Kouř (1990)

Tohle není ani tak film o normalizaci, i když samozřejmě ano, ale o devadesátých letech, které byly samy velmi zvláštním experimentem. Když jsem jej viděl poprvé, a to někdy až po přelomu století, tak jsem si říkal, kdy to vlastně vzniklo. Je to film jakoby trochu mimo čas, ale zároveň neodmyslitelně patří do devadesátkové dekády, dekády revolučních očekávání a finálního vystřízlivění v jejím průběhu. Dekády, která bude na dlouho v Českých dějinách zapsaná jako období nebývalé společenské kreativity a dlouho bude trvat než bude smazaná jinou pamětihodnou dekádou.

Lída Baarová (2016) odpad!

Jakékoliv téma naťuknuté v tomhle filmu, bylo ihned zničeno. Praktický čistý exploit, vršící kliše na klišé. Kdyby to bylo porno, tak by to bylo velmi elegantní porno. Ale bohužel to porno není.

Temná hvězda (1974)

Velmi příjemná záležitost. V podstatě je to postavené na hlavu, ale zároveň je to klasické ušpiněné sci-fi o dělnících hlubokého vesmíru. Ti nejsou více než hrstka zašíváků v kovové plechovce věčně odsouzené poletovat od jednoho šutru k druhému. V podstatě groteska na téma zbytečnosti a marnosti lidského počínání. Zajímavé je, že poslední útěchou člověku i bombě je filosofie.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Možná jeden z vrcholů Spielbergovy tvorby. V podstatě je to esej o tom, co ještě je lidství a kde končí zpovykanost lidstva. Zda je ta hranice to, že vytvoří bytost, která je schopná cítít a jež je určená více méně pro zábavu. Také se zde velmi hezky film zamýšlí na vůbec na uchopitelnosti lidských citů a vnitřního života. Podobné věci řeší každý kvalitní film o androidech.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Dlouhou dobu jsem si myslel, že je to nejslabší snímek série. Teď když jsem ho viděl ještě jednou, tak ten problém je, že se odehrává jen v jiném prostředí, nejsou v něm náckové, ale upadající už skoro postkoloniální rádža kdesi v Indii, navíc jako by celý příběh měl práve dvě epizody, z nichž každá je jiná, protože se odehrává v jiné části britského koloniálního vlivu. To bylo to, co mi vadilo, ale vadit to s odstupem času přestalo. Navíc tenhle film dal světu také pár klasických scén.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Ano toto je dobré. Všichni stárneme jen filmová technika občas mládne. Díky tomu efekty v Lebce vynikají o trochu více než v těch předchozích dílech. Dá se říct, že je to příjemný film. A doporučuju sledovat celou tetralogii za sebou, pokud to jde. To si pak člověk více všimne, když má nakoukáno ty předchozí díly.

Lincoln (2012)

Až budu mít jednou děcko a budu mu chtít vysvětlit jak to funguje v politice, tak mu pustím tenhle film a probereme spolu podrobně co se v něm děje. Myslím, že to pochopí. To co se mi na tomhle filmu líbí je dost dobrý popis toho, jak je náročné a jaké morální kompromisy vyžaduje prosadit něco, co věříte, že je dobré pro všechny.

Most špiónů (2015)

Toto je v podstatě film jak má být. Komplexita tématu je redukována tím, že to má být film pro celou rodinu, ale tohle je zase karta se kterou umí Steven Spielberg hrát naprosto excelentně. Co se nám tady dostává je opravdu podívaná, která stojí za to. V dnešní době vizuální roztříštěnosti je to až neskutečné něco takového sledovat. Užíval jsem si spousty detailů a vůbec jsem chrochtal nad tím, jak je film technicky zvládnutý.

Superman 2 (1980)

Scéna z baru obsahuje všechno. Pak samozřejmě pro mě byl důležitý ten konflikt super zlounů a supermana. Tenhle film je jednodušší než ten první, ale zároveň je i o dost akčnější. Zajímavé je ho taky srovnat s dnešními Supermany. Co stačilo ukázat tenkrát, aby se demonstrovalo superzlo a supersíla, a co se musí ve filmech dělat dneska. Dnes máme o Supermoci daleko katastrofičtější představy.

Superman (1978)

Tenhle film je moje dětská láska. Taky jsem chtěl nosti slipy na leginách a běhat v pláštěnce. Navíc se mi Lois zdála jako strašně eterická bytost a Lex Luthor jako maximálně zlý. Navíc scény z kryptonu jsou to, co mi pak v ostatních filmech chybí (myslím Supermanovu tetralogii). tady je prostě Krypton opravdu velmi jiné a mystické místo.