• Rodinný

Vánoční únos (2007) (TV film)

Typicky průměrný vánoční film, který neoplývá příliš vánoční atmosférou, ale i přesto potěší a dokáže taktéž zaujmout. Na vánoční filmy se snažím specializovat (už jsem jich viděl několik desítek), a tak mám možnost srovnávání a tahle komedie z tohoto srovnání zase tak špatně nevychází. Nápad je docela zajímavý a vůbec po dějové stránce tam jistá originalita byla. Ale i přesto film nemá nic, co by mne nějak výrazně zaujalo. Prostě průměrná romantická komedie, odehrávající se v době Vánoc, ale tak nějak bez vánoční nálady. Takový popis se na tenhle snímek hodí nejlépe. Přesto jsem rád, že tvůrci přišli se zajímavým nápadem. No řekněte, ve kterém filmu uvidíte servírku, která je zoufalá z toho, že k rodičům na Vánoce nemůže přivézt přítele, protože žádného nemá, tak unese jednoho ze zákazníků a donutí ho přestírat, že on je jejím přítelem? Ale jak říkám, není to u mě bohužel na více než tři hvězdičky, protože tohle příliš nevychází z průměrnosti a v porovnání s ostatními romantickými vánočními komediemi je to přibližně na stejné úrovni. Také příliš nereálné, ale přesto milé a zajímavé. Takže dávám tři hvězdičky.

Dospívání po americku (1993)

Tento film jsem viděl již podruhé. Od prvního zhlédnutí uběhlo přibližně jeden a půl roku a přesto jsem na tento film nezapomněl, přesto jsem stále viděl před očima některé scény z tohoto filmu, což, jak už jsem se v nějakém jiném komentáři zmínil, je pro mne zárukou té nejlepší kvality, když ani 18 měsíců od prvního zhlédnutí na film nezapomenu a mám ho v hlavě. Robert De Niro si v tomto autobiografickém filmu podle skutečných událostí zahrál dost velkého záporáka, kterému divák na začátku filmu fandí, aby ze spratka v podání DiCapria udělal poslušného hocha, který bude respektovat svou matku, ale už přibližně od poloviny filmu divák začíná fandit DiCapriovi a De Nirovi přeje jen to nejhorší. Tenhle film je ejdinečnou příležitostí vidět De Nira provozujícího domácí násilí a zároveň vidět DiCapria v jedné z jeho nejlepších a nezapomenutelných rolí. Pro mě osobně je tohle jeden z nejlepších hereckých výkonů DiCapria, skoro se dá říci, že hned po filmu "Co žere Gilberta Grapea?" je tohle jeho nejlepší role. A o čem se musím zmínit, to je vedlejší postava jménem Artur, neboli ten "přihrátý" mladík s tím roztomilým pejskem. Ten je prostě super a herecký představitel byl pro něj vybrán opravdu velmi dobře, tady musím pochválit výborný casting. Je to pro mne rozhodně nezapomenutelná postava. Ale abych to už neprodlužoval. Film je naprosto excelentní a jeden z těch nezapomenutelných. Původně jsem udělil čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí a po výše popsaném vysvětlení je jasné, že film ode mne nemůže dostat nic jiného než maximální hodnocení.

Maturita 70 (2007) (TV film)

Pohodová komedie o radostech a strastech jednoho muže, který už má důchodový věk, ale do důchodu se ještě zdaleka nechystá. Naopak, jeho cukrárna je ve Francii vyhlášená a on v ní pracuje od rána do večera. Ale jeho život se radikálně změní, jakmile přijme do učení svou vnučku, kterou pět let neviděl. Ta ho vyprovokuje k tomu, aby si i přes svůj pokročilý věk dodělal maturitu. Jedná se o krásně napsaný příběh, který svou obyčejností dokáže zaujmout a který se nebojím označit za příběh vynikající. Možná se tu najde i nějaké to moralizování, ale to je jen logické vyústění celého příběhu. Tohle je přesně jeden z těch filmů, u nichž se docela často podvědomě usmívám, aniž bych si to uvědomil. Prostě tenhle příběh dokáže velice rychle uplynout, aniž by nějak výrazněji nudil nebo dokonce měl hluchá místa. Celou dobu je ve filmu nač se dívat. A teď nemyslím jen dívání po dějové stránce, ale i dívání po herecké stránce, protože mladé herečky jsou kromě hereckého talentu i krásné, takže muži si rozhodně přijdou na své. Ale i pro ženy se najdou sympatičtí herci. Každopádně myslím si, že lépe tento film dopadnout rozhodně nemohl, příběh je zpracován velice dobře a nemám tomuto filmu příliš co vytknout. I přesto však dávám jen čtyři hvězdičky, a to proto, že film přece jen nebyl natolik silným zážitkem, jako některé pětihvězdičkové filmy, ale i tak je to pro tento francouzský snímek pěkné hodnocení.

Jen trošku štěstí (2006)

Opravdu velice zajímavá komedie, která kupodivu dokáže i docela pobavit a především nenudit. Od filmu s Lindsay Lohan v hlavní roli se dá čekat opravdu leccos. A jelikož vůči hercům dopředu nemám žádné předsudky (i když filmům s některými konkrétními herci se záměrně vyhýbám), tak jsem k tomuhle filmu přistupoval, jako by tam nehrál nikdo známý a soustředil jsem se jen na film. A film mě kupodivu vůbec nezklamal. Námět je dost zajímavý, a i když je dopředu jasné, že film bude plný klišé a už na začátku se dá odhadnout, jak celý příběh dopadne, i přesto je to film nápaditý, vtipný, zajímavý a rozhodně nenudí. Naopak to všechno docela rychle uteče. Každopádně ale přece jen mě docela zklamalo, že když dokážu na začátku odhadnout, jak to skončí, tak je něco špatně. Já totiž téměř nikdy nedokážu odhadnout vývoj a konec filmu, ale tady se mi to povedlo hned na začátku, a to ten film v mých očích trochu sráží. Opravdu nebýt toho, že jsem to dokázal odhadnout, dal bych čtyři hvězdičky a film označil za nadprůměrný. Ale s tímto faktem mám bohužel problém, a tak film hodnotím jen jako lehký nadprůměr, prostě jako zajímavou svižnou komedii, která zaujme, ale která bohužel nepředstihuje co do kvality většinu jiných průměrných komedií. Takže je to za tři hvězdičky.

Jako mravenci (2007)

Komedie ze slunné Itálie, která však příliš nenadchne a dokonce se dá říci, že dějově je to velice nepovedený film, který měl velký problém mě zaujmout a vlastně se mu to ani příliš nepovedlo. I když přece jen nějaká snaha o děj a vyprávění byla, nakonec to považuji za snahu marnou. Celé je to vlastně o jedné rodině, která vlastní vinici a restauraci, která ale krachuje a rodina je až příliš zadlužená, a žádné světlé zítřky na obzoru nejsou. A tak je napadne vsadit všechno na jednu kartu, totiž na jejich koně, kterého mají už docela dlouho, ale který nikdy nezávodil a oni ho přesto na dostihy přihlásí s nadějí, že vyhraje. I když takhle to zní zajímavě, mně to moc zajímavé a koukatelné tedy rozhodně nepřišlo. Určitě bylo mnoho možností, jak tenhle námět ztvárnit zajímavě a lépe, ale tahle možnost zvolená režisérkou mne příliš nezaujala. A tak zde vlastně nacházím jediné pozitivum, a to sice délku filmu. 75 minut je opravdu ideálních a dostatečných, než film stihne začít ještě více nudit, tak to celé skončí. Ale i přes to všechno musím rozhodně ocenit snahu a především potom úžasné obrázky italských vinic, které nám film nabízí. To je opravdu krásný pohled a vyvažuje to slabší děj. Takže nakonec i díky těmto záběrům jsem se rozhodl pro dvě hvězdičky.

23 (2007)

Psychothriller s Jimem Carreym v hlavní roli, který pojednává o člověku, který žije klidným a pohodovým životem, aby nakonec díky náhodě zjistil, že asi ne vše v jeho životě je v pořádku. Upřímně řečeno je zde můj názora docela rozporuplný. Hlavním důvodem pro nízké hodnocení pro mě je to, že jsem se ve filmu postupně ztrácel. Jakmile začne Carreyho postava číst onu osudnou knihu a začne se paralelně odvíjet další příběh, tak jsem měl mnohdy problém rozpoznat, co je ten původní příběh (ta současnost), a co je ten vyprávěný příběh (kniha). Bohužel tohle bylo docela zmatečné, ale nakonec jsem se vždy nějak zorientoval. A pak se mi také nelíbila závěrečná pointa, kterou tvůrci na diváka vychrlí během posledních 10 minut. Z toho konce mám pocit, že jsem příliš mnoho nepobral a nejsem si jistý, že jsem vše pochopil. Ale pak jsou tu důvody, které mluví pro dobré hodnocení. A to sice právě zajímavost námětu, který, ač možná trochu zmatečně zpracován, je přece jen zajímavý. Alespoň mě tedy tento námět dokázal docela zaujmout. A tím druhým důvodem je Jim Carrey, který k mému překvapení nehraje tak špatně, jak to někteří zdejší uživatelé líčí. Jistě, Carrey je především komik a sedí mu komedie. Ale tuto roli si myslím že zvládl tak, jak on nejlépe umí, a herectví Carreyho rozhodně není na tomto filmu to nejhorší. Takže jsem se rozhodl hodnocení zprůměrovat a vycházejí mi z toho tři hvězdičky.

Soukromý majetek (2006)

Komorní snímek z Belgie, jehož síla a kvalita tkví právě a především v jeho komornosti. Rozhodně se jedná o velice zajímavé drama, které využívá jen velice málo pomocných prostředků a staví především na scénáři a na hereckých výkonech. Scenérie se téměř nestřídají, hudební doprovod zde téměř není, jsou zde scény na jeden záběr bez zásahu střihače, a především jsou zde herci, kteří jsou schopni ten film utáhnout. Po dějové stránce se jedná o velice zajímavé a neveselé vztahové drama, kde nálada postupně houstne a na konci už nic nebude jako dřív. Film pojednává o matce, která už 15 let žije sama se svými dvěma syny v domě, který získala po rozvodu. Ale už jí docházejí síly, a tak chce dům prodat a z utržených peněz si otevřít restauraci. A zatímco jeden syn jí, dá se říci, podporuje, ten druhý o tom nechce ani slyšet. Jak už jsem napsal, právě malost tohoto snímku z něj dělá to, co je, totiž nadprůměrný film, který dokáže velice zaujmout. Z filmu prostě čiší jakási neopakovatelná atmosféra, která mu rozhodně dodává na zajímavosti a především na kvalitě. Takže rozhodně mám po zhlédnutí filmu dobrý pocit a opět jsem se přesvědčil, že ke štěstí nepotřebuji vždy jen hollywoodské trháky, ale naopak, že takový malý nenákladný komorní příběh z Evropy není občas na škodu. Je to za čtyři hvězdičky.

Koncem nic nekončí (2006)

Tak řeckých filmů jsem dosud příliš neviděl. Vlastně pokud si tak vzpomínám, tak jsem dosud neviděl žádný řecký film. A protože jsem to chtěl napravit, tak jsem si v televizi zapnul komedii Koncem nic nekončí. A ačkoliv je to možná tak trochu vykrádačka, přesto to přinásí do duchařských filmů zase něco nového, něco zajímavého. Není to úplně okopírovaný hollywoodský snímek Duch, není to ani věrně okopírovaný francouzský snímek Řidič a fantom. Jistě, je to také o člověku, který zemře a jeho duše zůstane na Zemi. Ale dostane tzv. "pět minut navíc", což znamená, že má k dispozici pět minut, během kterých se může zhmotnit a normálně hýbat věcmi (např. psát propiskou nebo házet věcmi), a živí lidé to zaregistrují. A zemřelý hrdina toto využívá především ke kontrolování své ženy a k tomu, aby jí případně překazil intimity s jinými muži. Konec už je pak docela zvláštní a tak trochu překvapující, ale to už je vedlejší. Hlavní je, že Koncem nic nekončí je svěží vtipná duchařská komedie, která mě dokázala zaujmout a od které jsem dostal přesně to, co jsem od ní očekával, totiž zábavu a pobavení. Takže se dá říci, že mé úplně první setkání s řeckým filmem dopadlo docela úspěšně, čemuž jsem sám rád. Tenhle film vnímám jako nadprůměrnou záležitost, a proto uděluji čtyři hvězdičky.

Dohodnuto (2007)

Americká nezávislá filmová scéna tvoří jeden kvalitní film za druhým. A toto je bezesporu jeden z nich. Dohodnuto, to je tak nádherný úžasný lidský příběh o rozdílnosti vyznání, a přece velmi totožných povahách. Film o dvou mladých ženách, které učí prvním rokem na škole ve Spojených státech, a které dělí jejich vyznání. Zatímco jedna je ortodoxní židovka, ta druhá je muslimka. Přesto se skamarádí a začnou se vídat i mimo školu. Obě mají od rodičů relativně volnou ruku a rodiče nejsou na ně nikterak přísní. Na čem jim však opravdu záleží, to je výběr partnera pro svou dceru. Ale naštěstí jsou rodiče ochotni svým dcerám naslouchat a nenutit je proti jejich vůli do sňatku s mužem, který je nezaujal, a nechají je, aby si rozhodly sami, kdo bude jejich nastávajícím. Můžu říci, že takhle lehký a svěží film a takový s lehkostí a pohodou vyprávěný příběh se hned tak nevidí. Z filmu o vážném tématu (rozdílnost vyznání) tvůrci udělali pohodový veselý optimistický příběh, který dokáže po celých 90 minut zaujmout a u něhož jsem měl téměř po celou dobu úsměv na tváři. Prostě excelentní příběh, kde je víra jen něco druhořadého a vše je to jen o toleranci a o pohodě. Můžu říci, že před začátkem filmu jsem nečekal, že by se mi to mohlo tak moc líbit. Téma je opravdu uchopeno perfektně a herecké výkony kvalitu snímku jen podtrhují. Jsem rád, že jsem mohl tenhle film vidět, protože mám díky němu zase na delší dobu na co vzpomínat, tento film mi opravdu nabídl vysoce kvalitní filmový zážitek. Není se o čem bavit, dávám maximální hodnocení.

Ruka zabiják (1999)

Tak tohle byl fakt nářez. Několikrát jsem se dokonce musel hlasitě smát, jaké tam byly dobré a trefné hlášky a senzační scénky. Tahle hororová komedie, to se prostě musí vidět. Tvůrci se evidentně úplně zbláznili, protože celý film je velmi šílený, ale na mě to fungovalo. Devon Sawa jako línej týpek Anton a jeho vraždící ruka, to je opravdu docela úlet, ale jako by nestačilo, že si tu ruku usekne, ona žije svým životem a dál vraždí. Fakt úchylárna, ale překvapivě dobrá. Já jsem se tedy aspoň královsky bavil. A ještě větší sranda pak je, když se na scénu ze záhrobí vrací Antonovi kámoši a dělají, jakoby se nic nestalo. A takový jeden příklad za všechny. Když Antonova ruka zabije dva policisty, tak jeden z těch mrtvých kámošů začne tleskat. Prostě jízda. A co si tvůrci dovolili udělat Dexteru Hollandovi, to se jen tak nevidí. Prostě šílený film, který dokáže královsky pobavit. Anton, jeho dva mrtví kámoši, to je jednoznačně super trojka. Tohle je film, který jsem si užil a u něhož jsem se královsky pobavil, a to bylo přesně to, co jsem od filmu čekal. Nevím, co více dodat, snad jen mohu tenhle film doporučit, protože taková vtipná úchylárna se fakt jen tak nevidí. Je to za pět hvězd.