Zardoz (1974)

Podle začátku jsem čekal něco velice absurdního. Což absurdní to i bylo. Žádný z těch prvků nerušil příběh, který film vyprávěl ba co víc, po shlédnutí filmu mi přišlo celkem smysluplné proč byly zvolené zrovna tyto vyprávěcí postupy, ať byly jakkoliv divoké. Dá se i říct, že snímek je velmi viziónářský a mnohá témata, která byla v něm jsou stále aktuální. Kdyby někdo chtěl zfilmovat díla jako Brave New World a Island od Aldouse Huxleyho, tak bych očekával, že to bude vypadat tak nějak. Téma vědeckého řízení společnosti, společenské manipulace pomocí technologií a rozdělení lidí uvízlých v neustálem pachtění otupených uctívání falešných model a elitou se svou vlastní verzí totalitní společnosti, které se stala otrokem je téma, která se dnes opakuje pořád dokola. Psychydelie patří k době ve které film vznikl, stejně tak i podivné kostýmy a všudypřítomný erotismus.

Anihilace (2018)

Takto vypadá banalizace velmi inteligentní předlohy. Trilogie Jižní zóna by si zasloužila daleko lepší zpracování a pravděpodobně kdyby tak někdo někdy učinili v podobě televizního seriálu, nebo televizní minisérie, tak by to dávalo daleko větší smysl. Tajemství a setkání s cizím o které v původní trilogii jde, je zde nahrazeno barevným tripem a mutanty. Tu jednu hvězdu dávám po delším přemýšlení a za to, že film má několik dobrých momentů. Po shlédnutí bych dal dvě nebo tři, ale s odstupem několika dnů nemůžu dát více než jednu.

Akumulátor 1 (1994)

Na česko to nebyl špatný nápad, něco takového šlo zrealizovat jen v devadesátých letech.

Kolja (1996)

Když jsem Kolju viděl poprvé, tak jsem jím byl fascinovaný. Dříve mě okouzloval samotný obraz, pak jsem v tom viděl jakési existenciální drama o ztraceném stárnoucím muži a malém chlapci, na konci kterého oba najdou onen smysl a také, což je důležité smysluplné opravdové vztahy. Na druhou stranu teď mi příjde nejzajímavější to, jak ten film zobrazuje surovost lidských vztahů obalenou do vlídnosti a laskovosti. Po letech je pro mě také výraznější to, jak moc sexisticky se chovají postavy ve Svěrákových filmech a to je vidět i v tomhle filmu. I tady je to v podstatě příběh stárnoucího erotika, který tahá ženy do své věže a aniž by se snažil vytvořit nějaký smysluplný vztah, tak tráví večery obvoláváním svých už většinou vdaných přítelkyň. Prakticky každý vztah tady vznikne z nějaké zištné potřeby (ať už je to sex, peníze nebo touha po dítěti, či i po nových okapech, atak dál). Na druhou stranu tyhle potřeby jsou základem lidského života a v tomhle filmu se podařilo odvyprávět příběh, kdy se jasně ukazuje, že i skrze takové věci může vzniknout něco kvalitativně jiného.

Vratné lahve (2007)

Kouzlo se vytratilo. V podstatě na jednu stranu dobře zachycené stárnutí v dnešní rychlé době a v celé nemilosrdnosti dnešní doby, která odhazuje lidi, když už nejsou využitelní. Ale celkově až příliš upatlané vzdychání starého erotika, který už prostě nemůže.

Žraločí tornádo 5 (2017) (TV film)

Na začátku to vypadalo, že není kam jít. Na konci bylo jasné, že pro Azylum není nic nemožné.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Copycat "Ghost in the Shell", kde místo majorky je nějaký chlap.

Sebevražedný oddíl (2016) odpad!

Kdyby se všichni na začátku rozhodli spáchat sebevraždu, tak by to bylo mnohem lepší. Bylo to něco v tom stylu, tady máme vcelku dobrý ansámbl zajímavých figur a ty, nenecháme dělat během filmu uplné nic. Tak jo. A jak nic nedělali, nic nezkazili.

Wonder Woman (2017)

Navrát kapitánky Xeny. Je až zarážející jak moc stejné jsou Wonder Woman a Xena. Paradoxně Wonder Woman se také nebojí paralel mezi sebou a Kapitánem Amerikou. A dá se říct, že z toho Wonder Woman vychází daleko lépe, ale možná je škoda, že se nemohou setkat a být si rovnými partnery. Uvidíme jak to bude zvládnuté v pokračováních. Ale upřimně si nemyslím, že pokud vznikne týmovka, tak bude mít Wonder Woman stejné postavení jako například Batman, ale její role může spadnout někam tam, kde je v marvelovském univerzu Black Widow, do důležité, ale přesto doplňkové postavy, která nefunguje jako partnerka svých mužských hrdinů. V tom měla Xena výhodu, když se potkala s Herculem, ti dva byli vždycky rovnocení. Bude Batman také zacházet s Wonder Woman jako s kolegyní, nebo jí bude přesvědčovat pomocí obrázků z minulosti k bůhví čemu a vřadí jí do svého reportoáru ulovených žen? I ve vztahu mezi ní a postavou, kterou ztvárňuje Chris Pine (jmenuje se Steve?) je něco pygmalionského, zejména v tom, jak jí uvádí do civilizované společnosti. Ale nutno přiznat, že Diana je tvrdší materiál než paní Doolitlová a její cíl je dělat něco, co umí lépe, než její mužský sidekick. Určitě pro mě je to první vyloženě povedený film ze "Snyderovské" série z DC univerza. A díky němu jsem ocenil Xenu Bojovnici.