Superman 3 (1983)

Tenhle film jsem nepochopil, vůbec mi to jako celek nedávalo smysl. Dějí se tam věci jen tak, pak je tam někdo, kdo byl uplná nula na socce a když sáhne na počítač tak i kávovníky pomřou. Obecně mi takové věci na filmech nevadí, nemusí to mít extra smysl, ale musí to být aspoň zábavné. Tady je to složené z různých úryvku, něco je groteska, něco je psychologické drama a něco akčňák se supermanem, ale celkový guláš z toho už tady v tomhle díle neladí. Dobrá je ale myšlenka, že se Superman zvrhne a začne škodit, nebo nezvládat svoje úkoly je celkem přínosná. A znova se nám objevuje i v naší přítomnosti. A také je zde hezky vidět, že to co drží Supermana na světlé straně, je to, že on sám je vlastně Clark Kent, v podstatě skautík z hodně malého města.

Superman 4 (1987)

Nejlepší souboj super dobráka a super zlouna, který jsem kdy viděl. Prostě epická bitka jak má být. Já nevím proč, ale docela mě to připomnělo současného Sup Vs Bat, samozřejmě ne filmařskou kvalitou, ale tím o co v obou filmech jde. Aspoň co se týče ďábelského plánu Lexe Luthora. Sledování tohoto starého nepovedeného filmu si umožňuje uvědomit jak prostinké zápletky superhrdinské filmy mají. Přijatelnější a o dost zábavnější je to pro mě v téhhle směšné verzi s nepodařenými triky, a zlounem co je podivným kořenem s trvalou, a dlouhými nehty, jež byla stvořena z těla supermana, lexe luthora a záře Slunce.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Tento díl se nepovedl. Obsahuje sice všechny elementy, které má obsahovat, ale dohromady to k sobě nesedí. Špatně se na to dívá. Nepřínáší to požitek, celý film je zmatený a roztříštěný. Pozitivní věc, že i tato vizuálně nepovedená záležitost se drží věcí ustálených v předchozí sérii. Bohužel díky celkové vizuální zmatenosti, za kterou se pravděpodobně skrývá kouzelné slovíčko budget, tak ty věci nevynikají tak, jak by měly.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

S každým dalším dílem je trochu problém, že divákovi nejde nabídnout něco překvapivého. Jedině nové tváře, které se do toho cirkusu nechají zlákat. Zatím se to daří. Daří se také pracovat s velkým množstvím postav tak, aby byly jakžtakž odlišitelné a zapamatovatelné. Trochu škoda, že vždycky sejmou ty záporáky a trochu si tak berou šanci, že by měli v nějekém dílu super villain team složený z těch nejhorších nejhorších. Banderas v tomhle filmu je prostě deadpoolův fotr. A taky je dobré se někde dívat, že staří týpci pořádně proškolí ty mladé, ti sice nejsou neschopní, ale zkušenosti jsou zkušenosti. Také je dobře, že se generace setkávají na profesní bázi a příliš se nešermuje s nějakým otcovsko synovskými vztahy nebo něčím podobným.

Plán útěku (2013)

V tomhle snímku jde jenom o jedno - o Arnolda a Slye. Nic jiného bych v tom nehledal. Nejdřív mají trochu potíže, pak všechny ostatní strašlivě zmlátěj.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Dvojka je lepší než jednička. Je tam více metaúrovní. Od každého z veteránů akčních filmů čekáme, že předvede to svoje a taky se tak stane. Vidíme Van Dammeho roundkick, Arnold pořád někam chodí a pak se vrací, Chuck zlikviduje všechno, co mu stojí v cestě. Děj tvoří hlavně klišé a tak to má být. Dvojka je film, který doručil co od něj bylo očekáváno.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Mě to příšlo jako strašný zmatek. Příliš mnoho motivů, příliš mnoho postav a málo času říct něco pořádně. Vynikající individuální momenty, kde koruna všeho je scéna s Quicksilverem, pak to jak se Mystique promění v prezidenta Nixona, výborný Bolivar Trusk Petera Dinklage. Ale celkově hlavně mám z filmu dojem chaosu. Víceméně to byl takový zmatený Xmenovský orloj, kde se tuhle objevovali postavy v různých časových dimenzích.

Deadpool (2016)

Zatím nejlepší pokus jak převést komiks na plátno a zachovat některá jeho vyprávěcí specifika. Trochu mi vadilo, že hlavní hrdina neustále mele, až je s tím ve skutečnosti otravný. Bavil jsem se dobře, ale na druhou stranu nic víc k tomu napsat nemůžu. Ono ve skutečnosti není moc co.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Trochu jiné hvězdné války. Ve srovnání se Star Trekem stejného režiséra je téma přistoupeno daleko citlivěji a s větší pokorou. Po třetím shlédnutí pořád obdivuju jak se tento film liší od těch ostatních dílů. Hodně lidí píše, že se jedná o fantastický remake epizody čtyři, což podle mě není pravda. Je sice použito stejné dějové schéma, ale to je použito ve hvězdných válkach všude. Prakticky každá důležitá postava a každý film postupuje podle Cambellovského mýtu hrdiny. Jedná se samozřejmě o generační výměnu a střet napodobitelů a pokračovatelů hrdinů a linií. Stojí za povšimnutí, že příběh a linie postav na světlé straně síly pokračují, nebo nesou duchovní odkaz. Rey dostává meč, který před tím měli generace jediů a ona se velmi obtížně stává jeho nositelkou, nechce to dělat, ale příběh je silnější než ona a tak se stává pokračovatelkou. Ti zlí zase chtějí napodobit své vzory, ale sami jsou jen neopravdové a prázdné imitace (plechová žena, hysterik v masce a uřvaný pseoudohitlerek). Čím více chtějí, tím jsou z nich větší idioti. Třeba Phasma nikdy nebude tak hrozivá jako Boba Fett, čistě z toho důvodu, že pořád mele. Ren si sundá masku, nikdo ho nerespektuje a generálek rád řve a rád se poslouchá jak řve. Možná se jedná o zatím nejlépe vylíčený rozdíl mezi světlo a temnou stranou. Následovat a pokračovat je obitžné, kdežto napodobovat je snažší, ale v podstatě bez obsahu. Mám obavu z plánu Disney, že budoucí díly mohou sérii zdeformovat, že toho bude prostě příliš mnoho. Uvidíme co přinese zítřek.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Film je nevyvážený. Pokud se chcete zabývat důležitými tématy tak na konci nejde vypustit trolla. Sami si tak odpálite svojí práci. Také trochu škoda, že se Clark Kent není více výrazný, k pochopení toho, kdo je vlastně Superman je to jeho alterego klíčové. Superman je Clark Kent, chlapec z vesnice, který věří v Boha, rodinu a Americké hodnoty, nic víc, nic míň. To je navíc to tajemství po kterém Wayne ve skutečnosti pátrá a v čem spočívá to, že jej zklamal. Je pravda, že tento film je hlavně o Waynovi, ten k té pointě dojde, stejně jako vnímající divák, ale zůstane to kdesi zavaleno pod tím vším co rozdupal a rozbil ten troll z konce filmu. Pozitivní věc je také, že film je pokračováním předchozího díla. Trochu rušivě působí ostatní postavy superlidí, minule byli kde? Čekali jak to celé dopadne, nebo DC hrdinové se nezajímají, co se děje kolem nich? Pokud se počítalo aspoň v náznaku s tím, že se bude vytvářet série, měli se ostatní postavy do děje uvádět už v Muži z Oceli. Teď se tam objevují aniž by k nim bylo řečeno něco navíc, v podstatě jako by scéna po titulcích byla vložena doprostřed filmu. Také by se mělo zvážit jestli jít cestou ohromujících triků, které divácký požitek natahují až na mez smyslové snesitelnosti, je stále cesta, po které se má kráčet. Zda nezvolit mírnější formu.