst, ve kterých se ztrácím, bloudím a doslova narážím do stěn nelogičnosti, a když se konečně podívám k vrcholu, problikává tam velký, neonový nápis – bullshit. U většiny podobných snímků je tradice, která jim předchází, zřetelnější, nežli celý film a je jednoduchá, musí se totiž zkrátka vypnout. Jenže vypnout, udělat si něco dobrého k jídlu, vzít si cosi chutného na spláchnutí a najít si co nejlepší pohodlí, nestačí. Tenhle snímek měl dle mého názoru potenciál, který se z nevysvětlitelných důvodů v průběhu filmu ztrácí a přestože Tom Cruise je zde celkem hláškující borec, Russell Crowe je zkrátka geniální a Sofia Boutella je celkem zajímavě přitažlivá, film nemá správný říz, ani šťávu, propadá se s každou minutou o kvalitu níž a níž a svůj standart si neumí nastavit. Celkem škoda.

Green Lantern (2011)

Green Lantern? Těžko říct. Opravdu není lehké se rozhodnout, jaké přesně by si film zasloužil hodnocení, poněvadž je to taková kravina, která nejenže v některých případech štve, ale i docela baví. Ryan Reynolds dostal šanci, předvedl se a působí na mě, bůhvíproč, jako homosexuální, přecitlivělá balerína v úžasně zelených šatičkách snažící se prodat mi hot-dog, ale budiž. Mark Strong jako Sinestro je naproti tomu opravdu excelentní a Parallax je tu snad jen pro srandu, jako nastrčená záporná postavička, pardon, jako mimořádně dobře udělaný oblak dýmu z nasraného, rozbitého bonga a ostatní je tak nějak už vedlejší, snad kromě Blake Lively, která je zde opravdu k neuvěření překrásná. Zelená by sice měla zklidňovat oči, které mne nepředstavitelně pálí a mozek se s nimi raději neztotožňuje, ale když na malý moment vypnu a svezu se, tak se tahle nevyvážená průměrnost dá vydržet.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Chlapec v pruhovaném pyžamu je snímkem, který s dětským vnímáním ukazuje nám všechno konkrétní, co bychom potřebovali vidět a vědět a lehce nás směřuje cestou nenásilí a nevinnosti, na které bychom měli všichni do jednoho vnímat události dočista jinak. Přestože film není kdovíjakým zázračně se třpytícím klenotem a scénáristickým zázrakem, je pěkným zpracováním něčeho tak dojemného, že se stává dozajista úctyhodným. Zpracování je provedené pěkně, hudba dokresluje děj a všichni herci se staví na svá stanoviště, aniž by si překáželi, nebo se stínili navzájem a závěr filmu, ač je předvídající, je nezapomenutelně emotivní.